Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Prześwity i puste miejsca

Wystawa fotografii Małgorzaty Wachowicz w ramach cyklu „Szczeliny”

sob.–pon. 2.04–2.05.2022 – czas trwania
pon. 9.00–17.00, wt. zamknięte, śr.–niedz. 12.00–20.00

sob. 2.04.202218.00 – otwarcie
Muzeum Współczesne Wrocław, V piętro; pl. Strzegomski 2a

Bilety do nabycia w kasie Muzeum według stawki muzealnej
W dniu otwarcia wstęp wolny
Wydarzenie od 16 r.ż.

Partner: Muzeum Współczesne we Wrocławiu

Prześwity i puste miejsca
Fot. Małgorzata Wachowicz

Gdybym miała odpowiedzieć, dlaczego biorę do ręki aparat i dlaczego robię nim zdjęcia, to powiedziałabym, że nie wiem. „Prześwity i puste miejsca” są o stanie niewiedzenia i zgody na taką (czyżby) niedorzeczność. Nawet teraz, kiedy piszę, nie wiem co jeszcze zobaczę i co wejdzie do cyklu. Ta praca jest w ciągłym ruchu. Wiem tylko tyle, że mam w sobie pytania, które muszę zobaczyć w czymś, co nazwałabym ramą.

To, co przelewając między palcami gubię,
niedoskonałą pamięć albo zwyczajnie
brak trzymania wymawianego
słowa – cóż to jest nie móc mówić
pomyślanego. Litery skaczą jak koniki polne
i nie ma kontekstu, bo jest trawa. Wyszła z piachu
jakby z nasion, zabrakło wody i susza w głowie jest
pusto, zgliszcza, marmur. Dokąd te skojarzenia.
Nie ma początku ani nie ma końca
krzyczeć – to coś osobistego mogłoby
wchodzić z gardła, żeby nie pozostać w środku
bez oddychania.

~

Dlaczego gołębie chodzą po chodnikach
choć skrzydła mają. A sio, wynocha!
Czy tak rozmawia się z ptakami
Dla stóp jest chodnik, dla ludzi
żeby wchodzić tam z butami
Trzeba posypywać go piachem albo solą
niektórzy używają do tego kawy
To nie miejsce dla skrzydeł połamanych i piór
Małgorzata Wachowicz

 

„Szpary to są miejsca, które kryją coś niewidocznego. Osłaniają przed wglądem, a zarazem prowokują nas do zgłębiania ukrytego wnętrza rzeczywistości”* – napisała Jolanta Brach-Czaina w „Szczelinach istnienia”. Małgorzata Wachowicz poprzez swoje fotografie – świetliste przesmyki kliszy – usiłuje zajrzeć na drugą stronę, aby dojrzeć podszewkę świata.

W takiej wizualnej podróży nie ma nic pewnego. Z każdym zdjęciem pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Próbujemy szukać logicznych powiązań wpatrzeni w pustkę przestrzeni, a jedyne co otrzymujemy w zamian, to niemal filmowe poczucie utraty orientacji w ciemnym lesie, gęstej mgle lub na zagubionej autostradzie…

Na wystawie „Prześwity i puste miejsca” wszelkie tropy są niepewne. To urwane myśli, niedopowiedziane kadry. Fotografka stąpa po niepewnym gruncie, opierając się na prze-czuciach. Wciska spust migawki, notując kolejne naskórkowe obrazki. Próbuje rozwiązać zagadkę słynnej myśli Heideggera: „Stanie w prześwicie bycia zwę
»ek-sistencją« człowieka”**.
Krzysztof Szlapa, kurator wystawy

* Jolanta Brach-Czaina, „Szczeliny istnienia”, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2018, 156.
** Martin Heidegger, „List o humanizmie”, przełożył: Józef Tischner, [w:] tegoż: „Znaki drogi”, przełożyli: różni, Warszawa 1995.

Fot. Paweł NowakMałgorzata Wachowicz była uczestniczką warsztatów-fotograficznych.org w Katowicach w latach 2018–2019. Brała również udział w dwóch edycjach warsztatów fotografii artystycznej pod patronatem Uniwersytetu Otwartego w Uniwersytecie Śląskim (edycję w 2020 roku prowadził Krzysztof Szlapa). Jest autorką wielu wystaw m.in. praca „Bez tytułu” na FotoOpen w ramach FotoArtFestival (2020), wystawa zbiorowa pt. „Tak widzę” (2020), prezentacja cyklu fotograficznego „Odyseja 2020” do albumu elektronicznego w ramach II edycji warsztatów fotografii artystycznej (Lanckorona, 2021), wystawa zbiorowa „Szepty” (FotoArtFestival w Bielsku-Białej, 2021), praca „Fotocover” w ramach FotoOpen.

Fot. Lilianna Ligęza-JasikKrzysztof Szlapa urodził się w 1987 w Katowicach. Artysta fotografik. Mieszka w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Autor jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych, od 2014 współkurator w Galerii PUSTEJ cd w Jaworznie, w latach 2014–2019 kurator galerii sztuki Za Szybą w Katowicach, od 2013 członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, gdzie pełni funkcję sekretarza zarządu. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (projekt „Widziadła” dotyczący konurbacji górnośląskiej, 2017). Laureat nagrody dla młodego twórcy im. Anny Chojnackiej za najlepszą wystawę indywidualną. Autor prezentacji podczas IV i VI Festiwalu Fotografii Analogowej (2018 i 2020) oraz Śląskiego Maratonu Fotograficznego (2017). Wykładowca kursów fotograficznych OŚ ZPAF oraz Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Śląskiego. Autor albumów „W zasięgu wzroku” (wydawnictwo grupakulturalna.pl, 2017) oraz „Przemiany” (wydawca ZPAF OŚ, 2021). Zaangażowany uczestnik fotograficznych grup twórczych: Szkoła Widzenia, Grupa 999, Grupa FOTOGRAFY.
www.krzysztofszlapa.myportfolio.com

sob.–pon. 2.04–2.05.2022 – czas trwania
pon. 9.00–17.00, wt. zamknięte, śr.–niedz. 12.00–20.00
Bilety do nabycia w kasie Muzeum według stawki muzealnej

sob. 2.04.202218.00 – otwarcie
W dniu otwarcia wstęp wolny

mww_szczeliny

Galeria zdjęć