Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Koniec świata już był

Oto jestem

Głosy osób potrzebujących i zaangażowanych w pomoc, ogarniętych rzeczywistością wojenną

Czytanie performatywne w ramach półmaratonu „Koniec świata już był” Teatru na faktach

sob. 25.06.202219.00
Piekarnia oraz Facebook Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka datków na rzecz Fundacji Ukraina

Czas trwania: ok. 30 min

Oto jestem
Proj. Barbara Kaczmarek

Rzeczywistość wojenna nie jest już nam obca, ale wciąż jest nieznana. Potrzebujemy nowych kategorii, które zmienią „inne” w „nasze”, potrzebujemy koniektur, presumpcji, założeń, które pozwolą nam oswoić świat.

Czytanie „Oto jestem” skupia się na oczekiwaniach; oczekiwaniach Ukraińców wobec nowego życia w Polsce, wobec relacji międzyludzkich po zawaleniu się świata, wobec postaw w obliczu wojny. Oczekiwaniach Polaków wobec uchodźców, wobec własnych reakcji, osobistych granic i możliwości. Chcemy dać głos osobom potrzebującym pomocy i zaangażowanym w pomoc. Usłyszeć, z jakim światem się mierzą i jak próbują go oswoić.

Fot. archiwum prywatneIwa Pytiak jest artystką multidyscyplinarną. Absolwentka Wydziału Artystycznego i Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Sitodruku prof. dr hab. Andrzeja Bobrowskiego. Ukończyła grafikę oraz filologię polską ze specjalnością dziennikarską. Obecnie tancerka w Ośrodku Praktyk Choreograficznych Physical Arthouse – spektakle: „Shells” (reż. Marek Zadłużny), „Zabawa” (reż. Marek Zadłużny i Paweł Matyasik). Jest również studentką aktorstwa Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu (zagrała rolę Atosy w spektaklu Anny Romberg „Persowie”). Zajmuje się muzyką, wideo oraz grafiką warsztatową i projektową. W swoich działaniach często odwołuje się do natury i jej relacji z człowiekiem. Fascynuje ją praca z ciałem i głosem; ze szczególnym uwzględnieniem ciała jako samowystarczalnego narzędzia twórczego. Wystawiała m.in. w Galerii BWA i Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Posługuje się głównie takimi technikami jak sitodruk, fotografia, kolaż, grafika cyfrowa. Od 2022 roku związana z projektem „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

Fot. archiwum prywatneZofia Lorek na co dzień studiuje Wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim i pracuje jako pisarka, której nikt nie zna (copywriterka). Z pochodzenia Żydówka, z zamiłowania tym bardziej. Pracuje nad książką, wciąż.

Proj. Barbara Kaczmarek