Aktualnie jesteś: Rezydencje / Szczeliny 2023

Stypa

Kolacja performatywna Viktorii Myroniuk, rezydencja w ramach projektu „Szczeliny 2023”

śr.–pt. 30.03 – 1.04.2023, 15.00
MiserArt, ul. Wojciecha Cybulskiego 35a

Bilety: 20 PLN

Czas trwania: 120 min

Stypa
Fot. Victoria Myronyuk

„Stypa” to performatywne spotkanie przy stole z tradycyjnym ukraińskim jedzeniem. Artystka prowadzi ceremonię kulinarną, którą dedykuje swojej prababci, dzieląc się doświadczeniem badania życia przodkini. 

Po II wojnie światowej Agata Kowalewska opuściła Ukrainę i przeniosła się na Dolny Śląsk. W analogicznej sytuacji znalazła się jej prawnuczka, Viktoria Myroniuk, która przybyła do domu przodkini na początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku. Prababcia, kobieta z wielokrotnym doświadczeniem przymusowej migracji, staje się bohaterką kobiecej emancypacji w polskiej powojennej wsi. Jako przewodniczka koła gospodyń wiejskich, gromadzi wokół siebie kobiety z kresów, dla których terapeutyczną rolę w procesie odnalezienia się w nowej rzeczywistości pełnią kursy kulinarne, śpiewy i możliwość współbycia z innymi kobietami, dzielącymi podobieństwo losów. W rozmowach przyjaciółek tworzy się przestrzeń do opowieści o mrocznych sekretach: przemocy w rodzinie, samobójstwie koleżanki z powodu „bycia babochłopem”, skandalu z księdzem, a nawet zabójstwie męża i zsyłce na Sybir.

Prawnuczka opowiada o eksplorowaniu życia Agaty z humorem i szczerością, starając się zgłębić tajemnicę tego, jak nie powielić jej losu. Performerka koncentruje się nie tylko na postaci prababci, zaprasza też gości do dzielenia się wspomnieniami o bliskich/wydarzeniach/relacjach poprzez grę w interpretację symbolicznych przesłań/zadań dla każdej uczestniczki/każdego uczestnika kolacji. Łącząc historię Agaty ze wspomnieniami osób, które spotykają się przy wspólnym stole, artystka próbuje kształtować wspólną teraźniejszość i możliwą przyszłość. Kreuje kruchy pomnik przeszłości za pomocą narzędzi żywej historii.

Fot. Viktoria Myronyuk_1Viktoria Myroniuk jest artystką interdyscyplinarną, performerką i twórczynią teatralną. Ukończyła studia magisterskie w zakresie teorii kultury na uniwersytecie narodowym Akademii Kijowsko-Mohylańskiej w Kijowie, studia magisterskie praktyki sztuk scenicznych i kultury wizualnej w Madrycie oraz studia podyplomowe advanced performance and scenography studies w Brukseli.

W ostatnich latach zajmuje się badaniem tematu rytuałów, ich granic i możliwości konstruowania nowych form scenicznych relacji między uczestnikami/uczestniczkami. Artystka skłania się do rekonstrukcji lub dekonstrukcji struktur rytualnych, wypróbowywania ich możliwości w tworzeniu praktyk performatywnych, które będą mogły budować bliskość, pogłębiać zaufanie oraz ułatwiać dzielenie się doświadczeniami i historiami.

W praktyce artystycznej Viktorii Myroniuk, intymność przedstawień, a także asceza scenograficzna to podstawowe cechy, które przyczyniają się do zanurzenia się w doświadczaniu bycia z innymi i z samą sobą.

czw. 30 marzec 2023, 15.00

pt. 31 marca 2023, 15.00

sob. 1 kwietnia 2023, 15.00

Karnet nie obejmuje wydarzeń:

  • „Granica”, Antonina Romanova (bezpłatne wejściówki)
  • „Syndrom Hamleta”, pokaz filmu i spotkanie (bezpłatne wejściówki)
  • Warsztaty jednej pieśni, Natalia Polovynka (zapisy)

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.