Aktualnie jesteś: Teatr na Faktach

Toć

Spektakl Ewy Mikuły na podstawie rozmów ze Ślązaczkami | W ramach Teatru na Faktach

pt.–sob. 31.01–1.02.2025, 19.00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego

W językach polskim i śląskim
Czas trwania: 55 minut
Bilety: 30/40 PLN

1.02 – pokaz z napisami w językach polskim i angielskim, z tłumaczeniem na PJM
Tłumacz polskiego języka migowego PJM Napisy CC

Toć
Fot. Magda Bremer

„Toć” to spektakl, który powstał na podstawie rozmów ze Ślązaczkami. Jest opowieścią o języku śląskim, widzianym oczami jego użytkowniczek. Impulsem do podjęcia rozmów była dla autorki osobista potrzeba skonfrontowania własnych doświadczeń z językiem śląskim – intymnym, zarezerwowanym dla najbliższych, a jednocześnie stygmatyzowanym i wykluczanym z przestrzeni publicznej.

Rozmawiając z innymi kobietami, autorka szuka wspólnoty pokoleniowego doświadczenia młodych Ślązaczek, które wykracza poza stereotypy. Jej próby zrozumienia polsko-śląskiej dwujęzyczności przekształcają się w wielogłos osobistych historii o kobiecości, wstydzie, testowaniu granic i możliwości wypowiedzi. Próby te, zawieszone między prywatnym a publicznym, mają na celu opisanie współczesnej rzeczywistości kobiet językiem śląskim oraz określenie jego miejsca w ich codziennym życiu.

Ewa Mikuła napisała scenariusz spektaklu podczas kursu teatru dokumentalnego, odbywającego się w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na Faktach”.

Spektakl powstał w ramach programu „Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Jeong Sa-jin

Ewa Mikuła jest dramaturżką i reżyserką teatralną. Absolwentka Reżyserii Teatralnej (specjalizacja: dramaturg teatru) na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest studentką Dyplomacji Kulturalnej na UJ.

W swojej dokumentalnej twórczości bada codzienne narracje, wykorzystując je do refleksji nad szerszymi procesami społecznymi.

Zadebiutowała wspólnie z Piotrem Froniem autobiograficznym utworem pt. „Praca, praca”, opublikowanym na łamach miesięcznika „Dialog” 2000 nr 1. Pracowała jako dramaturżka i autorka tekstów przy wielu produkcjach, m.in. przy „Łabędziach” w reżyserii Tobiasza Sebastiana Berga na Korea International Accessible Dance Festival (KIADA) w Seulu w 2024 roku oraz przy „Opowieściach z Wielkich Bloków” w reżyserii Marty Streker (Wrocławski Teatr Lalek, 2022).

W Bratysławie wyreżyserowała spektakl „Dorosłość”, który powstał w wyniku trzyletniego procesu dokumentalnego z udziałem polskiej i słowackiej młodzieży (Divadlo Ludus, 2023).

Przez ostatnie dwa lata prowadziła badania artystyczne nad mniejszościami etnicznymi i językami mniejszościowymi w ramach europejskiego programu „Future Laboratory”, uczestnicząc w rezydencjach w Luksemburgu, Rumunii i Francji. Jej najnowszy spektakl „Toć” bada granice języka z perspektywy młodych Ślązaczek.

Członkini „Fabulamundi. New Voices” – europejskiego programu zrzeszającego dramatopisarzy i dramatopisarki z całej Europy.

Tekst i reżyseria: Ewa Mikuła
Obsada: Malwina Brych, Żaneta Górecka, Magdalena Lamża, Marta Wiśniewska-Slabik
Przestrzeń i multimedia: Klaudia Kasperska
Muzyka: Maciej Zakrzewski
Produkcja: Żaneta Górecka
Trailer, zdjęcia, oprawa graficzna: Magda Bremer

pt. 31.01.2025, 19.00

sob. 1.02.2025, 19.00

Jeśli są Państwo osobami z niepełnosprawnościami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

belka

Galeria zdjęć