Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

Odkrywając głos

Warsztaty metody „Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater, prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej

pt.‒niedz. 8–10.04.2022
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
W języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

Odkrywając głos
Fot. Dominik Kurzyński / AQQ Media
Warsztaty pracy z głosem i tekstem, przeznaczone dla zawodowych aktorów, studentów, śpiewaków, nauczycieli śpiewu oraz wszystkich zainteresowanych głosem.
Zasady:
 • Ćwiczenia mają na celu uwolnienie, rozwijanie i wzmacnianie głosu. Będziemy dążyć do sytuacji, w której głos jest powiązany z impulsami emocjonalnymi i kształtowany, ale nie skrępowany przez intelekt.
 • Położymy nacisk na usunięcie blokad fizycznych i psychologicznych ograniczających głos.
 • Trenować będziemy podążając za organiczną progresją ćwiczeń.
Na początku skupimy się na świadomości fizycznej: odkryjemy nawykowe napięcia w głosie i możliwość uwolnienia się od nich. Następnie przejdziemy do naturalnego rytmu oddychania: będziemy obserwować oddech, nie kontrolując go.
Dotknięcie dźwięku: będziemy wizualizować i odczuwać dźwięk, którego źródło znajduje się w ciele.
Wibracje: będziemy wyprowadzać dźwięk ze środka ciała do ust, czując, jak jest naturalnie amplifikowany w ustach, w głowie i w całym ciele.
Będziemy odkrywać przeszkody w kanale głosowym (żuchwa, język, podniebienie miękkie i gardło), które uniemożliwiają dźwiękowi swobodne przemieszczanie się.
Zbadamy wybrane rezonatory, które przenoszą różne energie głosu i wysokości dźwięku, zaczynając od drabiny rezonatorów: od klatki piersiowej, przez usta, do zębów (rezonanse w jamach kostnych ciała, które odbierają wibracje różnych impulsów ciała i różnych wysokości głosu).
Wymagania:
 • Wygodne ubranie.
 • Każdy uczestnik proszony jest o przygotowanie na pamięć tekstu (monolog lub wiersz) – preferowany tekst w pierwszej osobie, nieopisowy; taki, który ma osobiste znaczenie dla mówiącego.

 

Françoise Walot

Françoise Walot – aktorka, reżyserka i trenerka głosu. Ukończyła z wyróżnieniem Conservatoire Royal de Liège w Belgii. Jest certyfikowaną nauczycielką metody Kristin Linklater ‒ w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych ukończyła program kształcenia nauczycieli „Freeing the Natural Voice” Kristin Linklater.

Obecnie prowadzi zajęcia pracy z głosem w London Academy of Music and Dramatic Arts w Londynie (LAMDA); w poprzednich latach nauczała także w Royal Birmingham Conservatoire, Royal Central School of Speech and Drama w Londynie, a także Conservatoire Royal de Liège, Mons Conservatoire (Belgia), Escola Superior de Teatro e Cinema w Lizbonie (Portugalia) oraz w Cork School of Music w Cork (Wielka Brytania).
Prowadziła także zajęcia z ruchu i improwizacji w Well (Holandia) organizowane przez Emerson College w Bostonie (USA). W ostatnich latach prowadziła m.in. warsztaty dla poetów podczas Ledbury Poetry Festival (Wielka Brytania, 2015‒2019) i dla Writing West-Midlands (2019), a także różnymi grupami i indywidualnymi twórcami w rejonie Birmingham i Londynu. Prowadziła także wiele warsztatów z emisji głosu w języku francuskim w grupami teatralnymi i aktorami-amatorami oraz sesje indywidualne dla aktorów, nauczycieli i przedstawicieli innych zawodów.
Francoise tłumaczy obecnie książkę „Uwolnij swój głos” autorstwa Kristin Linklater na język francuski. Jest także jedną z głównych nauczycielek obecnie trwającego Treningu Nauczycielskiego metody Linklater dla międzynarodowej grupy studentów ( w tym Joanny Kurzyńskiej).

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim, na czym trzeba. Jest  aktorką, wokalistka, kompozytorką oraz pedagogiem aktorstwa i pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek  swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jest współzałożycielką Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu,  gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Została uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 20202021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego w latach 2017–2023 głównie poprzez Studio Kokyu – współtworzyła z Przemysławem Błaszczakiem linię badawczą i warsztatową Studia, brała udział w spektaklu „Halo?” (2018) oraz „Działaniu Medea” (2022/23), ale także przez działalność autorską Studia Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególnym uwzględnieniem metody  „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

W grudniu 2021 roku została odznaczona medalem  „Zasłużona dla kultury polskie głos”. Jest pierwszą w Polsce nauczycielką z tytułem Designated Linklater Teacher (od 2023).

Harmonogram

pt. 8.04, 17.00‒20.00

Poznajemy się. Jak działa głos? Dlaczego nie zawsze działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli? Świadomość fizyczna: głos mieszka w ciele; kręgosłup jak drzewo; rozmowa z kośćmi.

sob. 9.04, 10.00‒13.00, 14.30‒17.30

 • Świadomość oddechu: oddech, źródło i paliwo głosu; bezświadomy rytm oddechu
 • Dotyk dźwięku: odczuwanie wibracje głosu w ciele.
 • Wzmacnianie początkowej wibracji: usta, głowa, całe ciało.
 • Mówienie tekstu, obserwacje.
 • Pokonywanie przeszkód w kanale dźwięku: jak rozluźnić żuchwę i język. Ćwiczenie i obserwacja.
 • Praca z tekstem.

niedz. 10.04, 10.00‒13.00, 14.30‒17.30

 • Rozgrzewka głosu: oddech i wibracje w ustach, w głowie, w całym ciele; rozluźnianie żuchwy i języka.
 • Rozciąganie języka (drugi etap); rozgrzewka podniebienia miękkiego.
 • Gardło: otwarty kanał lub wąskie gardło.
 • Rezonatory: klatka piersiowa, jama ustna i zęby; swoboda głosu.
 • Praca z tekstem.
 • Podsumowanie.

Koszt: 800 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 28 marca 2022 na adres jk.voiceinprogress@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona.