Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

Odetchnij – zaśpiewaj

Letnie warsztaty Studia Voice In Progress

wt.–wt. 30.08 – 6.09.2022
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

W języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski

Zapisy do 20 sierpnia

Odetchnij – zaśpiewaj
Fot. Dominik Kurzyński AQQ

„Odetchnij – zaśpiewaj” to nowa propozycja warsztatów studia Voice In Progress. Po raz pierwszy liderka studia, Joanna Kurzyńska, zaprasza na wyjątkowe spotkanie z głosem w zaciszu historycznej leśnej bazy Instytutu Grotowskiego w Brzezince. Codzienne intensywne zajęcia oraz odizolowanie od zwykłej codzienności mają stworzyć okoliczności, w których każdy głos będzie miał czas i przestrzeń, by wydobyć się bez przeszkód. Siedmiodniowe spotkanie będzie miało charakter głębokiej i pełnej skupienia eksploracji. Joanna Kurzyńska poprowadzi uczestników i ich głosy w stronę lepszego zrozumienia, świadomości oraz rozwibrowania. Czerpiąc z pracy swoich mistrzów, od których wciąż się uczy, Kurzyńska pragnie oddać głosowi należną mu swobodę i wolność, przyzwolenie na szczerą ekspresję.

Praca będzie podzielona na tą indywidualną, jak i doświadczenie grupowe. Każdy uczestnik będzie miał szansę otworzyć swoją własną ścieżkę pracy z głosem. Jako grupa, będziemy mogli doświadczyć siły wsparcia jakie daje wzajemne dzielenie się głosem i spotkanie w nim poprzez pieśń, rozmowę, oddech, ruch, milczenie.

Warsztat ma charakter otwarty i nie wskazuje na żaden poziom zaawansowania. Ze względu na indywidualne podejście do uczestników, każdy będzie miał szansę pracować z głosem na miarę swoich potrzeb i możliwości.

Umiejętności wokalne i aktorskie nie są żadnym wymogiem. Każdy ma prawo pracować ze swoim głosem z indywidualnych powodów.

Elementy pracy:

  • trening fizyczny pobudzający komunikację głowa–ciało–głos;
  • podstawy metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater (dokładna i uważna progresja ćwiczeń, krok po kroku);
  • połączenie głównej myśli Linklater z głosem śpiewanym – „Jak odetchnięcie może zamienić się w pieśń?”;
  • rozgrzewki wokalne – wprowadzenie aspektów technicznych w pracy z głosem;
  • tekst – „Jak sposób mówienia wpływa na to jak mnie odbiera świat?”;
  • rezonatory – praca z podstawowymi rezonatorami i ich znaczenie w posługiwaniu się głosem;
  • „harmonia wspólnego śpiewu” – wspólne spotkanie w bogactwie tradycyjnych pieśni wielogłosowych.

Choć wsłuchanie się w swój głos ma w dużej mierze wymiar duchowy, podczas warsztatów „Odetchnij – zaśpiewaj” postaramy się podejść do tematu mocno stojąc na ziemi, na swoich własnych nogach, próbując nazwać zjawiska po imieniu, jak najbardziej klarownie. Zdarzyć się mogą bardzo metafizyczne przeżycia, ale nie są one celem. Unikam jakiegokolwiek szamaństwa w moim podejściu do pracy.
Joanna Kurzyńska

w2Joanna Kurzyńska jest wrocławianką, absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec. Pracuje jako aktorka, piosenkarka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i pedagożka. Warsztat teatralny i wokalny kształciła pod okiem polskich i zagranicznych pedagogów i praktyków. Debiutowała w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współpracuje m.in. z Wrocławskim Teatrem Lalek, Akademią Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatrem Muzycznym Capitol, Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie Filią we Wrocławiu, Narodowym Forum Muzyki, a jako skrzypaczka z wrocławskimi Sound Factory Orchestra, Camera Nera, Kwartetem Staromiejskim i grupą perkusyjną Mamatucada. Obecnie związana ze Studiem Kokyu (spektakl „Halo?”) oraz neTTheatre w Lublinie (spektakl „The Hideout/Kryjówka”). Od powstania Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu w 2009 roku prowadzi tam zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Autorka cyklu „Harmonia wspólnego głosu” realizowanego na Dolnym Śląsku od roku 2017. Uhonorowana Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego prowadziła autorski projekt muzyczny „Przyjdę do siebie”, prezentowany w całym kraju (album EP promujący materiał wydany w 2014), oraz Stypendium Twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który dał początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. Z pasją oddaje się zgłębianiu technik uwalniania naturalnego głosu w procesie pracy z aktorem, ze szczególną uwagą dla metody Kristin Linklater. Uhonorowana medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w grudniu 2021 roku.

8.00–8.45 śniadanie
9.00–10.00 trening fizyczny
10.15–13.00 sesja pracy
13.00–15.00 przerwa obiadowa
15.00–18.00 sesja pracy
18.30–19.30 kolacja
19.30–21.00 harmonia wspólnego śpiewu (dyskusje, projekcje, relaksacja)

Ćwiczenia odbywają się głównie boso lub w skarpetkach, w wygodnych strojach treningowych (długie spodnie, bez guzików, pasków i zamków). Warto mieć także cieplejszą odzież (bluzę, szal, grube skarpetki) na mniej dynamiczne części pracy.

Każdy uczestnik jest proszony o przygotowanie fragmentu tekstu w swoim ojczystym języku (ok. 10 zdań / 20 linijek wiersza), w którego treści jest coś istotnego dla mówiącego. Prosimy również o zabranie notesu, czegoś do pisania oraz także instrumentów.

Gwarantowany transport z centrum Wrocławia do Brzezinki i z powrotem.
Przyjazd 30 sierpnia późnym popołudniem, po którym odbędzie się wspólna kolacja. Wyjazd 6 września rano, tuż po śniadaniu i posprzątaniu leśnej bazy.

Podczas warsztatów będzie obecny fotograf i filmowiec, których praca będzie wyczulona na komfort uczestników i czujne podejście do rejestrowania tak subtelnej pracy. Materiały zebrane podczas pracy posłużą do promocji studia Voice In Progress.

Koszt: 1800 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki do 15 lipca 2022)
Koszt: 2100 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki między 15 lipca – 20 sierpnia 2022)

Cena obejmuje pełne wyżywienie i noclegi. Uczestnicy wspólnie przygotowują śniadania i kolacje, a także sprzątają salę do ćwiczeń.

Ponieważ początek września bywa chłodniejszy, należy przygotować odzież na niższą temperaturę, deszcz, a także środki na komary.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 20 sierpnia 2022 do Joanny Kurzyńskiej na adres: jk.voiceinprogress@gmail.com (tel. +48 502 822 669).

Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 50% kwoty.

Warsztaty odbędą się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.

Leśna baza sprzyja zatopieniu się w ciszy wśród otaczającej natury – lasów, jezior, leśnych strumyków, w oddaleniu od miejskiego hałasu. Cisza stwarza możliwość przyjrzenia się sobie i usłyszenia siebie, bycia tu i teraz.

Galeria zdjęć