Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Rzeczy zbędne
Spektakl Ady Tabisz i Jakuba Tabisza
W ramach III Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”
czw. 20.06.2024, 22.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 65 minut
W języku polskim, z napisami w języku angielskim, z audiodeskrypcją
Po spektaklu odbędzie się oprowadzanie dotykowe – touch tour – po scenografii (oprowadzanie: Magdalena Mądra)
Bilety: 25/35 PLN
Karnet: 80 PLN
Dla widzów od 15 r.ż.
Uwaga! W spektaklu wykorzystywana jest bardzo głośna muzyka
W lesie nie powinno się znajdować przymarzniętych do ziemi pieluch. W lesie nie powinno się tropić ludzi po ich śladach. W lesie nie powinno się budować szałasów. W lesie nie powinno się chodzić po ciemku. W lesie nie powinno się leczyć złamań, odmrożeń i odbierać porodów. W lesie nie powinno się zostawiać torb napakowanych słoikami, batonikami i powerbankami. W lesie nie powinno się ukrywać przed strażnikami. W lesie nie powinno się umierać. W lesie nie powinno się śmiecić…
Jak snuć tę opowieść? Czy ona jest jeszcze o ludziach czy już o zwierzętach? W tym strachu, niepokoju i ciszy dzieją się rzeczy bardzo powtarzalne i okropne. Na Podlasiu po wojnie, po stodołach i obławach, znowu ukrywamy się w krzakach. Znowu „policjanci ścigają złodziei” i znowu granicę opatula mur. Kiedy siedzimy w kawiarni w Warszawie czy w najdalszym od wschodniej granicy Wrocławiu, jedyne, co nas łączy z tym światem, to nieustanne pikanie telefonu:
PIK: dwóch ludzi w pobliżu X
PIK: kolejna grupa czeka na pomoc
PIK: strażnicy pushbackowali po raz trzeci Y
PIK: w magazynie nie mamy powerbanków
PIK: w magazynie brakuje pieluch
PIK: w magazynie jest już tylko woda
PIK: kto może pomóc?
Spektakl powstał na podstawie rozmów i zdarzeń na polskiej granicy, gdzieś w lesie.
Ada Tabisz jest reżyserką, animatorką, działaczką społeczną, producentką. Studentka V roku reżyserii teatru lalek na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie filia we Wrocławiu, (w tym jeden rok na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze). Jej spektakl „nie-walentynki” został nagrodzony honorowym wyróżnieniem na 10. Forum Młodej Reżyserii. Spektakl „Hercia” zdobył II nagrodę na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych w 2019, natomiast „RYSZ///ARD” prezentowany był na 23. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie OFF. Asystentka reżysera Marcina Libera przy spektaklu dla dzieci „Motyl” we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz „Planeta małp” w Teatrze Polskim w Podziemiu. Od 2018 zaangażowana we współtworzenie „Teatru na faktach” (jednego z głównych programów Instytutu Grotowskiego). W ramach jego działalności tworzyła oraz współtworzyła cztery spektakle dokumentalne: „Hercia”, „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” (nagroda na XX Festiwalu Teatralnym „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, nagroda WARTO przyznawana przez wrocławską „Gazetę Wyborczą”), „Matki wyklęte” (prezentowane na 11. Forum Młodej Reżyserii), „Oczy matki” (w ramach projektu „Bohater.dok” realizowanego z okazji obchodów Roku Różewicza). Od lat zaangażowana w działalność kulturalną Wrocławia, pracowniczka działu programowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w obszarze sztuk performatywnych oraz literatury. Instruktorka licznych warsztatów teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pasjonatka fotografii teatralnej. Obecnie koordynatorka pracy artystycznej w Teatrze Polskim w Podziemiu.
Reżyseria: Ada Tabisz
Scenariusz: Jakub Tabisz
Muzyka: Paulina Derska
Występują: Magdalena Gładysiewicz, Marta Kwiek, Marian Czerski, Mateusz Zilbert
Reżyser świateł: Daniel Kuman Kuźma
Choreografia: Agnieszka Borkowska
Premiera: 8.07.2023 podczas II Festiwal Teatru na faktach „Antybohaterka” we Wrocławiu
czw. 20.06.2024, 22.00
Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.