Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – tekst i pieśń

Warsztaty prowadzone przez Joannę (Designated Linklater Teacher)

pt.–niedz. 29.11–1.12.2024
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W językach polskim i angielskim

Zapisy do 22 listopada 2024

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – tekst i pieśń
Fot. Dominik Kurzyński/AQQ MEDIA

Warsztaty obejmują doświadczenie nauki całej progresji ćwiczeń Linklater (pierwszej części „Dotknięcie dźwięku” i drugiej – „Drabiny rezonatorów”) w pracy z materiałem „Tekst i pieśń”. Na bazie specyficznej komunikacji zbudowanej między impulsami myślowymi i ekspresją głosu, przy współudziale wyobraźni, tekst i pieśń stają się przewodnikami do eksploracji słów i dźwięków na nowo. To wszystko dzięki podążaniu za impulsami idącymi z ciała, a nie w wyniku aktywności intelektu.

Praca ma charakter grupowy i indywidualny. Ekspresyjność uwolnionego głosu otwiera się na spontaniczną komunikację, pozwala na dalszą pracę w sposób świeży i zaskakujący, nie odrywając człowieka/performera od nabytej już techniki.

Praktyki i podejście w tej części pracy zostały usystematyzowane przez Kristin Linklater  w ciągu kilku dekad pracy z aktorami i studentami aktorstwa, głównie w oparciu o sztuki Szekspira, z wyraźnym uwzględnieniem śpiewności słów oraz rytmu.

Nauczyciele aktorstwa często mówią: «Wyjdź z głowy», czasem «Przestań myśleć», a nawet «Słowa nie mają znaczenia». Nauczyciele głosu mówią: „Twój głos jest w twoim ciele; impulsy myślowo-uczuciowe powstają w twoim ciele; słowa są obrazami, uczuciami i doświadczeniami zmysłowymi». Dobry trening głosu i mowy pomaga w wyjaśnieniu tych aktorskich instrukcji w następujący sposób: «Jeśli w mojej głowie pojawia się myśl, myślę o tej rzeczy. Kiedy doświadczam myśli w swoim ciele i oddechu, myślę i czuję tę rzecz w tym samym czasie. Słowa nie są już zwykłym poznaniem; stały się wyobraźnią, świadomością, intencją. Łączą się poprzez oddech z instynktem i intuicją oraz twórczą iskrą».

K.Linklater „The Art. And Craft of Voice (and Speech) Training”, Journal of Interdisciplinary Voice Studies

Warsztaty są przeznaczone dla osób, które już pracują z głosem i miały styczność z metodą Linklater – są prowadzone na poziomie zaawansowanym.

 

Program warsztatów:

  • rozgrzewka według progresji ćwiczeń Linklater – przejście z „głosu codziennego” do głosu gotowego odpowiedzieć na najdrobniejsze impulsy myślowe i najsubtelniejsze uczucia
  • praca z rezonatorami, rozbudzenie skali głosu
  • praca artykulacyjna pobudzająca komunikację myśl-oddech-centrum-mowa-działanie
  • ćwiczenia grupowe pomagające odkryć materiał tekstowy/pieśń na nowo
  • ćwiczenia indywidualne – nowy kierunek pracy ze swoim głosem w kontekście materiału (roli, postaci, pieśni, rozmowy); praca indywidualna odbywa się przy obserwacji całej grupy i jest naturalną częścią warsztatu
  • zabawy improwizowane – odblokowanie znaczenia materiału w nieoczekiwany, nowy sposób

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim, na czym trzeba. Jest  aktorką, wokalistka, kompozytorką oraz pedagogiem aktorstwa i pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek  swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jest współzałożycielką Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu,  gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Została uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 20202021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego w latach 2017–2023 głównie poprzez Studio Kokyu – współtworzyła z Przemysławem Błaszczakiem linię badawczą i warsztatową Studia, brała udział w spektaklu „Halo?” (2018) oraz „Działaniu Medea” (2022/23), ale także przez działalność autorską Studia Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególnym uwzględnieniem metody  „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

W grudniu 2021 roku została odznaczona medalem  „Zasłużona dla Kultury Polskiej”.  W 2023 roku uzyskała tytuł Designated Linklater Teacher.

pt. 29.11.2024, 17.00–20.00

sob. 30.11.2024, 10.00–13.00, 15.00–18.30

niedz. 1.12.2024, 10.00–13.00, 15.00–18.30

Koszt udziału: 1099 PLN

Zapisy do 22 listopada 2024 za pomocą ► formularza

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą).

Kontakt: jk.voiceinprogress@gmail.com

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

Fundacja Zarzewie vector logotyp