Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne / Dyskusje

Osoby „zbędne”

Dyskusja o niechcianych, niezauważanych i niepożądanych migrantach w Polsce

czw. 20.06.2024, 20.30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny

 

Osoby „zbędne”
proj. Dorota Bator

Nie wszyscy są mile widziani w naszym kraju. Po głośnej aferze wizowej wprowadzane są kolejne kontrole i obostrzenia. Obecnie w Polsce przebywa wiele osób z różnych krajów.  Często niepożądanymi gośćmi są migranci przekraczający nielegalnie granicę polsko-białoruską, uchodźcy polityczni z Afganistanu, Syrii i Jemenu. Jednocześnie w naszym kraju działa wiele organizacji i programów wspierających takie właśnie osoby, w tym także Rosjan, którzy nie akceptują polityki prowadzonej przez swoją ojczyznę. Czy kwestie bezpieczeństwa usprawiedliwiają wydalanie z kraju uchodźców politycznych? Kto decyduje o tym, że człowiek staje się osobą „zbędną”?

Prowadząca: Urszula Szarek

Goście: Ziad Abou Saleh, Ahmed Elsaftawy, Anna Gavina, Katarzyna Lubiniecka-Różyło, Anna Mirkes-Radziwon, Alicja Pietrusiewicz

fot. archiwum własneUrszula Szarek (ona/jej) jest psycholożką międzykulturową. Od 15 lat zajmuje się działalnością na rzecz różnorodności społecznej, integracji i wsparcia migrantów. Jest certyfikowaną trenerką biznesu Grupy SET i kompetencji międzykulturowych GlobeSmart® Profile oraz specjalistką ds. bezpieczeństwa psychologicznego, dialogu międzykulturowego, integracji społecznej i wsparcia akulturacyjnego. Została wyróżniona przez Prezydenta Wrocławia w konkursie Wrocławskie Oblicza Wolontariatu za pomoc integracyjną, edukacyjną, psychologiczną i aktywizacyjną dla osób migrujących. Pomysłodawczyni i współautorka projektu WroMigrant we Wrocławiu. Mówi w kilku językach obcych, stale poszerzając swoje kompetencje językowe. Współpracowała m.in. z administracją rządową, samorządową, instytucjami UE, sektorem trzecim, uczelniami wyższymi oraz służbami mundurowymi. Blisko 8 lat spędziła w Turcji, gdzie współpracowała m.in. z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Ankarze, Konsulatem Honorowym RP w Izmirze, Konsulatem Generalnym RP w Stambule, Izbami Handlowymi, szpitalami i uczelniami wyższymi. Prowadziła warsztaty i szkolenia dot. bezpieczeństwa psychologicznego, kompetencji międzykulturowych, edukacji wielokulturowej, społecznych stylów komunikacji. Szczególnie ważne jest dla niej zaangażowanie w aktywizację migrantów i podkreślanie ich wkładu w rozwój przestrzeni społecznej. Chcąc podkreślić czynny wpływ migrantów na rozwój społeczeństwa, już od kilku lat koordynuje projekt „Ulice Dialogu” we Wrocławiu. Jest absolwentką Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz stypendystką Uniwersytetu Maltepe w Stambule i Uniwersytetu Akdeniz w Antalyi w Turcji. Pełni funkcję wiceprzewodniczącej zarządu Stowarzyszenia Różnorodności Społecznej Up-date.

fot. archiwum własneZiad Abou Saleh jest Syryjczykiem mieszkającym we Wrocławiu od 1983 roku. W 1989 ukończył studia informatyczne, a w 1997 doktoryzował się w dziedzinie socjologii. Od 2000 jest wykładowcą akademickim. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS i Wyższą Szkołą Bankową (obecnie Uniwersytet WSB Merito) we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia z zakresu socjologii międzykulturowej, kultury arabskiej dla Polaków, sztuki negocjacji i jej kulturowych uwarunkowań w aspekcie polsko-arabskim oraz zajęcia dotyczące psychologicznych aspektów terroryzmu. Od 2000 roku jest również ekspertem ds. negocjacji i komunikacji międzykulturowej między Polską a światem arabskim oraz mediatorem kulturowym, a ponadto prowadzi szkolenia biznesowe. Jest autorem książki pt. „W poszukiwaniu piątego kąta, czyli obcokrajowcy o Polakach” oraz licznych publikacji i artykułów naukowych dotyczących procesów i problemów związanych ze społecznością arabską w Polsce i Europie. Uważa się za członka obydwu wspólnot narodowych: polskiej i syryjskiej, zaś los Polski i Polaków – jak i Arabów – nie jest mu obojętny.

fot. archiwum własneAhmed Elsaftawy jest doktorem nauk medycznych, polskim lekarzem pochodzenia palestyńskiego. W szpitalu im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy kieruje pododdziałem chirurgii ręki, mikrochirurgii i replantacji kończyn.

fot. archiwum własneAnna Gawina (Anna Gavina) jest przedstawicielką reprezentującą oraz koordynatorką projektów Stowarzyszenia Memoriał Polska, wchodzącego w skład Międzynarodowej Asocjacji Memoriał (MAM). Ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej. Współpracowała z portalem Culture.pl oraz dwutygodnikiem „Forum”.

fot. archiwum własneKatarzyna Lubiniecka-Różyło jest wrocławianką, społeczną pełnomocniczką wojewody ds. równego traktowania, feministką, aktywistką i nauczycielką akademicką. Przez 22 lata była dziennikarką i redaktorką we wrocławskim oddziale „Gazety Wyborczej”, m.in. kierowała działem kultury i działem kryminalnym. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zajmowała się promowaniem funduszy europejskich, a w latach 2016–2019 była koordynatorką marszałka ds. równego traktowania. Obecnie jest nauczycielką akademicką w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia i Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania. Działaczka na rzecz praw kobiet, koordynatorka Lewicy Kobiet, współorganizatorka protestów Strajku Kobiet we Wrocławiu, działa aktywnie w Kongresie Kobiet. Ma męża Macieja, dorosłą córkę Marysię, syna Jędrka – studenta Uniwersytetu Wrocławskiego i Szefa – jamnika szorstkowłosego.

fot. Daria KrotowaAnna Mirkes-Radziwon jest absolwentką Nowosybirskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Szkoły Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Była redaktorką prowadzącą rosyjskiej sekcji portalu Culture.pl Instytutu Adama Mickiewicza, zlikwidowanej w 2022 roku przez MKiDN. Przewodnicząca Stowarzyszenia Memoriał Polska, wchodzącego w skład Międzynarodowej Asocjacji Memoriał (MAM). Jest tłumaczką, m.in. książki Tomasza Kiznego „Wielki Terror 1937–1938”. W latach 2009–2014 pracowała w Instytucie Polskim w Moskwie, a w okresie 2014–2022 w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.

fot. archiwum własneAlicja Pietrusiewicz jest rzeczniczką prasową Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, koordynatorką zespołu komunikacji, promocji oraz CSR, a także prezydentką stowarzyszenia Lions Club Wrocław Wratislavia. Jest absolwentką studiów magisterskich i inżynieryjnych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a ponadto w ramach studiów podyplomowych ukończyła specjalność z zakresu komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Czynnie uczestniczy w projektach pomocowych realizowanych na rzecz uchodźców z Ukrainy, a także wspierających fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Stojąc na czele stowarzyszenia Lions Club Wrocław Wratislavia, przekazuje również pomoc poszkodowanym w wyniku kataklizmów i katastrof na całym świecie.