Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Przemieszczenie

Performans Anny Steller w ramach projektu „Szczeliny”

niedz. 5.12.2021, 17.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Czas trwania: ok. 60 min

Przemieszczenie
Fot. Archiwum artystki

Przemieszczenie, według definicji antropologa kulturowego Richarda Schechnera, to proces, w którym wkracza się w jakieś przeżycie, jest się przez nie „poruszonym” lub „tkniętym”, a potem zostaje się porzuconym w okolicach tego samego miejsca, w którym się zaczęło. W performansie Anna Steller odniesie się do wydarzeń ze swojej przeszłości, a także stanów z teraźniejszości, próbując zmierzyć się z nimi z innej perspektywy po to, aby doznać owego stanu uniesienia, balansować na skraju tego, co prawdziwe i udawane, być w transie i jednocześnie być sobą, zjednoczyć się z widownią lub dostarczyć jej rozrywki.

Anna Steller_Przemieszczenie, fot promo Michał AndrysiakAnna Steller (ur. 1979 w Gdańsku) – tancerka, performerka i choreografka, matka trójki dzieci. Absolwentka slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Na scenie zaczęła występować w 1993 roku w Teatrze Dada von Bzdülöw, z którym współpracuje do dziś. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje-performanse oraz performanse typu site specific. Współpracuje z wieloma choreografami, reżyserami, artystami wizualnymi, takimi jak m.in.: Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Anna Królikiewicz, Anita Wach, Maciej Salamon, Ramona Nagabczyńska, Tomek Bazan, Nigel Charnock, Rebecca Lazier. Od 1993 roku tańczy w gdańskim Teatrze Dada von Bzdülöw. W 2005 roku współzałożyła zespół Good Girl Killer, który obecnie tworzy wraz z Magdą Jędrą.

Jako performerka koncentruje się głównie na przejrzystości przekazu, na radykalnych rozwiązaniach artystycznych. Interesuje ją praca w duecie, praca z artystą o innych obszarach zainteresowań, negocjacja na polu sztuki, z której rodzi się nowa, świeża jakość. Interdyscyplinarność tańca i sztuki scenicznej to obszar, który bada od lat, próbując zrozumieć i przekazać publiczności ważne dla niej treści i koncepcje.

Swoje prace prezentowała m.in. w Art Stations Foundation w Poznaniu, Maat Festival w Lublinie, Malta Festival w Poznaniu, L1 Contemporary Dance Festival w Budapeszcie, Body-Mind Warszawa, Open’er Festival w Gdyni, Four Days i Festival of Naked Form w Pradze.

Laureatka stypendiów i nagród, m.in.: Dance Web na festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu, Stypendium Visegrad Fund, Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl „Good Girl Killer”. W 2014 roku była stypendystką Alternatywnej Akademii Tanecznej przy Art Stations Foundation w Poznaniu. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury.

Koncept, wykonanie: Anna Steller
Muzyka: Adam Witkowski
Kostium: Julia Porańska
Wideo: Maciek Salamon
Premiera: 3 listopada 2012, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku
Czas trwania: ok. 60 min

Performans powstał dzięki stypendium z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Kulturalnemu Prezydenta Miasta Gdańska.

Galeria zdjęć