Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Strefa szeptów

Premiera performansu/instalacji wideo i ceremonii przejścia w przestrzeni sztuki Joanny Grabowieckiej w ramach projektu „Szczeliny”

pt. 12/11/2021, 19:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Czas trwania: 75 min

Strefa szeptów
Fot. Aleksandra Damek

Bohaterka performansu, reżyserka, podejmuje ryzykowną decyzję, aby tym razem nie kryć się za aktorkami czy aktorami i osobiście zmierzyć się z materią sceniczną. Z jednej strony prowadzi ją ciekawość, z drugiej chęć wyjścia poza dotychczasowe, dobrze jej znane schematy procesu twórczego. Czy akt kreacji może uzdrowić zranioną kobiecość? Czy współczesna kobieta, porzucając rolę ofiary, zdoła odnaleźć drogę powrotną do własnego serca i swojego autentycznego głosu? Doświadczenia osobiste twórczyń dotyczące straty bliskiej osoby stają się pretekstem do rozważań na temat tabuizacji śmierci we współczesnym świecie i symboliki odrodzenia.

Dlatego na scenie dodatkowo zobaczymy również trzy Kobiety Mocy, które na co dzień obcują z tymi tematami, wspierając procesy narodzin, umierania i uzdrawiania. Mowa o douli narodzin, o towarzyszce w umieraniu i żałobie oraz o tzw. sound healer. Ich obecność będzie kluczowa dla opowieści bohaterki, która podczas swoistego seansu-ceremonii zaprosi widzów do przestrzeni, gdzie to, co nie może lub nie chce być już wykrzyczane, zostanie wypowiedziane szeptem, aby mogły zatryumfować piękno, witalność i sensualność. Aby mogła się narodzić Nowa Kobieta – Kreatorka Życia i Sztuki.

Fot. Maciej Cioch

Joanna Grabowiecka-Świerszcz jest reżyserką teatralną, radiową i telewizyjną. Autorka scenariuszy, scenografka, artystka malarka. Trenerka rozwoju trwałego. Prezeska Fundacji DAR Sztuki. Absolwentka Arts du spectacle na Université Paris VIII i teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz rocznego studium projektowania scenografii i dekoracji teatralnej w Paryżu. Reżyserię studiowała w Akademii Teatralnej w Warszawie (dyplom „Akacje i cynamon. Montaże”, Teatr Żydowski, Warszawa, 2012). W 2016 roku ukończyła Akademię Trenerów MERITUM w Katowicach. Autorka ponad dwudziestu spektakli teatralnych, prezentowanych na festiwalach w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Serbia, Maroko) oraz licznych czytań performatywnych. Pomysłodawczyni i realizatorka cyklu spotkań i warsztatów dla kobiet pn. „Moc kobiety”. Od siedmiu lat prowadzi autorski cykl interdyscyplinarnych warsztatów pn. „Sztuka dzikości”.

W swojej twórczości artystycznej podejmuje ważną tematyką społeczną.  W 2020 roku, w ramach współpracy z Fundacją Sukces Pisany Szminką, wyreżyserowała „Wysokie C”, pierwszy w Polsce spektakl online (dostępny w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=8rwMDd3lbdw). W listopadzie 2021 została zaproszona przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, gdzie zrealizowała „Strefę szeptów” – ceremonię przejścia w przestrzeni sztuki, autorski projekt z pogranicza performansu, teatru i inicjacji. W listopadzie 2023 roku odbyła się premiera wyreżyserowanego przez nią „Wielkiego Piękna” – spektaklu powstałego w ramach projektu interdyscyplinarnego pod tym samym tytułem. Projekt ten był prowadzony przez założoną przez nią Fundację DAR Sztuki, a jego celem było przeciwdziałanie depresji i próbom samobójczym wśród młodzieży.

Więcej informacji o artystce: www.sztukadzikosci.com, www.darsztuki.pl

 

Reżyseria, przestrzeń sceniczna: Joanna Grabowiecka
Scenariusz: zespół
Występują: Katarzyna Auli Barszczewska, Anja Franczak, Joanna Grabowiecka, Iwona Sikora
Kostiumy: Olga Turczak
Współpraca scenograficzna: Jagoda Valkov
Dźwięk na żywo: Iwona Sikora
Wideo: Monika Grzybowska
Premiera: 12 listopada 2021, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu im. Jerzego Grotowskiego
Czas trwania: 75 min

Matronat społeczny

Instytut Dobrej Śmierci LOGO czarne

 

 

 

 

 

 

 

przezszafedoserca_logo

 

 

 

 

 

 

 

 

logo-pole-narodzin-basic-www