Aktualnie jesteś: Rezydencje

Opowieści mityczne

Warsztaty prowadzone przez Elisabeth Gunawan w ramach programu „Rezydencje artystyczne dla zespołów teatralnych i indywidualnych twórców”

niedz. 13.02.2022, 10.00–15.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
W języku angielskim

Opowieści mityczne
Fot. archiwum prywatne

Elisabeth Gunawan (Indonezja/Wielka Brytania) jest aktorką, twórczynią teatralną i performerką teatru fizycznego. Wraz z Flabbergast Theatre jest współautorką adaptacji „Makbeta”, która zostanie zaprezentowana na festiwalu Edinburgh Fringe w 2022 roku. Jej solowy spektakl, „Unforgettable Girl”, którego współproducentem jest Created a Monster, miał premierę na Voila! Europe Theatre Festival. Elisabeth Gunawan studiowała w Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej (RADA) i współpracowała z wieloma pionierami teatru, m.in. Davidem Glassem, Philippe’em Gaulierem i nieżyjącą już Mary Overlie.

Wszystko, co tworzymy jako artyści, bazuje na kwestionowaniu świata i jest konsekwencją naszej historii ‒ mity biorą początek w „historiach, które opowiadamy sami sobie”. Podczas warsztatów odbędziemy wspólną podróż, oddając nasze ciała impulsom, intuicji i wyobraźni, a nasze umysły refleksji na temat naszego życia i naszej sztuki. Z tego ziarna może zrodzić się teatr mityczny, sięgający poza rządzące nami siły, spajający horyzontalną linię ludzkiego dramatu z wertykalną linią nieba i piekła.

Prowadzenie: Elisabeth Gunawan
Opieka: Kamila Klamut

Rezydencja „Opowieści mityczne, 3–9.01 ‒ 6–16.02.2022

Co się stanie, gdy zrzucisz skórę i wejdziesz do grobu swoich przodków? Znajdziesz tam narodziny, śmierć, stratę, żal, seks, Boga i mit. Jako twórcy wchodzimy pod podszewkę kondycji ludzkiej i kwestionujemy naszą rzeczywistość, a to, co znajdujemy wewnątrz, pokazujemy na zewnątrz w formie spektaklu. Nasza praktyka obejmuje badania, pedagogikę i spektakle teatru mitycznego. Nienaturalistycznego teatru wyobraźni, skupiającego się na „prawdach uniwersalnych” i mitycznych pytaniach, które wykraczają poza horyzontalną linię ludzkiego dramatu, sięgając pionowej linii nieba i piekła. Teatr mityczny jest z natury międzykulturowy, przekraczając podziały etniczne, płciowe i seksualne, przybliża widzom człowieczeństwo wspólnego doświadczenia, gdyż jest głęboko zakorzeniony w ciele i pierwotnej komunikacji niewerbalnej.

Rezydentka: Elisabeth Gunawan
Opieka: Kamila Klamut