Aktualnie jesteś: Rezydencje

Uwolnić SUKĘ

Pokaz pracy Eleanor Brewster w ramach programu „Rezydencje artystyczne dla zespołów teatralnych i indywidualnych twórców”

sob. 12.02.2022, 18.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

W języku angielskim
Czas trwania: 45 min

Dla widzów od 16 r.ż.

Uwolnić SUKĘ
Fot. archiwum prywatne

Eleanor Brewster (Wielka Brytania/Niemcy) jest twórczynią teatralną mieszkającą w Berlinie. Obecnie kończy studia magisterskie na kierunku zaawansowana praktyka (devised theatre) w Rose Bruford College/arthaus.berlin. Jest współzałożycielką powstałego w 2021 roku międzynarodowego kobiecego kolektywu artystycznego Damen Kreativ. W swojej pracy ceni zabawę, ciekawość, intuicję i wrażliwość. Jej badania koncentrują się na kobiecych doświadczeniach, pracy z tekstami dokumentalnymi i kompozycji obrazów. Artystka wykorzystuje w swojej pracy wiele różnych podejść i metod.

Ile razy byliśmy świadkami, jak kobieta karci się z powodu swojego gniewu, tłumi go albo musi się go wstydzić? A wstyd ten prowokują mężczyźni, inne kobiety, społeczeństwo? Będziecie świadkami poszukiwania, początku, rozmowy z kobietami na temat ich relacji i doświadczeń z gniewem. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć przestrzeń, w której te historie będą mogły wybrzmieć w całej swojej sile, intymności i prawdzie.

Koncepcja i wykonanie: Eleanor Brewster
Opieka: Jarosław Fret i Monika Wachowicz

Po pokazie, o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie z rezydentką i opiekunami rezydencji.

Rezydencja „Uwolnić SUKĘ”, 10.01 – 13.02.2022

„Uwolnić SUKĘ” to proces, w którym artystka bada stereotypy narosłe wokół kobiecego gniewu w oparciu o teksty dokumentalne i poetyckie. Proces ma na celu zgłębienie zniuansowanych reguł decydujących o tym, jak kobiety uczą się wyrażać swój gniew i jak ich gniew, świadomie lub nie, manifestuje się w kobiecym ciele. Artystka-rezydentka pragnie zbadać dynamikę uwalniania stłumionego w kobietach głosu. Jakie kolory, dźwięki, obrazy i emocje wiążą się z kobiecym doświadczeniem gniewu? Artystka chce wejść w kontakt z tymi wrażeniami i emocjami, odkrywając, jaki mają wpływ na powstający tekst. Chce w sobie uwolnić i afirmować „sukę”.

Rezydentka: Eleanor Brewster
Opieka: Jarosław Fret i Monika Wachowicz