Premiera spektaklu charkowskiej nieformalnej platformy kulturalnej i kreatywnej „Cvitna Kapusta” | Прем’єра вистави Харківської неформальної культурно-креативної платформи „Цвітна капуста”
W ramach Sceny Ukraińskiej | У рамках Української сцени
sob. 2.11.2024, 17.00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
W językach ukraińskim, polskim i białoruskim
Czas trwania: 45 minut
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
нд 02.11.2024, 17.00
Зала Театру Лабораторія Інституту Гротовського
Українською, польською та білоруською мовами
Тривалість: 45 хв
Spektakl muzyczny wykorzystujący motywy fantastyczne i techniki teatru animacji, będący efektem wielokulturowego projektu integracyjnego „Różnica + Podobieństwo = Przyjaźń”, który połączył dzieci i młodzież z Ukrainy, Białorusi i Polski. Powstał na podstawie ich opowiadań oraz refleksji nad wyzwaniami współczesności. Poświęcony jest rozważaniom na temat tego, kim jesteśmy i czym jest samoświadomość. Odzwierciedla dziecięce poszukiwania własnej tożsamości i stanowi próbę odpowiedzi na trudne pytania za pomocą zabawy, metafory, żartu, a nawet groteski.
W spektaklu zabrzmią ukraińskie, polskie i białoruskie pieśni ludowe, wykonywane przez dzieci przy akompaniamencie żywej muzyki instrumentalnej skomponowanej przez profesjonalnych artystów, nauczycieli z ukraińskiego zespołu muzycznego Kapusta Band.
Scenografię do spektaklu, pod kierunkiem profesjonalnych nauczycieli, również stworzyły dzieci.
Музичний спектакль з використанням фантастичних мотивів та техніки анімаційного театру, який є результатом мультикультурного інтеграційного проєкту «Різниця + Подібність = Дружба», який об’єднав дітей та молодь з України, Білорусі та Польщі. Вона створена на основі їхніх розповідей та роздумів про виклики сучасності. Вистава присвячена роздумам про те, хто ми є і що таке самосвідомість, відображає дитячі пошуки власної ідентичності та є спробою відповісти на складні питання за допомогою гри, метафор, жартів і навіть гротеску.
У виставі прозвучать українські, польські та білоруські народні пісні у виконанні дітей у супроводі живої інструментальної музики, створеної професійними артистами та викладачами українського музичного гурту «Капуста Бенд».
Сценографія до вистави також була створена дітьми під наглядом професійних педагогів.
„Cvitna Kapusta” to charkowska nieformalna platforma kulturalna i kreatywna założona w 2019 roku. Jej działalność koncentruje się na tworzeniu i realizacji projektów kulturalnych, kreatywnych, edukacyjnych oraz społecznych. Większość z tych projektów jest skierowana do dzieci i młodzieży. Wiosną 2022 roku liderka „Cvitna Kapusta” – Maria Kolomiyets (Masha Kapusta) – przeniosła się do Wrocławia z powodu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i stworzyła ukraiński chór Kapusta Band, który tworzą dzieci z doświadczeniem uchodźstwa z różnych miast Ukrainy.
Maria Kolomiyets (Masha Kapusta) jest założycielką i liderką charkowskiej nieformalnej platformy kulturalnej i kreatywnej „Cvitna Kapusta”, która organizuje zajęcia z zakresu sztuki, teatru i muzyki, a także spektakle, pokazy filmowe i koncerty. Dyrygentka ukraińskiego chóru Kapusta Band, działającego we Wrocławiu od 2022 roku, tworzonego przez dzieci z doświadczeniem uchodźstwa z różnych miast Ukrainy. Ukończyła Charkowską Szkołę Muzyczną oraz Charkowską Państwową Akademię Wzornictwa i Sztuk Pięknych. Pracuje z dziećmi od 12 lat. Była pedagożką charkowskiej pracowni artystycznej „Aza Nizi Maza”, której była współzałożycielką i w której działała od 2012 roku do 2018. W latach 2015–2016 pracowała jako nauczycielka sztuk plastycznych w Charkowskim Gimnazjum „Oczag”, a w latach 2020–2021 jako pedagożka artystyczna w charkowskiej placówce edukacyjnej „Szkoła Zmian”.
Serhiy Bilozerov jest muzykiem, kompozytorem, nauczycielem gry na gitarze i perkusji. Absolwent Narodowego Uniwersytetu Prawnego im. Jarosława Mądrego. Lider, wokalista, autor muzyki i tekstów w charkowskim zespole MORJ, który działał w latach 2008–2022. Autor i założyciel formatu słuchowego „Zielony Kontrabas”, a także charytatywnego maratonu słuchowego #YellowBlueBass. Od 2019 roku współpracuje z Mashą Kapustą, najpierw w ramach charkowskiej platformy „Cvitna Kapusta”, a od 2023 przy projekcie Kapusta Band jako trener muzyczny, organizator i menedżer.
Olha Shcheblykina jest muzyczką, nauczycielką gry na skrzypcach i teorii muzyki. Multiinstrumentalistka i autorka kompozycji instrumentalnych oraz wokalnych. Ukończyła Charkowski Narodowy Uniwersytet Sztuki im. Iwana Kotlarewskiego na Wydziale Muzycznym w zakresie skrzypiec. Związana z Młodzieżową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną „Słobożański” oraz z charkowskim zespołem Prime Orchestra. W latach 2013–2019 była skrzypaczką i wokalistką w folkowej grupie Spiritual Seasons. Jako skrzypaczka, perkusistka i wokalistka brała udział w licznych koncertach promujących ukraińską kulturę muzyczną w Polsce. Obecnie jest członkinią zespołów muzycznych Divo (folkowe trio) oraz Expecto Patroni (eksperymentalny duet instrumentalny).
Vasylyna Martseniuk jest aktorką, tancerką i performerką. Współzałożycielka niezależnego teatru GAS i jedna z kuratorek Sceny Ukraińskiej, działającej przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Urodziła się w Ukrainie, w Bachmucie (obwód doniecki). W 2021 roku rozpoczęła studia na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego na Wydziale Teatralnym, w Katedrze Mistrzostwa Aktorskiego i Reżyserii Teatru Animacji. Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę przeniosła się do Wrocławia, gdzie kontynuuje studia we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim (specjalność aktorstwo teatru lalek). Interesują ją nowe formy animacji, nowoczesne sposoby jej realizacji oraz sztuki teatralnej typu performatywnego. Zajmuje się również rysunkiem, śpiewem, tworzeniem lalek teatralnych i animacją poklatkową. W 2024 roku wraz z Sofią Onishchenko i Darią Bogdan otrzymała nominację do Nagrody Arlekin w kategorii debiut za spektakl „Historia Ukrainy”, realizowany w ramach Sceny Ukraińskiej w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.
Siarhei Artsiomenka pochodzi z Białorusi. Jest nauczycielem, aktorem teatralnym i kinowym. Ukończył Białoruską Państwową Akademię Sztuk (specjalność aktorstwo). Swoje pierwsze kroki jako aktor stawiał w teatrze studenckim. Był aktorem Teatru Dramatycznego w Homlu oraz Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku. Podczas pracy w białoruskich teatrach trzykrotnie otrzymał Nagrodę dla Młodego Aktora. Ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt ról aktorskich. Wielokrotnie brał udział w spektaklach prezentowanych na międzynarodowych festiwalach w Ukrainie, Białorusi, Uzbekistanie i Rosji. Grał również w białoruskich filmach i serialach telewizyjnych. Ponadto w Białorusi pracował również jako prezenter radiowy, bloger i nauczyciel aktorstwa dla nieprofesjonalistów. Obecnie mieszka w Polsce i studiuje we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku reżyserii teatru lalek.
Autorka pomysłu, kierowniczka produkcji: Maria Kolomiyets
Reżyseria: Vasylyna Martseniuk
Dramaturgia: Siarhei Artsiomenka
Autor tekstu: Siarhei Artsiomenka
Wykonawcy: Serhiy Bilozerov, Maria Kolomiyets, Olha Shcheblykina oraz chór dziecięcy Kapusta Band
Lider Projektu: Fundacja Integracji Społecznej Prom
Autor projektu: Ukraińska kreatywna alternatywna platforma kulturalna dla dzieci i dorosłych „Cvitna Kapusta”
Opracowanie pomysłu wspólnie z partnerem projektu Fundacja Inside
Partnerem projektu jest Gmina Wrocław, reprezentowana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego; Wielokultury Wrocław, Fundacja Ukraina CUKR, Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju.
Projekt jest realizowany dzięki konkursowi grantowemu „Polskie Miasta Ukrainy – Tajwański Fundusz Grantowy”, organizowanemu przez Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przy wsparciu finansowym Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce.
Керівник проєкту: Фонд соціальної інтеграції „Пром”
Автор проєкту: Українська креативна альтернативна культурна платформа для дітей та дорослих «Цвітна капуста»
Розвиток ідеї спільно з партнером проєкту Фонд Inside
Партнер проєкту – Ґміна Вроцлав в особі Вроцлавського центру соціального розвитку; Wielokultury Wrocław, Фундація Україна CUKR – Український центр культури та розвитку
Проєкт реалізовується завдяки грантовому конкурсу «Польські міста України – Грантовий фонд Тайваню», організованому Союзом польських митрополій імені Павла Адамовича за фінансової підтримки Тайбейського представництва в Польщі.
niedz. 2.11.2024, 17.00
Jeśli są Państwo osobami z niepełnosprawnościami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.