Wykład dr. Jana Jiříka w ramach OUP

pt. 21.04.2023, 17:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Nazwisko Emila Františka Buriana pojawia się w pismach Jerzego Grotowskiego obok najważniejszych reformatorów teatru XX wieku. Kim był ten czeski reformator i jeden z najważniejszych czeskich artystów awangardowych? Wykład skupi się na najważniejszych momentach jego twórczości teatralnej i przedstawi jego koncepcję teatru jako centrum w kulturze, w którym spotykają się i przenikają wszystkie rodzaje i dziedziny artystyczne.

Emil František Burian (1904–1959) był czeskim reżyserem teatralnym, kompozytorem, publicystą i animatorem kultury i polityki. W 1933 roku założył teatr D 34, który stał się najważniejszym miejscem czeskiej awangardy teatralnej. Teatr funkcjonował jako nowy typ instytucji teatralnej – był ośrodkiem kultury, który nie tylko zajmował się produkcją spektakli teatralnych, ale funkcjonował jako spółdzielnia, w której wszyscy jej członkowie, zarówno dyrekcja, aktorzy, jak i personel techniczny i administracyjny, mieli być równi.

Fot. ze zbiorów prywatnychJan Jiřík jest znawcą sztuk teatralnych, dziennikarzem, redaktorem i dramaturgiem festiwalowym. Pracuje na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze jako nauczyciel i kierownik Katedry Teorii i Krytyki. Jest członkiem Czeskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz dramaturgiem międzynarodowego festiwalu teatralnego Palm Off Fest w Pradze.

pt. 21.04.2023, 17:00