Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

„Niedowidzenie istnienia”. Hans Bellmer poprzez Jolantę Brach-Czainę

Wykład Natalii Kruszyny w ramach projektu „Szczeliny”

sob. 8.01.2022, 18.00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

„Niedowidzenie istnienia”. Hans Bellmer poprzez Jolantę Brach-Czainę
Fot. Muzeum Historii Katowic

Hans Bellmer (1902–1975), światowej sławy surrealista, urodził się i wychował w Katowicach. Przez długie lata fakt ten jednak pozostawał niedostrzegany i dopiero pod koniec XX wieku w rodzinnym mieście zaczęto mówić o artyście i jego wybitnej twórczości, wielokrotnie wskazując na konieczność godnego jej upamiętnienia. W 2015 w Muzeum Historii Katowic miałam zaszczyt zorganizować dużą wystawę grafik Bellmera, wzbogaconą prezentacją płyt miedziorytniczych, rysunków, książek artystycznych, rzeźb oraz twórczości innych reprezentantów światowego surrealizmu. Wtedy zapoczątkowaliśmy także tworzenie kolekcji prac katowiczanina. Dziś nasze zbiory liczą już kilkadziesiąt obiektów i nadal są poszerzane.

Przy okazji rozmaitych związanych z artystą wydarzeń spotykałam się z bardzo różnymi reakcjami – od zachwytu przez śmiech, obojętność, aż po potępienie. Nieoczekiwanie, wcześniej naciskające na miejskich decydentów, media nabrały wody w usta i nikt, poza pojedynczymi pasjonatami, „nie domaga się” już Hansa Bellmera. Czy spełnienie postulatu zakupu prac wyczerpało moc oddziaływania jego sztuki? A może zbyt przeraża nas to, co Bellmer ma do powiedzenia o najskrytszych, najbardziej intymnych pragnieniach i lękach człowieka? Może wychowani w cieniu tabu seksualności i cielesności nie umiemy już (lub jeszcze) o nich rozmawiać, a nawet myśleć? Lękamy się głębi zmysłowych odczuć, przeraża nas zarówno piękno, jak i nędza ludzkiego, czyli… naszego ciała. Niedowidzenie istnienia jest tak niepokojące, pisała Jolanta Brach-Czaina w „Szczelinach istnienia”. Czy spojrzenie na twórczość Bellmera – czasem posądzanego nawet o mizoginię – poprzez polską biblię feminizmu mogłoby pomóc we „wniknięciu” weń czyli pokochaniu jego sztuki?

Zapraszam na bogato ilustrowany wykład i do rozmowy.

Fot. Adam TurulaNatalia Kruszyna jest absolwentką historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński 1992) i muzeologii (Uniwersytet Jagielloński 2001) oraz aktorką Teatru A Part, nierzadko łączącą swoje pasje. Pracuje w Muzeum Historii Katowic, gdzie m.in. opiekuje się zbiorami malarstwa, w tym portretami Witkacego oraz tworzy kolekcję prac Hansa Bellmera. Przygotowuje liczne wystawy, publikuje eseje, artykuły i prowadzi wykłady o sztuce, zwłaszcza współczesnej, m.in.: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Hansa Bellmera, Jerzego Dudy-Gracza, Zdzisława Stanka, Stefana Suberlaka czy Romana Nowotarskiego. Współdziała z artystami i niezależnymi teatrami, dla których obraz jest istotnym środkiem wyrazu, a wynikające zeń emocje pomagają odnaleźć drogę do rozumienia sztuki. Wielokrotnie aranżowała teatralne wernisaże wystaw oraz ilustrowała dziełami sztuki rozmaite artystyczne prezentacje. Jest autorką cyklu programów o sztuce pt. „Obrazki z wystawy… i magazynów”. Współpracuje także z Instytutem Witkacego.

Galeria zdjęć