Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater

II cykl sesji pracy Studia Voice In Progress Joanny Kurzyńskiej

śr. 18:00–20:00
luty–kwiecień 2021
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

W językach polskim i angielskim

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater
Fot. Dominik Kurzyński

Regularne sesje pracy metodą Kristin Linklater „Uwolnij swój głos” w ramach Studia Voice In Progress Joanny Kurzyńskiej mają na celu umożliwienie stopniowego przejścia progresji ćwiczeń, zaprojektowanych przez autorkę podczas wieloletniej praktyki pedagogicznej i artystycznej skupionej na głosie. Metoda Linklater (skatalogowana i uporządkowana w książce „Uwolnij swój głos”, wydana przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, 2011) ma na celu uwolnienie ciała od niepotrzebnych napięć i udrożnieniu komunikacji.

Zastosowanie metody „Uwolnij swój głos” prowadzi od świadomości fizycznej ciała do świadomości oddechu, doświadczenia dźwięku w ciele, rozluźnienia napięć w gardle, żuchwie, języku i podniebieniu miękkim, pogłębienia rezonansu klatki piersiowej i rezonatorów twarzy przy jednoczesnym wsparciu oddechowej energii, eksplorującej skalę głosu na całej jego długości. Pomaga także odbudować ścisły kontakt głosu z impulsami emocjonalnymi, niekontrolowanymi przez intelekt.

Cykl sesji pracy planowany na luty–kwiecień 2021 jest naturalną kontynuacją rozpoczętej w 2020 roku pracy i obejmuje drugą część progresji ćwiczeń zawartych w książce, dlatego przewidziany jest wyłącznie dla uczestników I cyklu lub osób zaawansowanych, które mają już doświadczenie w posługiwaniu się metodą Linklater (zakwalifikowanie na zajęcia dla nieuczestniczących w I cyklu możliwe jest po indywidualnym rozpatrzeniu karty zgłoszenia).

Kristin Linklater (1936–2020) była jedną z najbardziej znanych trenerek głosu na świecie. Jej praca „Uwolnij swój głos” na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat zdobyła powszechną renomę wśród pedagogów i praktyków w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, była wykorzystywana w wielu produkcjach teatralnych i filmowych, jest też obecna w programie nauczania wielu uniwersytetów i szkół artystycznych. Unikalne podejście w metodzie Linklater do pracy z głosem wiąże się z silnym zaangażowaniem wyobraźni w proces jego tworzenia, co przy współudziale precyzyjnych ćwiczeń relaksacyjnych, udrażniających przestrzenie rezonacyjne i wzmacniających głos pomaga zredukować nawykowe napięcia, które nie pozwalają głosowi wyrażać się bez zahamowań. Podążając za myślą Iris Warren (nauczycielki z London Academy of Music and Dramatic Art), która zwykła mówić „Chcę usłyszeć ciebie, nie twój głos”, Linklater poprzez swoje poszukiwania docierała do źródła ludzkiego głosu, który kształtuje się i brzmi jeszcze zanim wydobędzie się na zewnątrz. Trening opisany w książce „Uwolnij swój głos” pomaga odnaleźć i odnowić osobistą więź ze swoim głosem.

Sesje poprowadzi Joanna Kurzyńska – aktorka, śpiewaczka, multiinstrumentalistka i doświadczona pedagożka. Jako wieloletnia uczestniczka warsztatów i kursów prowadzonych przez samą Kristin Linklater w jej Voice Centre na Orkadach, pragnie podzielić się doświadczeniami oraz pogłębiać swoje badania nad metodą podczas regularnych sesji głosowych w ramach pracy Studia Voice In Progress.

Pierwsze spotkanie II cyklu poświęcone będzie przypomnieniu podstawowych elementów istotnych dla pracy metodą Linklater oraz rozgrzewce głosowej obejmującej pełną progresję ćwiczeń.

Ramowa tematyka poszczególnych spotkań „Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater” dla grupy zaawansowanej

Sesja 1 (10/02/21): Rozmowa o głosie i podstawach metody Linklater; pełna progresja ćwiczeń (powtórka)

Sesja 2 (17/02/21): Rozwijanie i wzmacnianie rezonatorów: klatka piersiowa, usta, zęby. Odkrywanie rezonansu… fioletowy, niebieski, żółty

Sesja 3 (24/02/21): Wyzwalanie głosu z wnętrza ciała: wołanie, triady… tęcza

Sesja 4 (3/03/21): Siła oddechu: przepona, mięśnie międzyżebrowe, dno miednicy… ćwiczenia oddechowe. Wrażliwość i siła: ożywianie i wzmacnianie impulsów… siłownia oddechowa

Sesja 5 (10/03/21): Rezonatory zatok: środkowa część twarzy, środkowa część skali… droga wyjścia

Sesja 6 (17/03/21): Rezonator nosowy: nośność dźwięku… szczyt góry

Sesja 7 (24/03/21): Skala: trzy do czterech oktaw… od piwnicy do poddasza. Rezonator czaszki: wysokie natężenie… dźwięk w sklepieniu

Sesja 8 (31/03/21): Ćwiczenie skali: siła, elastyczność, wolność… swing

Sesja 9 (7/04/21): Artykulacja głosu w mowie: spółgłoski i samogłoski – połączenie z głosem

Sesja 10 (14/04/21): Pełna progresja ćwiczeń; podsumowanie projektu, dyskusja

w2

Joanna Kurzyńska jest wrocławianką, absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec. Pracuje jako aktorka, piosenkarka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i pedagożka. Warsztat teatralny i wokalny kształciła pod okiem polskich i zagranicznych pedagogów i praktyków. Debiutowała w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współpracowała m.in. z Wrocławskim Teatrem Lalek, Akademią Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatrem Muzycznym Capitol, Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie Filią we Wrocławiu, Narodowym Forum Muzyki, Sound Factory Orchestra, Camera Nera, Kwartetem Staromiejskim, wrocławską grupą perkusyjną Mamatucada, neTTheatre (spektakl „The Hideout/Kryjówka|” w reż. Pawła Passiniego) oraz triem wokalno-instrumentalnym SUTARI.

Od powstania Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu w 2009 roku prowadzi tam zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Od 2017 roku związana artystycznie i pedagogicznie ze Studiem Kokyu (spektakl „Halo?” w reż. Przemysława Błaszczaka oraz większość warsztatów i programów edukacyjnych prowadzonych przez Studio).

Uhonorowana Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego prowadziła autorski projekt muzyczny „Przyjdę do siebie”, prezentowany w całym kraju (album EP promujący materiał wydany w 2014), oraz Stypendium Twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który dał początek jej autorskiej ścieżce badawczej nad głosem, która jest kontynuowana w studiu Voice In Progress.

Z pasją oddaje się zgłębianiu technik uwalniania naturalnego głosu w procesie pracy z aktorem, ze szczególną uwagą dla metody Kristin Linklater. W 2023 roku ukończy kurs nauczycielski metody Kristin Linklater, stając się pierwszą w Polsce Designated Linklater Teacher. Uhonorowana medalem „Zasłużona dla Kultury Polskiej” w grudniu 2021 roku.

Głos, który się rozwija. Głos w toku. Głos, który uwalnia człowieka poprzez swoją własną wolność.

Studio Voice In Progress, stworzone i prowadzone przez Joannę Kurzyńską, to miejsce swobodnej eksploracji głosu, zarówno w sferze poszukiwań performatywnych i codziennych, jak i niezwiązanych z pracą artystyczną. Praca Studia koncentruje się wokół metod uwalniania i wzmacniania naturalnego głosu – aby mógł wyśpiewywać się, brzmieć wolny od nawykowych napięć, w pełnej integralności z ciałem. Regularne sesje pracy Voice in Progress bazują na konkretnych technikach, m.in. na metodzie Kristin Linklater. Celem poszukiwań Studia Voice In Progress jest pogłębianie wiedzy w zakresie metod treningu głosowego, przy jednoczesnym, nieustannym kwestionowaniu każdej z metodologii.

Podczas pracy nad rozwijaniem doświadczenia głosu towarzyszą nam następujące pytania:

  • Dlaczego mamy głos?
  • Czyj to głos?
  • Po co nam głos?
  • Co sprawia, że pragniemy go używać?
  • Co sprawia, że chcemy nim śpiewać?
  • Co sprawia, że przestajemy nim władać?

W ramach pracy Studia odbywają się regularne sesje grupowe i indywidualne, a także warsztaty z zaproszonymi gośćmi. Studio Voice in Progress ściśle współpracuje ze Studiem Kokyu i prowadzącym je Przemysławem Błaszczakiem, a także czerpie z wiedzy i doświadczenia artystów i nauczycieli takich, jak Kristin Linklater, Theodoros Terzopoulos, Olga Szwajgier, Françoise Walot, Emma Bonnici, trenerzy Roy Hart Voice Centre oraz Estill Voice Training.

Harmonogram zajęć

śr. 18:00–20:00
10, 17, 24/02/2021
3, 10, 17, 24, 31/03/2021
7, 14/04/2021

Koszt: 400 PLN (cały cykl)

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 5 lutego 2021 na adres: jk.voiceinprogress@gmail.com, wpisując w tytule maila nazwę warsztatów, imię i nazwisko uczestnika. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy na warsztaty zostały zakończone z powodu braku wolnych miejsc.

Galeria zdjęć