Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku

Warsztaty Studia Voice In Progress Joanny Kurzyńskiej

pt.–niedz. 5–7/11/2021
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Prowadzone są zapisy na listę rezerwową.
W języku polskim z możliwością tłumaczenia na język angielski

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku
Fot. Dominik Kurzyński/AQQ MEDIA

Intensywne warsztaty weekendowe „«Uwolnij swój głos» wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku” to nowa propozycja Studia Voice In Progress dla wszystkich pragnących poznać metodę Kristin Linklater, którzy nie mogą pozwolić sobie na regularne spotkania bądź pragną pogłębić dotychczasową wiedzę. Program warsztatów będzie restrykcyjnie prowadzony krok po kroku w sposób, który zaprojektowała jego autorka i nie będzie interpretacją jej pracy, ale jak najwierniejszym przekazaniem konkretnej wiedzy. Uczestnicy przejdą, prowadzeni przez Joannę Kurzyńską, przez I część progresji ćwiczeń zawartych w książce „Uwolnij swój głos” (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Kraków 2011) oraz będą mogli na bieżąco odkrywać zmiany, które następują w głosie przez pracę z tekstem/pieśnią.

Zastosowanie metody Linklater w uwalnianiu głosu prowadzi od świadomości fizycznej ciała do świadomości oddechu, doświadczenia dźwięku w ciele, rozluźnienia napięć w gardle, żuchwie, języku i podniebieniu miękkim, pogłębienia rezonansu klatki piersiowej i rezonatorów twarzy przy jednoczesnym wsparciu oddechowej energii, eksplorującej skalę głosu na całej jego długości. Pomaga także odbudować ścisły kontakt głosu z impulsami emocjonalnymi, niekontrolowanymi przez intelekt.

Warsztaty są przewidziane dla każdego, kto chciałby pogłębić lub odnowić świadomość oraz kontakt ze swoim głosem – przede wszystkim dla aktorów, wokalistów, tancerzy, nauczycieli śpiewu i emisji głosu, ale też wszystkich, którzy na co dzień posługują się głosem w swojej pracy (m.in. nauczycieli szkolnych i akademickich, lekarzy, terapeutów, polityków, biznesmenów).

UWAGA! Nie trzeba mieć umiejętności wokalnych ani doświadczenia muzycznego, by móc uczestniczyć w warsztatach.

Kristin Linklater (1936–2020) była jedną z najbardziej znanych trenerek głosu na świecie. Jej praca „Uwolnij swój głos” na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat zdobyła powszechną renomę wśród pedagogów i praktyków w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, była wykorzystywana w wielu produkcjach teatralnych i filmowych, jest też obecna w programie nauczania wielu uniwersytetów i szkół artystycznych. Unikalne podejście w metodzie Linklater do pracy z głosem wiąże się z silnym zaangażowaniem wyobraźni w proces jego tworzenia, co przy współudziale precyzyjnych ćwiczeń relaksacyjnych, udrażniających przestrzenie rezonacyjne i wzmacniających głos pomaga zredukować nawykowe napięcia, które nie pozwalają głosowi wyrażać się bez zahamowań. Podążając za myślą Iris Warren (nauczycielki z London Academy of Music and Dramatic Art), która zwykła mówić „Chcę usłyszeć ciebie, nie twój głos”, Linklater poprzez swoje poszukiwania docierała do źródła ludzkiego głosu, który kształtuje się i brzmi jeszcze zanim wydobędzie się na zewnątrz. Trening opisany w książce „Uwolnij swój głos” pomaga odnaleźć i odnowić osobistą więź ze swoim głosem.

Warsztaty poprowadzi Joanna Kurzyńska – aktorka, śpiewaczka, multiinstrumentalistka i doświadczona pedagożka. Jako wieloletnia uczestniczka warsztatów i kursów prowadzonych przez samą Kristin Linklater w jej Voice Centre na Orkadach, pragnie podzielić się doświadczeniami oraz pogłębiać swoje badania nad metodą w ramach pracy Studia Voice In Progress. Prowadząca jest obecnie w trakcie kursu nauczycielskiego w celu otrzymania oficjalnego certyfikatu metody Linklater.

Tematy poruszane podczas warsztatów

pt. 5/11/2021 (17:00–20:00)

 • Rozmowa o głosie i podstawach metody Linklater; rozgrzewka – wprowadzenie do spotkania z głosem.
 • Świadomość ciała: układ kostny, kręgosłup; wsparcie naturalnego oddychania – drzewo.
 • Dostrzeżenie nawykowych napięć i nauka świadomego ich odpuszczania.
 • Świadomość oddychania: uwalnianie oddechu, źródło dźwięku; powietrze.
 • Połączenie oddechu z impulsem emocjonalnym.

sob. 6/11/2021 (10:00–13:00 i 15:00–19:00)

 • Rozgrzewka – wprowadzenie do spotkania z głosem.
 • Dotknięcie dźwięku: wibracje początkowe – jezioro. Odczuwanie wibracji głosu w ciele.
 • Uwalnianie wibracji: usta, głowa, ciało – rzeki dźwięku.
 • Wytwarzanie osobistej więzi z głosem.
 • Uwalnianie kanału: świadomość i rozluźnienie żuchwy. Obraz szyi i głowy.
 • Usuwanie napięcia – brama więzienia lub otwarte drzwi.
 • Uwalnianie kanału – świadomość języka.
 • Dostrzeganie napięć, rozciąganie, luzowanie, rozluźnianie – opowiadacz.
 • Praca z tekstem.

niedz. 7/11/2021 (11:00–14:00 i 16:00–19:00)

 • Rozgrzewka – wprowadzenie do spotkania z głosem
 • Uwalnianie kanału – podniebienie miękkie.
 • Otwieranie i usprawnianie – przestrzeń.
 • Kręgosłup i kanał: połączenie. Źródło, podróż, cel – „ha-mmmmm-train”.
 • Świadomość gardła – budowa.
 • Otwarcie gardła – jama.
 • Rozwijanie i wzmacnianie rezonatorów: klatka piersiowa, usta, zęby.
 • Odkrywanie rezonansu – fioletowy, niebieski, żółty.
 • Praca z tekstem.

Wszyscy uczestnicy są zobowiązani do przygotowania fragmentu dowolnego tekstu (na pamięć).

Zajęcia prowadzone w języku polskim z możliwością tłumaczenia na język angielski.

w2Joanna Kurzyńska jest wrocławianką, absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec. Pracuje jako aktorka, piosenkarka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i pedagożka. Warsztat teatralny i wokalny kształciła pod okiem polskich i zagranicznych pedagogów i praktyków. Debiutowała w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współpracuje m.in. z Wrocławskim Teatrem Lalek, Akademią Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatrem Muzycznym Capitol, Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie Filią we Wrocławiu, Narodowym Forum Muzyki, a jako skrzypaczka z wrocławskimi Sound Factory Orchestra, Camera Nera, Kwartetem Staromiejskim i grupą perkusyjną Mamatucada. Obecnie związana ze Studiem Kokyu (spektakl „Halo?”) oraz neTTheatre w Lublinie (spektakl „The Hideout/Kryjówka”). Od powstania Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu w 2009 roku prowadzi tam zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Autorka cyklu „Harmonia wspólnego głosu” realizowanego na Dolnym Śląsku od roku 2017. Uhonorowana Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego prowadziła autorski projekt muzyczny „Przyjdę do siebie”, prezentowany w całym kraju (album EP promujący materiał wydany w 2014), oraz Stypendium Twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który dał początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. Z pasją oddaje się zgłębianiu technik uwalniania naturalnego głosu w procesie pracy z aktorem, ze szczególną uwagą dla metody Kristin Linklater. Uhonorowana medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w grudniu 2021 roku.

Koszt pojedynczych warsztatów: 550 PLN

Koszt udziału w obydwu warsztatach („Dotknięcie dźwięku” oraz „Drabina rezonatorów”): 1000 PLN

UWAGA: Prowadzone są zapisy na listę rezerwową.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 29 października 2021 na adres: jk.voiceinprogress@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 150 PLN (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą).

Galeria zdjęć