Aktualnie jesteś: Studio Kokyu

Podstawy dla początkujących

Kurs wprowadzający do treningów aikido

wtorki 17.30–18.30
Studio Na Grobli

Zapisy do 15 kwietnia za pomocą formularza
Dla osób od 15 r.ż.

W językach polskim i angielskim

Podstawy dla początkujących
Fot. Joanna Kurzyńska

Aikido to szczególna, tradycyjna sztuka walki, w której nie istnieje współzawodnictwo, a trening jest okazją do pracy nad sobą. Wzajemny szacunek, wsparcie, dzielenie się doświadczeniem są wpisane w ideę naszego treningu. Jeśli kiedykolwiek myślałeś/łaś o podjęciu treningu sztuk walki, jeśli fascynuje cię filozofia Dalekiego Wschodu i praktyka angażująca ciało i umysł. Jeżeli brakuje ci śmiałości, żeby przyjść na trening, dołączyć do istniejącej już grupy, wydaje ci się, że jesteś niewystarczająco sprawny/a lub nie dasz sobie rady? A może myślisz, że jest już za późno żeby zacząć – Aikido jest właśnie dla ciebie!

Tworzymy grupę składającą się tylko z osób początkujących, w której spokojnie i bezpiecznie, we własnym tempie, rozpoznając swoje możliwości i ograniczenia, zapoznasz się z podstawami treningu aikido. Nie musisz mieć doświadczenia i umiejętności zanim zaczniesz. Każdy, kto ma lata treningu za sobą, przyszedł kiedyś pierwszy raz na matę i był dokładnie w tym samym miejscu – na samym początku. Zatem nie bójmy się zacząć od początku! Ten kurs będzie wprowadzeniem w ten piękny, fascynujący świat sztuk walki – w bezpieczny sposób, niezależnie od wieku, sprawności czy płci. Przyjdź i spróbuj, czekamy na ciebie!

Trening aikido to zarówno praca z partnerem, jak i praca nad sobą. W ramach kursu podstaw dla początkujących, w bezpiecznych warunkach będziemy odkrywać nasz potencjał i to, jak poprzez uważną, systematyczną pracę go wzmacniać. Nauczymy się podstaw przewrotów i padów – wiedza podstawowa i przydatna zarówno na macie jak i oblodzonych chodnikach Wrocławia. Będziemy poznawać techniki i strategie radzenia sobie w sytuacji konfrontacji oraz zagrożenia. To bardzo ciekawe, jak nasze fizyczne zachowania w pracy z partnerem niejednokrotnie odzwierciedlają nasz sposób działania w życiu codziennym. Trening aikido jest niesamowitym narzędziem, by przyjrzeć się temu na spokojnie, z bliska, w bezpiecznych warunkach.

Poznamy podstawy pracy z bronią – drewnianym mieczem i kijem. To świetne narzędzie do pracy z koordynacją i motoryką. Formy indywidualne i układy z partnerem krok po kroku będą wprowadzać nas w świat tradycji samurajskiej. Zapoznamy cię z technikami oddechowymi i podstawami technik medytacyjnych, pozwalających na obserwację siebie w działaniu.

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).

W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”. Występował w dwóch częściach tryptyku „Ewangelie dzieciństwa” („Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”) oraz spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.

Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.

W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

wtorki, 19 kwietnia – 28 czerwca 2022, 17.30–18.30

kwiecień 2022
19, 26

maja 2022
10, 17, 24, 31

czerwca 2022
7, 14, 21, 28

Po pierwszym miesiącu, dla chętnych, dostępna będzie dodatkowa godzina zajęć w grupie otwartej (wtorek 18.30–19.30).

Po zakończeniu kursu, wszystkich chętnych do kontynuacji praktyki, zapraszamy, w miarę sił i chęci, do udziału w regularnych treningach w dojo Na Grobli Aikikai.

Koszt: 350 PLN (uczeń/student) / 400 PLN (dorosły)

Wypełniony formularz zgłoszenia prosimy nadsyłać do 15 kwietnia. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dojo Na Grobli Aikikai przy Studiu Kokyu funkcjonuje w ramach struktur i pod patronatem Wrocław Aikikai, którego założycielem i głównym nauczycielem jest sensei Piotr Masztalerz (6 dan). Wrocław Aikikai należy do Birankai Polska stworzonej przez shihana T. K. Chiba (8 dan) – organizacji oficjalnie uznanej przez Fundację Aikikai w Tokio. 
Więcej informacji: wroclawaikikai.pl

 

Galeria zdjęć