Aktualnie jesteś: Rezydencje

Sarmatyja

Monodram muzyczny Paliny Dabravoĺskaja w ramach programu „Rezydencje artystyczne dla zespołów teatralnych i indywidualnych twórców”

pon. 29.11, 19.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli


W języku białoruskim z polskimi i angielskimi napisami

Czas trwania: 45 min

Uwaga: Podczas spektaklu pojawiają się światła oraz materiał filmowy, które mogą powodować wstrząs u osób dotkniętych epilepsją światłoczułą.

Sarmatyja
Il. Yulia Ruditskaja, Palina Dabrawalskaja

Palina Dabravoĺskaja (Białoruś/Polska) jest aktorką, reżyserką i muzyczką. W 2017 roku ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych w klasie aktorskiej (aktorstwo dramatyczne i filmowe). Od 2016 roku pracuje w Teatrze Muzycznym. Realizuje także publiczne czytania sztuk i przygotowuje spektakle. Obecnie pracuje jako reżyserka teatralna. W zeszłym roku Palina Dabravoĺskaja rozpoczęła karierę muzyczną jako piosenkarka (Czornabrowa, ang. Chornabrova).

Sarmatyja to monodram muzyczny łączący muzykę ludową z hip-hopem. Opowiada tragiczną historię niemożności zakorzenienia się na obcej ziemi. Jest opowieścią o miłości i śmierci. Mroczną, pulsującą rytmem, zmysłową.

Reżyseria, muzyka i wykonanie: Palina Dabravoĺskaja
Tekst: Maryja Martysievič
Opieka: Joanna Kurzyńska

Rezydencja „Sarmatyja”, 29.10 – 01.12.2021

Sarmatyja to tytuł wiersza białoruskiej poetki Maryji Martysiewicz. Wiersz powstał w 2018 roku i opowiada o emigrantce i trudach życia w obcym kraju. Spektakl Sarmatyja to monodram muzyczny, łączący białoruski folklor z hip-hopem. Wiersz podzielono na 13 części, z których każda może też funkcjonować jako odrębny utwór muzyczny. Cele projektu: opowiedzenie o znaczeniu wewnętrznych uczuć będących reakcją na okoliczności zewnętrzne; badanie możliwości połączenia muzyki współczesnej z muzyką ludową; łączenie sfery teatru i sfery muzyki współczesnej; przyciągnięcie do teatru nowej publiczności; praca z emocjonalnym odbiorem i zrozumieniem treści, którego języka nie znamy.

Rezydentka: Paliny Dabravoĺskaja
Opieka: Joanna Kurzyńska