Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

Odetchnij – zaśpiewaj

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

sob.–niedz. 1–2.06.2024
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W językach polskim i angielskim

Zapisy do 26 maja

Odetchnij – zaśpiewaj
fot. Dominik Kurzyński/AQQ MEDIA

Warsztaty „Odetchnij – zaśpiewaj” w krótszej – weekendowej – odsłonie są odpowiedzią Joanny Kurzyńskiej (Designated Linklater Teacher) na potrzeby tych osób, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższe wyjazdy, a pragną połączyć doświadczenie metodyczne z praktycznym uwolnieniem głosu w pieśni i improwizacji.

Prowadząca – czerpiąc z pracy swoich mistrzów (a zwłaszcza Kristin Linklater) oraz pragnąc oddać głosowi należną mu swobodę i wolność, przyzwolenie na szczerą ekspresję – podczas warsztatów pokieruje uczestników i ich głosy w stronę samoświadomości oraz ku wibracjom. 

Praca będzie odbywać się indywidualnie oraz w grupach. Każdy uczestnik będzie miał zatem szansę podążyć swoją własną ścieżką pracy z głosem, a dzięki pracy grupowej doświadczy siły wsparcia, jakie daje wzajemne dzielenie się głosem i spotkanie w nim przez pieśń, rozmowę, oddech, ruch i milczenie.

Warsztaty mają charakter otwarty, doświadczenie w pracy z głosem nie jest wymagane. Każdy uczestnik może ćwiczyć swoje umiejętności wokalne z osobistych powodów.

Praca będzie miała charakter treningu fizycznego, a uczestnicy będą wchodzić ze sobą w interakcje – zarówno wokalne, jak i cielesne. 

Elementy pracy:

  • trening fizyczny pobudzający komunikację ciało – głowa – głos
  • rozgrzewki głosowe z elementami metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater
  • połączenie głównej myśli Linklater z głosem śpiewanym – jak odetchnięcie może zamienić się w pieśń?
  • praca z podstawowymi rezonatorami i ich znaczenie w posługiwaniu się głosem
  • „harmonia wspólnego śpiewu” – kolektywne spotkanie w bogactwie tradycyjnych pieśni wielogłosowych
  • swobodna improwizacja wokalna jako droga do usunięcia blokad

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim, na czym trzeba. Jest  aktorką, wokalistka, kompozytorką oraz pedagogiem aktorstwa i pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek  swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jest współzałożycielką Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu,  gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Została uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 20202021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego w latach 2017–2023 głównie poprzez Studio Kokyu – współtworzyła z Przemysławem Błaszczakiem linię badawczą i warsztatową Studia, brała udział w spektaklu „Halo?” (2018) oraz „Działaniu Medea” (2022/23), ale także przez działalność autorską Studia Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególnym uwzględnieniem metody  „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

W grudniu 2021 roku została odznaczona medalem  „Zasłużona dla kultury polskie głos”. Jest pierwszą w Polsce nauczycielką z tytułem Designated Linklater Teacher (od 2023).

sob. 1.06.2024

  • 10.00–13.00
  • 15.00–18.00

niedz. 2.06.2024

  • 10.00–13.00
  • 15.00–18.00

Koszt: 750 PLN

Wypełnioną ► kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 26 maja 2024 na adres: jk.voiceinprogress@gmail.com.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą).

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

Współorganizator:

 

Fundacja Zarzewie vector logotyp

Galeria zdjęć