Aktualnie jesteś: Studio Kokyu

Podstawy dla początkujących

Kurs wprowadzający do treningów aikido

wtorki 17.30–18.30
Studio Na Grobli

Zapisy do 15 kwietnia za pomocą formularza
Dla osób od 15 r.ż.

W językach polskim i angielskim

Podstawy dla początkujących
Fot. Joanna Kurzyńska

Aikido to szczególna, tradycyjna sztuka walki, w której nie istnieje współzawodnictwo, a trening jest okazją do pracy nad sobą. Wzajemny szacunek, wsparcie, dzielenie się doświadczeniem są wpisane w ideę naszego treningu. Jeśli kiedykolwiek myślałeś/łaś o podjęciu treningu sztuk walki, jeśli fascynuje cię filozofia Dalekiego Wschodu i praktyka angażująca ciało i umysł. Jeżeli brakuje ci śmiałości, żeby przyjść na trening, dołączyć do istniejącej już grupy, wydaje ci się, że jesteś niewystarczająco sprawny/a lub nie dasz sobie rady? A może myślisz, że jest już za późno żeby zacząć – Aikido jest właśnie dla ciebie!

Tworzymy grupę składającą się tylko z osób początkujących, w której spokojnie i bezpiecznie, we własnym tempie, rozpoznając swoje możliwości i ograniczenia, zapoznasz się z podstawami treningu aikido. Nie musisz mieć doświadczenia i umiejętności zanim zaczniesz. Każdy, kto ma lata treningu za sobą, przyszedł kiedyś pierwszy raz na matę i był dokładnie w tym samym miejscu – na samym początku. Zatem nie bójmy się zacząć od początku! Ten kurs będzie wprowadzeniem w ten piękny, fascynujący świat sztuk walki – w bezpieczny sposób, niezależnie od wieku, sprawności czy płci. Przyjdź i spróbuj, czekamy na ciebie!

Trening aikido to zarówno praca z partnerem, jak i praca nad sobą. W ramach kursu podstaw dla początkujących, w bezpiecznych warunkach będziemy odkrywać nasz potencjał i to, jak poprzez uważną, systematyczną pracę go wzmacniać. Nauczymy się podstaw przewrotów i padów – wiedza podstawowa i przydatna zarówno na macie jak i oblodzonych chodnikach Wrocławia. Będziemy poznawać techniki i strategie radzenia sobie w sytuacji konfrontacji oraz zagrożenia. To bardzo ciekawe, jak nasze fizyczne zachowania w pracy z partnerem niejednokrotnie odzwierciedlają nasz sposób działania w życiu codziennym. Trening aikido jest niesamowitym narzędziem, by przyjrzeć się temu na spokojnie, z bliska, w bezpiecznych warunkach.

Poznamy podstawy pracy z bronią – drewnianym mieczem i kijem. To świetne narzędzie do pracy z koordynacją i motoryką. Formy indywidualne i układy z partnerem krok po kroku będą wprowadzać nas w świat tradycji samurajskiej. Zapoznamy cię z technikami oddechowymi i podstawami technik medytacyjnych, pozwalających na obserwację siebie w działaniu.

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).

W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”. Występował w dwóch częściach tryptyku „Ewangelie dzieciństwa” („Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”) oraz spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.

Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.

W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

wtorki, 19 kwietnia – 28 czerwca 2022, 17.30–18.30

Kwiecień 2022
19, 26

Maj 2022
10, 17, 24, 31

Czerwiec 2022
7, 14, 21, 28

Lipiec 2022
5, 12, 19

Sierpień 2022
30

 

Po pierwszym miesiącu, dla chętnych, dostępna będzie dodatkowa godzina zajęć w grupie otwartej (wtorek 18.30–19.30).

Po zakończeniu kursu, wszystkich chętnych do kontynuacji praktyki, zapraszamy, w miarę sił i chęci, do udziału w regularnych treningach w dojo Na Grobli Aikikai.

Koszt: 350 PLN (uczeń/student) / 400 PLN (dorosły)

Wypełniony formularz zgłoszenia prosimy nadsyłać do 15 kwietnia. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dojo Na Grobli Aikikai przy Studiu Kokyu funkcjonuje w ramach struktur i pod patronatem Wrocław Aikikai, którego założycielem i głównym nauczycielem jest sensei Piotr Masztalerz (6 dan). Wrocław Aikikai należy do Birankai Polska stworzonej przez shihana T. K. Chiba (8 dan) – organizacji oficjalnie uznanej przez Fundację Aikikai w Tokio. 
Więcej informacji: wroclawaikikai.pl

 

Galeria zdjęć