Aktualnie jesteś: Warsztaty
III edycja rocznego programu warsztatowo-szkoleniowego prowadzonego przez Igę Załęczną
wrzesień 2024–czerwiec 2025
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W języku polskim
Zapisy do 12 września 2024
Zapraszam do udziału w III edycji rocznego programu edukacji artystycznej osób dorosłych, pracujących z różnorodnymi grupami.
Program zakłada powołanie stałej grupy uczestników, zaangażowanych w odkrywanie swojego twórczego potencjału poprzez aktywność w przestrzeni sztuk performatywnych związanych z teatrem, tańcem i ruchem, a także dzięki badaniu możliwości praktycznego użycia poznanych metod w szerokim kontekście pracy społecznej, rozwojowej i edukacyjnej.
Proponowane techniki teatralne, praca z ciałem, głosem czy przestrzenią służą poznaniu i rozwijaniu języka ekspresji każdego uczestnika. W procesie swobodnej i twórczej zabawy, przy wykorzystaniu dramy, improwizacji, form teatru zaangażowanego społecznie, terapii tańcem i ruchem, będziemy pracować nad odkrywaniem i tworzeniem swoistego alfabetu – języka zarówno indywidualnego, jak i stanowiącego bogactwo możliwości ekspresji grupy.
Celem programu jest zwiększenie zdolności inicjowania oraz prowadzenia procesu zmiany w grupie przez łączenie narzędzi sztuk performatywnych z pracą artystyczną i terapeutyczną. To zaproszenie do wzmacniania postaw twórczych w modelu kultury relacji i dialogu, w którym kreowanie przestrzeni artystycznej za każdym razem staje się polem negocjowania i budowania więzi z uwzględnieniem dynamiki procesu grupowego.
Cykl warsztatów jest skierowany do animatorów, pedagogów, terapeutów, artystów i wszystkich zainteresowanych osób pracujących w zróżnicowanych środowiskach i grupach wiekowych lub osób planujących rozpocząć taką działalność.
Jeśli poszukujesz inspiracji, wzmocnienia własnych zasobów bądź też czujesz, że jesteś na granicy zawodowego wypalenia i potrzebujesz odmiany – nowej odświeżającej perspektywy – sprawdź, czy przestrzeń, którą wspólnie stworzymy, jest tym, czego szukasz.
Iga Załęczna
Iga Załęczna jest specjalistką ds. edukacji artystycznej, choreografką, trenerką dramy, terapeutką DMT (Psychoterapia tańcem i ruchem) w trakcie szkolenia. Członkini i założycielka Teatru CHOREA, w którym zrealizowała liczne projekty teatralne oraz projekty edukacyjno-artystyczne (m.in. projekt „Teatr Forum jako metoda pracy”). Prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób pracujących w obszarze edukacji artystycznej. W latach 2011–2022 pracowała w Policealnym Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu jako prowadząca zajęcia z reżyserii, dramy, technik teatralnych i ekspresji scenicznej. Współpracuje z Wyższą Szkołą Europejską w Krakowie w ramach studiów podyplomowych na kierunku psychotraumatologii (arteterapia w traumie). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010, 2011, 2017 oraz 2020. W 2015 ukończyła kurs Teatru Forum. W latach 2018–2021 w Fabryce Sztuki w Łodzi realizowała autorski program edukacji artystycznej dla dorosłych „Szkoła Pedagogów Kreatywności”. W 2022 uzyskała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia w dziedzinie upowszechniania kultury na realizację programu edukacji artystycznej „Animator/Artysta/Pedagog. TEATR FORUM i inne formy pracy twórczej z grupą”. Od 11 lat prowadzi warsztaty rozwojowe, edukacyjne i teatralne. Współpracuje z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu („Laboratorium Pedagogiki Teatru”), Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii i Ośrodkiem Kuratorskim we Wrocławiu, Społeczną Szkołą Podstawową im. Astrid Lindgren i Fundacją KOM w Miliczu. Łączy narzędzia artystyczne i techniki sztuk performatywnych (taniec, teatr, praca z ciałem, drama, Teatr Forum) z technikami terapeutycznymi (psychoterapia tańcem i ruchem, arteterapia), pracując w zgodzie z dynamiką procesu grupowego. Stale współpracuje z Fabryką Sztuki w Łodzi („TEATR W DZIAŁANIU”, „SPEKTRUM TEATRU”, „DYSFORIA W TEATRZE”, „Szkoła Pedagogów Kreatywności”) oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego („Teatr/Sztuka/Spotkanie”, „Teatr Forum i inne formy pracy z grupą”).
Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w latach 2010, 2011, 2017, 2020.
Roczny cykl programu zakłada 10 (dwudniowych) sesji warsztatowych, odbywających się od 13.09.2024 do 21.06.2025 i obejmuje łącznie 80 godzin dydaktycznych.
Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu.
Koszt: 1900 PLN – koszt rocznego kursu
Płatność do 12.09.2024
W przypadku rezygnacji z udziału w programie poniesione opłaty nie są zwracane.
Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać do 12.09.2024 na adres zaleczna@gmail.com. Prosimy o wpisanie w temacie wiadomości: „Teatr/Sztuka/Spotkanie”.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Kontakt: 698 178 639