Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – tekst i pieśń

Warsztaty z Joanną Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

pt.–niedz. 12–14.04.2024
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W językach polskim i angielskim

Zapisy do 5 kwietnia

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – tekst i pieśń
fot. Dominik Kurzyński/AQQ MEDIA

Warsztaty kumulują doświadczenie nauki całej progresji ćwiczeń Linklater (pierwszej części „Dotknięcia dźwięku” i drugiej „Drabiny Rezonatorów”) w pracy z materiałem tekst/pieśńNa bazie specyficznej komunikacji zbudowanej pomiędzy impulsami myślowymi i ekspresją głosu, przy współudziale wyobraźni, tekst/pieśń staje się przewodnikiem dla człowieka/performera do eksploracji słów i dźwięków na nowo. To wszystko dzięki podążaniu za impulsami idącymi z ciała, a nie dyktowanymi intelektem.

Praca ma charakter grupowy i indywidualny. Ekspresyjność uwolnionego z barier głosu otwiera się na spontaniczną komunikację poprzez materiał, pozwala na dalszą pracę w sposób świeży i zaskakujący, nie odrywając człowieka/performera od nabytej już techniki.

Praktyki i podejście w tej części pracy zostały usystematyzowane przez Kristin Linklater przez kilka dekad pracy z aktorami i studentami aktorstwa, głównie w oparciu o sztuki Szekspira, z wyraźnym zainteresowaniem śpiewnością słów, obrazami oraz rytmem.

Nauczyciele aktorstwa często mówią: «Wyjdź z głowy», czasem «Przestań myśleć», a nawet «Słowa nie mają znaczenia». Nauczyciele głosu mówią: „Twój głos jest w twoim ciele; impulsy myślowo-uczuciowe powstają w twoim ciele; słowa są obrazami, uczuciami i doświadczeniami zmysłowymi». Dobry trening głosu i mowy pomaga w wyjaśnieniu tych aktorskich instrukcji w następujący sposób: «Jeśli w mojej głowie pojawia się myśl, myślę o tej rzeczy. Kiedy doświadczam myśli w swoim ciele i oddechu, myślę i czuję tę rzecz w tym samym czasie. Słowa nie są już zwykłym poznaniem; stały się wyobraźnią, świadomością, intencją. Łączą się poprzez oddech z instynktem i intuicją oraz twórczą iskrą».
K.Linklater „The Art. And Craft of Voice (and Speech) Training”, Journal of Interdisciplinary Voice Studies

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które już pracują z głosem, miały styczność z metodą Linklater. „Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – tekst i pieśń są prowadzone na poziomie zaawansowanym.

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim na czym trzeba. W praktyce aktorka, wokalistka, kompozytorka i pedagog aktorstwa oraz pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek, swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współzałożycielka Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 2020-2021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego głównie poprzez Studio Kokyu w latach 2017-2023 (współprowadzenie z Przemysławem Błaszczakiem linii badawczej i warsztatowej Studia, spektakl „Halo?” w 2018 r., „Działanie Medea” w 2022/23 r.), a także autorskie Studio Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególną uwagą dla metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

Uhonorowana medalem Zasłużona dla kultury polskiej w grudniu 2021 roku.
Designated Linklater Teacher (od 2023 roku).

Studio Voice In Progress wyodrębniło się jako osobna przestrzeń badawcza skupiona na aspekcie głosu w wyniku działań performatywnych i edukacyjnych Studia Kokyu oraz stypendium twórczego MKiDN realizowanego przez Joannę Kurzyńską w 2018 roku. Głos i przynależne do niego tkanki stały się przedmiotem pytań nie tylko w kontekście sztuki aktora/performera, ale człowieka w ogóle, ludzkiego istnienia.

Głos, który się rozwija. Głos w toku. Głos, który uwalnia człowieka, poprzez swoją własną wolność.

Główną ścieżką Studia Voice In Progress stała się metoda „Uwolnij swój głos” autorstwa Kristin Linklater, wytyczająca konkretne kroki (poprzez progresję ćwiczeń) ku reedukacji systemu komunikacji pomiędzy impulsami myślowymi, a ciałem (głosem), prowadząc do faktycznej wolności posługującego się głosem. Wolności ekspresji głosu w mowie, śpiewie i wszelkich dźwiękach do jakich człowiek może być zdolny. Swobodnego dostępu do emocji i uczuć, które przynależą do wokalnej ekspresji. Opierając się o konkretne techniki, ale także odkrywając za każdym razem nowy klucz do nich podczas regularnych sesji pracy, poszukiwania Studia otwierają się na prawdopodobnie niekończącą się drogę ku prawdzie i wolności w głosie.

„Chcę słyszeć Ciebie, nie Twój głos” Iris Warren

Program Studia obejmuje krótsze i dłuższe sesje warsztatowe, warsztaty mistrzowskie z zaproszonymi nauczycielami, lekcje grupowe oraz indywidualne. Choć główna ścieżka Studia jest ścieżką badawczą, skoncentrowaną na praktykach rozwijających możliwości głosu oraz ich przekazywaniu, etapy badawcze zostają podsumowywane/sprawdzane w aktywności performatywnej (do 2023 roku w wydarzeniach Studia Kokyu).

pt. 12.04.2024, 17.0020.00

sob. 13.04.202410.0013.00, 15.0018.30

niedz. 14.04.202410.0013.00, 15.0018.30

Harmonogram pracy:

  • rozgrzewka według progresji ćwiczeń Linklater – przejście z „głosu codziennego” do głosu gotowego odpowiedzieć na najdrobniejsze impulsy myślowe i najsubtelniejsze uczucia
  • praca z rezonatorami, rozbudzenie skali głosu
  • pracę artykulacyjną pobudzającą komunikację myśl-oddech-centrum-mowa-działanie
  • ćwiczenia grupowe pomagające odkryć materiał tekstowy/pieśń na nowo
  • ćwiczenia indywidualne nowy kierunek pracy ze swoim głosem w kontekście materiału (roli, postaci, pieśni, rozmowy); praca indywidualna odbywa się przy obserwacji całej grupy i jest naturalną częścią warsztatu
  • zabawy improwizowane odblokowanie znaczenia materiału w nieoczekiwany, nowy sposób

Koszt udziału: 1099 PLN/250 EUR

Wypełnioną ► kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 5 kwietnia 2024 na adres: jk.voiceinprogress@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą).

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

Fundacja Zarzewie vector logotyp