Oficjalne otwarcie festiwalu Sakura. IV Wrocławskie dni japońskich inspiracji. Happening
czw. 8.05.2025, 10:00
Plac Wolności we Wrocławiu
Wstęp wolny
Wydarzenie odbywające się we współpracy z: Centrum Historii Zajezdnia, Departamentem Edukacji Miasta Wrocław, Dolnośląskim Kuratorium Oświaty, Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu oraz Kinem Nowe Horyzonty
Inaugurujący festiwal happening, w trakcie którego na Placu Wolności zostanie ułożony przez mieszkańców Wrocławia i okolic ogromny napis „Pokój” z 80. tysięcy żurawi origami.
W roku, w którym mija 80 lat od zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki oraz zakończenia II wojny światowej, a także w którym obchodzimy 60. rocznicę powstania listu biskupów polskich do niemieckich, w którym padły słowa o potrzebie pojednania: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, chcemy zamanifestować nasze głębokie pragnienie pokoju. Chcemy, by tegoroczna edycja festiwalu Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji przypomniała nam, że pokój i szczęście są kruchym darem, o który należy dbać z wyjątkową uwagą i delikatnością.
Senbazuru (千羽鶴) to japońska tradycja składania żurawi origami. Zgodnie z legendą osobie, która złoży ich tysiąc, spełni się jedno życzenie. Żurawie origami zawieszone na sznurkach są w Japonii ofiarowywane bliskim w intencji szczęścia i zdrowia lub osobom cierpiącym jako wyraz współczucia i wsparcia. Stały się także globalnym symbolem nadziei i pokoju w odniesieniu do historii Sadako Sasaki – dziewczynki, która zachorowała na białaczkę, będącą skutkiem napromieniowania podczas bombardowania Hiroszimy.
Sadako bardzo chciała wyzdrowieć. Postanowiła więc złożyć tysiąc żurawi origami, aby jej życzenie się spełniło. Niestety, rok później, 25 października 1958, dziewczynka w wieku dwunastu lat zmarła. Złożyła 644 papierowych ptaków. Pochowano ją jednak z tysiącem żurawi origami, gdyż ich brakującą liczbę złożyli jej przyjaciele.
W 1958 roku, w Parku Pokoju w Hiroszimie, zbudowano pomnik przedstawiający Sadako trzymającą w wyciągniętych dłoniach żurawia origami. Utrwala on pamięć o dzieciach, które straciły życie w wyniku bombardowań. Od tego czasu ludzie z całego świata składają pod pomnikiem tysiące papierowych żurawi w intencji pokoju i wyrażając sprzeciw wobec użycia broni nuklearnej.