Aktualnie jesteś: Studio Kokyu

Podstawy dla początkujących

Kurs wprowadzający do treningów aikido

wtorki 17.30–18.30
Studio Na Grobli
Dla osób od 15 r.ż.

W językach polskim i angielskim

Zapisy za pomocą formularza

Podstawy dla początkujących
Fot. Alicja Dacyszyn

Aikido to szczególna, tradycyjna sztuka walki, w której nie istnieje współzawodnictwo, a trening jest okazją do pracy nad sobą. Wzajemny szacunek, wsparcie, dzielenie się doświadczeniem są wpisane w ideę naszego treningu. Jeśli kiedykolwiek myślałeś/łaś o podjęciu treningu sztuk walki, jeśli fascynuje cię filozofia Dalekiego Wschodu i praktyka angażująca ciało i umysł – zapisz się na nasze zajęcia. Jeżeli brakuje ci śmiałości, żeby przyjść na trening, dołączyć do istniejącej już grupy, wydaje ci się, że jesteś niewystarczająco sprawny/a lub nie dasz sobie rady – ta grupa powstała z myślą o tobie. A może myślisz, że jest już za późno żeby zacząć – aikido jest właśnie dla ciebie!

 

Tworzymy grupę składającą się tylko z osób początkujących, w której spokojnie i bezpiecznie, we własnym tempie, rozpoznając swoje możliwości i ograniczenia, zapoznasz się z podstawami treningu aikido. Nie musisz mieć doświadczenia i umiejętności, zanim zaczniesz. Każdy, kto ma lata treningu za sobą, przyszedł kiedyś pierwszy raz na matę i był dokładnie w tym samym miejscu – na samym początku. Zatem nie bójmy się zacząć od początku! Ten kurs będzie wprowadzeniem w ten piękny, fascynujący świat sztuk walki – w bezpieczny sposób, niezależnie od wieku, sprawności czy płci. Przyjdź i spróbuj, czekamy na ciebie!

 

Trening aikido to doskonała okazja do podjęcia wysiłku fizycznego, a co za tym idzie zadbania o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Endorfiny związane z wysiłkiem fizycznym, kontaktem z partnerem, potrafią być wspaniałym lekarstwem na problemy i balsamem dla naszego tak bardzo obciążonego codziennym życiem organizmu. Siedzący tryb życia, praca przed ekranem, długie miesiące izolacji skutecznie ograniczyły nasze możliwości zaspokajania podstawowej potrzeby, jaką jest ruch. Wraz z nowym rokiem, wypoczęci i pełni energii wprowadźmy zmianę w naszym życiu – podarujmy sobie trochę czasu i uwagi, zadbajmy o samych siebie, by mieć siłę stawiać czoło kolejnym wyzwaniom, jakie z pewnością nas czekają.

Trening aikido to zarówno praca z partnerem, jak i praca nad sobą. W ramach kursu podstaw dla początkujących, w bezpiecznych warunkach będziemy odkrywać nasz potencjał i to, jak poprzez uważną, systematyczną pracę go wzmacniać. Nauczymy się podstaw przewrotów i padów – wiedza podstawowa i przydatna zarówno na macie jak i oblodzonych chodnikach Wrocławia. Będziemy poznawać techniki i strategie radzenia sobie w sytuacji konfrontacji oraz zagrożenia. To bardzo ciekawe, jak nasze fizyczne zachowania w pracy z partnerem niejednokrotnie odzwierciedlają nasz sposób działania w życiu codziennym. Trening aikido jest niesamowitym narzędziem, by przyjrzeć się temu na spokojnie, z bliska, w bezpiecznych warunkach.

Poznamy podstawy pracy z bronią – drewnianym mieczem i kijem. To świetne narzędzie do pracy z koordynacją i motoryką. Formy indywidualne i układy z partnerem krok po kroku będą wprowadzać nas w świat tradycji samurajskiej. Zapoznamy cię z technikami oddechowymi i podstawami technik medytacyjnych, pozwalających na obserwację siebie w działaniu.

Nasze dojo, czyli miejsce praktyki, mieści się w Studiu na Grobli, Instytutu im Jerzego Grotowskiego. Wiele spośród ćwiczących u nas osób związanych jest z teatrem, tańcem innymi formami sztuki. Zapraszamy do naszego małego kawałka Japonii we Wrocławiu.

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).
W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”, gdzie występował w dwóch częściach tego tryptyku – „Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”, a także w spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.
Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.
W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

wtorki, 3 stycznia – 28 marca, 17:30–18:30
3, 10, 17, 24, 31 stycznia
7, 14, 21, 28 lutego
7, 14, 21, 28 marca

Po pierwszym miesiącu, dla chętnych, dostępne będą dodatkowe zajęcia w otwartej grupie (wtorek 18:30–19:30), a po 2 miesiącach praktyki zajęcia w grupie zaawansowanej (czwartek 18:00–19:00).

Koszt: 350 PLN (uczeń/student) / 400 PLN (dorosły)

Wpłaty należy dokonać na konto Fundacji Zarzewie z dopiskiem „Aikido od podstaw”, nr konta 9212 4016 4611 1100 1075 2949 27.

Zapisy za pomocą formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfdzCgI660bo3lzdHkaF24IBBBfu48XkHNmowSaCCsf05hlmQ/viewform?usp=sf_link

Dojo Na Grobli Aikikai przy Studiu Kokyu funkcjonuje w ramach struktur i pod patronatem Wrocław Aikikai, którego założycielem i głównym nauczycielem jest sensei Piotr Masztalerz (6 dan). Wrocław Aikikai należy do Birankai Polska stworzonej przez shihana T. K. Chiba (8 dan) – organizacji oficjalnie uznanej przez Fundację Aikikai w Tokio. 
Więcej informacji: wroclawaikikai.pl / https://www.facebook.com/AikidoNaGrobli

 

Galeria zdjęć