Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań / Semestry autorskie / Cisza przed burzą

Szukając wewnętrznej ciszy

Wykład IV Aleksandry Koteckiej w ramach OUP
Osoby niepełnosprawne Asystent Ograniczenie hałasu
pt. 24.01.2024, 18.00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Joga jest wschodnim systemem filozoficznym. Fascynacja nią na Zachodzie trwa nieprzerwanie od ponad 100 lat. Jednak jak każdy system głęboko zakorzeniony w obcej Zachodowi kulturze, joga nie podlega bezpośredniemu przełożeniu. Przez powierzchowną ocenę, skupioną tylko na formie, jogę zazwyczaj traktuje się na Zachodzie jako mniej lub bardziej aktywną gimnastykę. Tymczasem joga to bardzo złożony, kompleksowy system, poparty praktyką i myślą filozoficzną kultywowaną nieprzerwanie od kilku tysiącleci. W czasie wykładu przyjrzymy się temu obliczu jogi i sprawdzimy, jak z jej pomocą performerzy mogą szukać wewnętrznej ciszy, niezbędnej w pracy twórczej.

Fot. Tobiasz PapuczysAleksandra Kotecka jest performerką wokalną, edukatorką głosu i technik oddechowych wyrastających z technik relaksacyjnych i jogi klasycznej, terapeutką falą dźwiękową pracującą zgodnie z nurtem teorii poliwagalnej. W latach 2004–2023 współpracowała z wrocławskim Teatrem ZAR. Brała udział w powstawaniu spektakli: „Ewangelie dzieciństwa“, „Cesarskie cięcie”, „Anhelli. Wołanie” oraz „Armine, Sister”. Autorka i współautorka muzyki do filmów oraz spektakli realizowanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Twórczyni studia produkcji muzycznej Foxterrier Production. Zajmuje się polifonicznym śpiewem gruzińskim, nad którym pracuje zarówno podczas wypraw źródłowych, jak i w ramach własnych poszukiwań. Wspólnie z Tomaszem Wierzbowskim tworzyła linię muzyczną spektaklu Teatru ZAR „Anhelli. Skowyt”. Zajmuje się muzyką prawosławia, którą poznawała we Lwowie, Sankt Petersburgu i Supraślu. W 2019 powołała VoiceLAB – laboratorium pracy z głosem, który od 2020 jest częścią rządowego francuskiego programu doskonalenia zawodowego dla artystów – Qualiopi. Od lat fascynuje się dźwiękiem, jego fizyczną naturą oraz nieskończonym potencjałem. W 2019 zaczęła współpracę z Biosonology Institute Art in Listening Accademy w Turynie. W 2022 ukończyła kurs uprawniający do pracy w charakterze terapeutki dźwięku w nurcie stymulacji biosonologicznej. Absolwentka certyfikowanego kursu Teorii Poliwagalnej w Polyvagal Institute USA. W 2023 jej projekt „Wtargnięcia” otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia.

pt. 24.01.2024, 18.00

Jeśli są Państwo osobami z niepełnosprawnościami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniejsekretariat@grotowski-institute.pl71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.