Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Nowy wspaniały kraj

Nowy wspaniały kraj | Blok III

II Półmaraton czytań performatywnych w ramach „Teatru na faktach”

sob. 11.02.2023, 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium oraz Facebook Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja wejściówki

Nowy wspaniały kraj | Blok III
Proj. Barbara Kaczmarek

19:00
Widzę ciebie
Scenariusz: Magdalena Kolska
Reżyseria: Magdalena Drab
Występują: Krystyna Krotoska, Jolanta Solarz-Szwed, Magdalena Kolska

Jaki wpływ na nasze życie mają losy naszych rodziców, dziadków i pradziadków? Dlaczego tak często dzielimy losy naszych przodków? Czy traumę można odziedziczyć? Autorka przygląda się problemowi alkoholizmu w rodzinie z perspektywy kobiet uwikłanych w relacje z pijącymi partnerami.

Czytanie skupia się na mechanizmach rządzących dziedziczeniem traumy. Włączając do rozmowy psychologów i terapeutów pracujących z rodzinami, autorka szuka odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób możliwe jest przerwanie błędnego koła cierpienia.

 

Siłaczka
Scenariusz i reżyseria: Maciej Dziaczko

Bohaterką opowieści jest emerytowana nauczycielka języka polskiego, która po zakończeniu pracy w renomowanym śląskim liceum, bojąc się bezczynności i starości, postanawia jako wolontariuszka, na wniosek Minister Edukacji Narodowej – Anny Zalewskiej, wyruszyć w 2018 roku do małej miejscowości w Kazachstanie, żeby podjąć pracę wśród mieszkającej tam Polonii. Pani Teresa przez całe dnie prowadzi lekcje języka i kultury polskiej bez względu na przeciwności losu, warunki socjalne i atmosferyczne. Jak sama mówi: „W takich miejscach nauczyciel, musi wykonać olbrzymią pracę, która wymaga poświęcenia, niestandardowego podejścia, pomysłu. To praca u podstaw, a czasem to jest misja, która wydaje się być ważniejsza niż sam proces nauczania”.

 

20:00
Cała ziemia jest niebieska jak pomarańcza

Scenariusz, występują: Dasza Bohdan, Sofia Onyschenko, Wasylisa Matseniuk
Czytanie przygotowały studentki, które po rosyjskiej inwazji Rosji w Ukrainie przeniosły się z Charkowa do Wrocławia, gdzie studiują w Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego. W sierpniu 2022 roku aktorki stworzyły teatr GAS – niepodległy teatr bez domu, który reaguje na rzeczywistość, zamiast ją ignorować.

Na czytania złożą się teksty powstałe 24 lutego 2022 roku. Jak organizm reaguje na zagrożenie? Co warto zabrać, pakując się w pośpiechu?

 

21:00
Nowy wspaniały kraj
Dyskusja z udziałem artystów i zaproszonych gości

sob. 11.02.2023, 19:00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

polmaraton23_logo(1)