Aktualnie jesteś: BodyConstitution / BodyConstitution 2013

Spotkania Dwóch Ścieżek

Trening prowadzony przez Przemysława Błaszczaka i Jakuba Gontarskiego

17–19/05/2013 {piątek–niedziela} 9:00–11:00
Studio Na Grobli (Sala Teatru ZAR)

„Spotkanie Dwóch Ścieżek” to autorski trening Przemysława Błaszczaka i Jakuba Gontarskiego, liderów nowo powstałego Studia Dwóch Ścieżek w ramach programu badawczego BodyConstitution. Opiera się on na wiedzy, która jest wynikiem uprawiania aikido i capoeiry przez wiele lat. Praktykowanie sztuk walki oraz takich form ruchu jak partnerowanie, kontakt improwizacja, improwizacja, ruch fizyczny umożliwia przekształcenie tego, co z ducha przynależy do świata walki w to, co może prowadzić ku ekspresji i być użytecznym w pracy performera.

Poprzez zanurzenie w ruchu, działaniach fizycznych, wspólnie postaramy się zrozumieć w praktyce potencjał płynący ze spotkania „dwóch ścieżek”; przybliżyć i rozpoznać występujące w tradycji i etyce sztuk walki pojęcia relacji i nie-relacji, balansu i nie-balansu, równowagi w stanie nierównowagi. Korzystając z różnych narzędzi i metod treningu, będziemy pracować również nad przełamywaniem strachu oraz lęków, które w znaczący sposób determinują nie tylko nasze wewnętrzne, ale i zewnętrzne poczucie siebie.

Nasz trening ma na celu przygotowanie i wzmocnienie ciała, dlatego posługujemy się elementami wywodzące się z aikido i capoeiry, które pozwolą nam odkryć nowe rodzaje kontaktu i partnerstwa – od tych opierających się na zaufaniu i współpracy do tych polegających na braku zaufania i chęci przejęcia kontroli przez wprowadzenie w błąd lub wykorzystanie dekoncentracji. Skupimy się na ćwiczeniach rozwijających zaufanie, czujność dynamikę, elastyczność, poczucie dystansu, przestrzeni, a także umiejętność słuchania ciałem.

Co kryje się za technikami, aplikacjami, umiejętnościami zapisanymi w tradycjach aikido i capoeiry? Jak odkryć to co ważne, świeże dla aktora/tancerza/performera?

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).
W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”, gdzie występował w dwóch częściach tego tryptyku – „Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”, a także w spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.
Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.
W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

Jakub_Gontarski_fot_Maciej_ZakrzewskiJakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych „13”. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona (AZS-AWF Wrocław). Certyfikowany trener indywidualny i trener ruchu pod kierunkiem Steve’a Maxwella (USA). Certyfikowany instruktor programów oddychania Oxygen Advantage i Buteyko Clinic International we współpracy z mistrzami Patrickiem McKeownem (Irlandia) i Peterem Lakatosem (Węgry). Od dziewięciu lat uprawia japońskie judo w Klubach Sportowych Gwardia Wrocław i AZS-AWF Wrocław, a od dziesięciu lat trenuje brazylijską sztukę walki capoeira (w Brazylii i wielu krajach europejskich). Trenuje też boks, brazylijskie jiu-jitsu, pływa, biega i wspina się. Kształcił się u wybitnych nauczycieli z Polski i zagranicy z zakresu tańca współczesnego, improwizacji kontaktowej i partnerstwa. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach projektów badawczych BodyConstitution i Actor’s Atelier. Twórca warsztatów ruchowych „Bojowy partnering” i „Struna ciała”. Prowadzi warsztaty w Polsce i wielu krajach Europy oraz w Brazylii. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych MOMENTUM. Współorganizuje Wrocławski Festiwal Ruchu „Cyrkulacje”. Współpracuje z Fundacją Krzyżową i wieloma organizacjami społecznymi.
jakubgontarski.com