Instalacja Karoliny Wiktor w ramach cyklu „Szczeliny”
sob. 5.03.2022, 17.00 | Wydarzenie odwołane
BarBara, ul. Świdnicka 8b, Wrocław
Wstęp wolny
Czcionkę Brakującą skonstruowałam na podstawie własnego doświadczenia Braku w kodzie komunikacji – czyli afazji poudarowej. Prosta, prawie nie widoczna lina, kierunkuje odbiorców w świat konstrukcji liter i słów – również w świat awangardy i Władysława Strzemińskiego, który stworzył alfabet brakujący tylko formalnie – estetyka w tym przypadku była nadrzędna. A dla mnie możliwość komunikacji jest kluczowa.
Grafika wyrysowana na fasadzie, jest naczelną częścią pracy – uczestnicy wchodząc do pomieszczenia, stają się jednocześnie jej częścią*.
Karolina Wiktor
„Przestrzeń dialogu” została pokazana w ramach 10 Festiwalu Narracji w Gdańsku, natomiast sama grafika stała się częścią poematu graficznego „Pusto-stan nienawiści” wydanego przez Narodową Galerię Sztuki Zachęta w Warszawie w 2019.
*Pisownia oryginalna
Karolina Wiktor – artystka wizualna, autorka, animatorka spotkań wokół kultury i neuronauki. W 2017 została laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro. W 2004 ukończyła malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. W latach 2001–2013 tworzyła razem z Aleksandrą Kubiak duet performerski Grupa Sędzia Główny. Prace Sędziego Głównego znajdują się w wielu kolekcjach w kraju, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.
W sierpniu 2009 w wyniku pęknięcia tętniaka i dwóch udarów nastąpił całkowity zwrot w jej karierze, a Grupa Sędzia Główny została zawieszona. Obecnie zajmuje się już szeroko rozumianą poezją wizualną, a od 2014 tworzeniem edukacyjno-kulturalnej konferencji i warsztatów „Kultura i Neuronauka” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Naczelną ideą konferencji i warsztatów jest dialog między neuronaukami a kulturą. W trakcie wielu spotkań z chorymi oraz ze studentami logopedii i w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim uświadamia problem chorób neurologicznych, głównie udaru i afazji, w codziennym życiu. Z tego powodu stworzyła instruktarzowy film „Niezbędnik Afazjanina” w 2020, który jest preludium do jej trzeciej książki.
Autorka blogów www.afazja.blogspot.com i www.poezjawizualna.blogspot.com, swoje doświadczenia opisała w poetyckiej książce „Wołgą przez Afazję” (wyd. Zachęta, Korporacja Ha!art, 2014). Jej najnowsza książka to graficzny poemat „Pusto-stan nienawiści” (wyd. Zachęta, 2019). Prezentowała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prowadzi regularnie wykłady.
Wstęp wolny | Wydarzenie odwołane
Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt minimum 3 dni wcześniej. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne. sekretariat@grotowski-institute.pl lub tel. 71 34 45 320