Aktualnie jesteś: Scena Ukraińska / Sezon II 2024–2025

Świat Omy

Premiera spektaklu charkowskiej nieformalnej platformy kulturalnej i kreatywnej „Cvitna Kapusta”

niedz. 2.11.2024, 17.00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego

W językach ukraińskim, polskim i białoruskim
Czas trwania: 45 min

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Świat Omy
Projekt grafiki Anna Martseniuk

Spektakl muzyczny wykorzystujący motywy fantastyczne i techniki teatru animacji, będący efektem wielokulturowego projektu integracyjnego „Różnica + Podobieństwo = Przyjaźń”, który połączył dzieci i młodzież z Ukrainy, Białorusi i Polski. Powstał na podstawie ich opowiadań oraz refleksji nad wyzwaniami współczesności. Poświęcony jest rozważaniom na temat tego, kim jesteśmy i czym jest samoświadomość. Odzwierciedla dziecięce poszukiwania własnej tożsamości i stanowi próbę odpowiedzi na trudne pytania za pomocą zabawy, metafory, żartu, a nawet groteski.

W spektaklu zabrzmią ukraińskie, polskie i białoruskie pieśni ludowe, wykonywane przez dzieci przy akompaniamencie żywej muzyki instrumentalnej skomponowanej przez profesjonalnych artystów, nauczycieli z ukraińskiego zespołu muzycznego Kapusta Band.

Scenografię do spektaklu, pod kierunkiem profesjonalnych nauczycieli, również stworzyły dzieci.

„Cvitna Kapusta” to charkowska nieformalna platforma kulturalna i kreatywna założona w 2019 roku. Jej działalność koncentruje się na tworzeniu i realizacji projektów kulturalnych, kreatywnych, edukacyjnych oraz społecznych. Większość z tych projektów jest skierowana do dzieci i młodzieży. Wiosną 2022 roku liderka „Cvitna Kapusta” – Maria Kolomiyets (Masha Kapusta) – przeniosła się do Wrocławia z powodu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i stworzyła ukraiński chór Kapusta Band, który tworzą dzieci z doświadczeniem uchodźstwa z różnych miast Ukrainy.

Fot. Maria KolomiyetsMaria Kolomiyets (Masha Kapusta) jest założycielką i liderką charkowskiej nieformalnej platformy kulturalnej i kreatywnej „Cvitna Kapusta”, która organizuje zajęcia z zakresu sztuki, teatru i muzyki, a także spektakle, pokazy filmowe i koncerty. Dyrygentka ukraińskiego chóru Kapusta Band, działającego we Wrocławiu od 2022 roku, tworzonego przez dzieci z doświadczeniem uchodźstwa z różnych miast Ukrainy. Ukończyła Charkowską Szkołę Muzyczną oraz Charkowską Państwową Akademię Wzornictwa i Sztuk Pięknych. Pracuje z dziećmi od 12 lat. Była pedagożką charkowskiej pracowni artystycznej „Aza Nizi Maza”, której była współzałożycielką i w której działała od 2012 roku do 2018. W latach 2015–2016 pracowała jako nauczycielka sztuk plastycznych w Charkowskim Gimnazjum „Oczag”, a w latach 2020–2021 jako pedagożka artystyczna w charkowskiej placówce edukacyjnej „Szkoła Zmian”.

Fot. Roman ZajetsSerhiy Bilozerov jest muzykiem, kompozytorem, nauczycielem gry na gitarze i perkusji. Absolwent Narodowego Uniwersytetu Prawnego im. Jarosława Mądrego. Lider, wokalista, autor muzyki i tekstów w charkowskim zespole MORJ, który działał w latach 2008–2022. Autor i założyciel formatu słuchowego „Zielony Kontrabas”, a także charytatywnego maratonu słuchowego #YellowBlueBass. Od 2019 roku współpracuje z Mashą Kapustą, najpierw w ramach charkowskiej platformy „Cvitna Kapusta”, a od 2023 przy projekcie Kapusta Band jako trener muzyczny, organizator i menedżer.

Fot. Anastasiia BodnarOlha Shcheblykina jest muzyczką, nauczycielką gry na skrzypcach i teorii muzyki. Multiinstrumentalistka i autorka kompozycji instrumentalnych oraz wokalnych. Ukończyła Charkowski Narodowy Uniwersytet Sztuki im. Iwana Kotlarewskiego na Wydziale Muzycznym w zakresie skrzypiec. Związana z Młodzieżową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną „Słobożański” oraz z charkowskim zespołem Prime Orchestra. W latach 2013–2019 była skrzypaczką i wokalistką w folkowej grupie Spiritual Seasons. Jako skrzypaczka, perkusistka i wokalistka brała udział w licznych koncertach promujących ukraińską kulturę muzyczną w Polsce. Obecnie jest członkinią zespołów muzycznych Divo (folkowe trio) oraz Expecto Patroni (eksperymentalny duet instrumentalny).

Fot. SalomonVasylyna Martseniuk jest aktorką, tancerką i performerką. Współzałożycielka niezależnego teatru GAS i jedna z kuratorek Sceny Ukraińskiej, działającej przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Urodziła się w Ukrainie, w Bachmucie (obwód doniecki). W 2021 roku rozpoczęła studia na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego na Wydziale Teatralnym, w Katedrze Mistrzostwa Aktorskiego i Reżyserii Teatru Animacji.  Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę przeniosła się do Wrocławia, gdzie kontynuuje studia we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim (specjalność aktorstwo teatru lalek). Interesują ją nowe formy animacji, nowoczesne sposoby jej realizacji oraz sztuki teatralnej typu performatywnego. Zajmuje się również rysunkiem, śpiewem, tworzeniem lalek teatralnych i animacją poklatkową. W 2024 roku wraz z Sofią Onishchenko i Darią Bogdan otrzymała nominację do Nagrody Arlekin w kategorii debiut za spektakl „Historia Ukrainy”, realizowany w ramach Sceny Ukraińskiej w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Fot. Dariusz KozłowskiSiarhei Artsiomenka pochodzi z Białorusi. Jest nauczycielem, aktorem teatralnym i kinowym. Ukończył Białoruską Państwową Akademię Sztuk (specjalność aktorstwo). Swoje pierwsze kroki jako aktor stawiał w teatrze studenckim. Był aktorem Teatru Dramatycznego w Homlu oraz Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku. Podczas pracy w białoruskich teatrach trzykrotnie otrzymał Nagrodę dla Młodego Aktora. Ma na swoim koncie  ponad pięćdziesiąt ról aktorskich. Wielokrotnie brał udział w spektaklach prezentowanych na międzynarodowych festiwalach w Ukrainie, Białorusi, Uzbekistanie i Rosji. Grał również w białoruskich filmach i serialach telewizyjnych. Ponadto w Białorusi pracował również jako prezenter radiowy, bloger i nauczyciel aktorstwa dla nieprofesjonalistów. Obecnie mieszka w Polsce i studiuje we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku reżyserii teatru lalek.

Autorka pomysłu, kierowniczka produkcji: Maria Kolomiyets
Reżyseria: Vasylyna Martseniuk
Dramaturgia: Siarhei Artsiomenka
Autor tekstu: Siarhei Artsiomenka
Wykonawcy: Serhiy Bilozerov, Maria Kolomiyets, Olha Shcheblykina oraz chór dziecięcy Kapusta Band

Lider Projektu: Fundacja Integracji Społecznej Prom
Autor projektu: Ukraińska kreatywna alternatywna platforma kulturalna dla dzieci i dorosłych „Cvitna Kapusta”
Opracowanie pomysłu wspólnie z partnerem projektu Fundacja Inside

Partnerem projektu jest Gmina Wrocław, reprezentowana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego; Wielokultury Wrocław, Fundacja Ukraina CUKR, Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju

Projekt jest realizowany dzięki konkursowi grantowemu „Polskie Miasta Ukrainy – Tajwański Fundusz Grantowy”, organizowanemu przez Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przy wsparciu finansowym Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce.

niedz. 2.11.2024, 17.00

Jeśli są Państwo osobami z niepełnosprawnościami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

OKiS_wspolorganizator2

 

Galeria zdjęć