Krąg dialogowy prowadzony przez Dorotę Whitten i Maję Zabokrzycką z Domu Pokoju | W ramach IV Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo”
sob. 28.06.2025, 16:00–19:00
Bulvary (ul. Księcia Witolda 11)
Wstęp wolny, obowiązują zapisy do 25.06.2025
Współczesny teatr coraz częściej sięga po środki, które mają zaskoczyć, poruszyć lub zaszokować widza. Artyści i artystki używają prowokacji jako narzędzia do wywołania refleksji i przełamywania tabu.
Pojawiają się jednak pytania:
Zapraszamy do rozmowy wokół powyższych pytań w formule kręgu dialogowego: każda uczestnicząca w niej osoba będzie mieć równe prawa i szansę, by podzielić się swoim punktem widzenia i zostać wysłuchaną. Będziemy rozmawiać nie po to, by przekonać innych do swoich poglądów czy przekonań, ale by się lepiej rozumieć.
Maja Zabokrzycka jest prezeską Fundacji Dom Pokoju. Z wykształcenia dziennikarka i specjalistka ds. PR. Zajmuje się budowaniem dialogu i pracą w społecznościach lokalnych. Specjalizuje się w rewitalizacji społeczno-gospodarczej i budowaniu sieci współpracy międzysektorowych – od 2010 roku, przez 9 lat, prowadziła Infopunkt Nadodrze, w którym m.in. budowała sieć Artystyczne Nadodrze, a także zaangażowana była w tworzenie programu rewitalizacji wrocławskiego Nadodrza. Wierzy w sąsiedztwo oraz ogromną rolę tożsamości lokalnej. Jej zawodowe obszary zainteresowań to także partycypacyjne projektowanie przestrzeni i włączanie biznesu we współtworzenie lokalnych wspólnot. Zajmuje się także facylitacją dialogu i transformowaniem konfliktów w oparciu o metodologię Nansen Center for Dialogue and Peace.
Dorota Whitten jest wiceprezeską Fundacji Dom Pokoju, socjolożką i mediatorką. Zajmuje się transformacją konfliktu w przestrzeni społecznej oraz edukacją szkolną, w tym zmianami postaw kadry pedagogicznej (budowanie otwartości i reorientacja na ucznia jako podmiot, a nie przedmiot praktyk). Działa we wspólnotach lokalnych, pracuje na rzecz przekształceń relacji społecznych i aktywizacji na poziomie osiedli w dużych miastach. Jest zwolenniczką i propagatorką projektowania uniwersalnego, związanego z przestrzenią architektoniczną. Swoje działania zawodowe prowadzi na styku socjologii i mediacji – dziedzin, które uzupełniając się, tworzą podwaliny pod budowanie dialogu wielopoziomowego w społecznościach lokalnych. Orędowniczka mediacji w budowaniu procesu partycypacji współzarządzania przestrzenią społeczną na poziomie miasta, osiedla, podwórka itp.
Wspólnym mianownikiem jej wielokierunkowej i wielowymiarowej działalności pozostaje współczynnik humanistyczny.
Zapisy przez formularz do 25.06.2025. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf2T4leolNtB4CQ1z9XlouStrPn-szMKYVMfy-Kff8fug57dQ/viewform
Liczba osób uczestniczących w warsztatach jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.