Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress
Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)
pt.–niedz. 18–20.10.2024
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W językach polskim i angielskim
Zapisy do 11 października 2024
Intensywne warsztaty weekendowe „Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku to propozycja Studia Voice In Progress dla wszystkich pragnących poznać metodę Kristin Linklater, a którzy nie mogą pozwolić sobie na regularne spotkania bądź też pragną pogłębić dotychczasową wiedzę.
Program warsztatów będzie realizowany krok po kroku wg zasad sformułowanych przez Kristin Linklater. Nie stanowi on interpretacji pracy tej znakomitej szkockiej trenerki głosu, ale ma na celu jak najwierniejsze przekazanie konkretnej wiedzy.
Uczestnicy, prowadzeni przez Joannę Kurzyńską, przejdą przez pierwszą część słynnej progresji ćwiczeń zawartych w książce „Uwolnij swój głos”¹ oraz będą mogli na bieżąco odkrywać zmiany następujące w ich głosach przez pracę z tekstem.
Zastosowanie metody Linklater w uwalnianiu głosu prowadzi od świadomości fizycznej ciała do świadomości oddechu, doświadczenia dźwięku w ciele, rozluźnienia napięć w gardle, żuchwie, języku i podniebieniu miękkim, pogłębienia rezonansu klatki piersiowej i rezonatorów twarzy przy jednoczesnym wsparciu oddechowej energii, eksplorującej skalę głosu. Pomaga także odbudować ścisły kontakt głosu z impulsami emocjonalnymi, niekontrolowanymi przez intelekt.
Warsztaty są adresowane do osób, które chciałyby pogłębić lub odnowić świadomość swojego głosu – przede wszystkim do aktorów, wokalistów, tancerzy, nauczycieli śpiewu i emisji głosu, ale także do wszystkich, którzy na co dzień posługują się głosem w swojej pracy, jak np. nauczyciele szkolni i akademiccy, lekarze, terapeuci, politycy czy biznesmeni.
UWAGA!
Nie trzeba mieć umiejętności wokalnych ani doświadczenia muzycznego, by móc uczestniczyć w warsztatach.
¹ K. Linklater, „Uwolnij swój głos”, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Kraków 2011.
Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim, na czym trzeba. Jest aktorką, wokalistka, kompozytorką oraz pedagogiem aktorstwa i pracy z głosem.
Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek – swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jest współzałożycielką Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu, gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Została uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 2020–2021 współpracowała z zespołem SUTARI.
Związana z Instytutem Grotowskiego w latach 2017–2023 głównie poprzez Studio Kokyu – współtworzyła z Przemysławem Błaszczakiem linię badawczą i warsztatową Studia, brała udział w spektaklu „Halo?” (2018) oraz „Działaniu Medea” (2022/23), ale także przez działalność autorską Studia Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególnym uwzględnieniem metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.
W grudniu 2021 roku została odznaczona medalem „Zasłużona dla Kultury Polskiej”. W 2023 roku uzyskała tytuł Designated Linklater Teacher.
pt. 18.10.2024, 17.00–20.00
Program I sesji warsztatowej:
sob. 19.10.2024, 10.00–13.00 i 15.00–18.30
Program II sesji warsztatowej:
niedz. 20.10.2024, 10.00–13.00 i 15.00–18.30
Program III sesji warsztatowej:
Wszyscy uczestnicy są zobowiązani do przygotowania na pamięć fragmentu dowolnego tekstu w pierwszej osobie.
Koszt udziału: 1099 PLN
Zapisy do 11 października 2024 za pomocą ► formularza
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą).
Kontakt: jk.voiceinprogress@gmail.com
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).