Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

pt.–niedz. 27–29.10.2023
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
W językach polskim i angielskim

Zapisy do 20 października

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku
Fot. Dominik Kurzyński/AQQ MEDIA

Intensywne warsztaty weekendowe „«Uwolnij swój głos» wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku” to propozycja Studia Voice In Progress dla wszystkich pragnących poznać metodę Kristin Linklater, którzy nie mogą pozwolić sobie na regularne spotkania bądź pragną pogłębić dotychczasową wiedzę. Program warsztatów będzie prowadzony krok po kroku w sposób, który zaprojektowała jego autorka i nie będzie interpretacją jej pracy, ale jak najwierniejszym przekazaniem konkretnej wiedzy. Uczestnicy, prowadzeni przez Joannę Kurzyńską przejdą przez I część słynnej progresji ćwiczeń zawartych w książce „Uwolnij swój głos” (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Kraków 2011) oraz będą mogli na bieżąco odkrywać zmiany, które następują w ich głosie przez pracę z tekstem.
Zastosowanie metody Linklater w uwalnianiu głosu prowadzi od świadomości fizycznej ciała do świadomości oddechu, doświadczenia dźwięku w ciele, rozluźnienia napięć w gardle, żuchwie, języku i podniebieniu miękkim, pogłębienia rezonansu klatki piersiowej i rezonatorów twarzy przy jednoczesnym wsparciu oddechowej energii, eksplorującej skalę głosu na całej jego długości. Pomaga także odbudować ścisły kontakt głosu z impulsami emocjonalnymi, niekontrolowanymi przez intelekt.

Warsztaty są przewidziane dla każdego, kto chciałby pogłębić lub odnowić świadomość oraz kontakt ze swoim głosem – przede wszystkim dla aktorów, wokalistów, tancerzy, nauczycieli śpiewu i emisji głosu, ale też wszystkich, którzy na co dzień posługują się głosem w swojej pracy (m.in. nauczycieli szkolnych i akademickich, lekarzy, terapeutów, polityków, biznesmenów).

UWAGA! Nie trzeba mieć umiejętności wokalnych ani doświadczenia muzycznego, by móc uczestniczyć w warsztatach.

Kristin Linklater (1936–2020) była jedną z najbardziej znanych trenerek głosu na świecie. Jej praca „Uwolnij swój głos” na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat zdobyła powszechną renomę wśród pedagogów i praktyków w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, była wykorzystywana w wielu produkcjach teatralnych i filmowych, jest też obecna w programie nauczania wielu uniwersytetów i szkół artystycznych. Unikalne podejście w metodzie Linklater do pracy z głosem wiąże się z silnym zaangażowaniem wyobraźni w proces jego tworzenia, co przy współudziale precyzyjnych ćwiczeń relaksacyjnych, udrażniających przestrzenie rezonacyjne i wzmacniających głos pomaga zredukować nawykowe napięcia, które nie pozwalają głosowi wyrażać się bez zahamowań. Podążając za myślą Iris Warren (nauczycielki z London Academy of Music and Dramatic Art), która zwykła mówić „Chcę usłyszeć ciebie, nie twój głos”, Linklater poprzez swoje poszukiwania docierała do źródła ludzkiego głosu, który kształtuje się i brzmi jeszcze zanim wydobędzie się na zewnątrz. Trening opisany w książce „Uwolnij swój głos” pomaga odnaleźć i odnowić osobistą więź ze swoim głosem.

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim na czym trzeba. W praktyce aktorka, wokalistka, kompozytorka i pedagog aktorstwa oraz pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek, swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współzałożycielka Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 2020-2021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego głównie poprzez Studio Kokyu w latach 2017-2023 (współprowadzenie z Przemysławem Błaszczakiem linii badawczej i warsztatowej Studia, spektakl „Halo?” w 2018 r., „Działanie Medea” w 2022/23 r.), a także autorskie Studio Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególną uwagą dla metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

Uhonorowana medalem Zasłużona dla kultury polskiej w grudniu 2021 roku.
Pierwsza w Polsce nauczycielka z tytułem Designated Linklater Teacher (od 2023 roku).

pt. 27/10/2023 (17.00–20.00)

  • rozmowa o głosie i podstawach metody Linklater
  • rozgrzewka – wprowadzenie do spotkania z głosem
  • świadomość ciała: układ kostny, kręgosłup; wsparcie naturalnego oddychania – drzewo
  • dostrzeżenie nawykowych napięć i nauka świadomego ich odpuszczania
  • świadomość oddychania: uwalnianie oddechu, źródło dźwięku; powietrze
  • połączenie oddechu z impulsem emocjonalnym

sob. 28/10/2023 (10.00–13.00 i 15.00–18.30)

  • rozgrzewka – wprowadzenie do spotkania z głosem
  • dotknięcie dźwięku: wibracje początkowe – jezioro
  • odczuwanie wibracji głosu w ciele
  • uwalnianie wibracji: usta, głowa, ciało – rzeki dźwięku
  • wytwarzanie osobistej więzi z głosem
  • uwalnianie kanału: świadomość i rozluźnienie żuchwy
  • obraz szyi i głowy
  • usuwanie napięcia – brama więzienia lub otwarte drzwi
  • uwalnianie kanału – świadomość języka
  • dostrzeganie napięć, rozciąganie, luzowanie, rozluźnianie – opowiadacz
  • praca z tekstem

niedz. 29/10/2023 (10.00–13.00 i 15.00–18.30)

  • rozgrzewka – wprowadzenie do spotkania z głosem
  • uwalnianie kanału – podniebienie miękkie
  • otwieranie i usprawnianie – przestrzeń
  • kręgosłup i kanał: połączenie
  • źródło, podróż, cel – „ha-mmmmm-train”
  • świadomość gardła – budowa
  • otwarcie gardła – jama
  • rozwijanie i wzmacnianie rezonatorów: klatka piersiowa, usta, zęby
  • odkrywanie rezonansu – fioletowy, niebieski, żółty
  • praca z tekstem

 

Wszyscy uczestnicy są zobowiązani do przygotowania na pamięć fragmentu dowolnego tekstu w pierwszej osobie.

Koszt udziału: 900 PLN / 200 EUR

Bezzwrotny zadatek rezerwujący miejsce: 200 PLN / 50 EUR

W przypadku rezygnacji z uczestnictwa do 30 dni przed terminem warsztatów następuje zwrot wpłaty pomniejszonej o zadatek (800 PLN / 150 EUR), do 15 dni – 50% wpłaconej kwoty pomniejszony o zadatek (400 PLN / 75 EUR), w przypadku późniejszej rezygnacji wpłata jest bezzwrotna.

Wypełnioną ► kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 20 października 2023 na adres: jk.voiceinprogress@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 200 PLN / 50 EUR (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą).

Brak wpłaty zaliczki w ustalonym terminie jest rozumiany jako rezygnacja z udziału.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

Galeria zdjęć

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku