Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – westchnienie ulgi

Sesje pracy prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

niedz. 13.10.2024
niedz. 8.12.2024
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W językach polskim i angielskim

Uwaga zmiana terminu

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – westchnienie ulgi
fot. AQQ MEDIA/ Dominik Kurzyński

Joanna Kurzyńska zaprasza na spotkanie z esencją metody „Uwolnij swój głos” autorstwa Kristin Linklater, czyli „westchnieniem ulgi”. To fundamentalny krok w podejściu do pracy z głosem, a także podstawowe narzędzie regulacji napięcia, które w codziennym życiu często pojawia się bezwarunkowo. Westchnienie pomaga uwolnić napięcia. Nauka stymulowania impulsów westchnienia staje się kluczem do zredukowania systemu myślenia o „poprawnym” wydobywaniu głosu.

„Maksimum efektu przy minimum wysiłku to znamię wielkiej sztuki. Wielka sztuka wyrasta z prawdy. Minimum wysiłku wymaga pełnego zaangażowania w wewnętrzne procesy wyobraźni i emocji, które stymulują głos do wyrażania wewnętrznej prawdy”.

Kristin Linklater, „Uwolnij swój głos”

 

Podczas krótkich sesji pracy będzie można przyjrzeć się funkcji westchnienia i spędzić z nim trochę czasu – wystarczająco tyle, by każdy uczestnik mógł zrozumieć, jak z funkcji westchnienia korzystać i co dzięki westchnieniu można zyskać w kontekście ekspresji wokalnej. W sesjach pracy mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani pracą z głosem, a zwłaszcza osoby ze środowiska teatralnego i muzycznego oraz nauczycieli. Sesje pomogą ożywić i odświeżyć podejście do pracy nad rolą, monologiem czy pieśnią; odzyskać spontaniczność i otworzyć się na myślowo-uczuciowe impulsy. Przypomną i pomogą pamiętać, że oddech zawsze jest sojusznikiem, również w sytuacjach stresujących, gdy głos w wyniku silnych emocji więźnie w gardle.

Elementy pracy:

  • krótka rozgrzewka według metod Kristin Linklater, integrująca ciało i głos, 
  • rozmowa o oddechu i podstawach anatomicznych procesu oddychania,
  • ćwiczenia oparte na westchnieniu ulgi – praca z impulsami,
  • wyznaczenie kierunku do dalszej indywidualnej pracy (praca z tekstem).

 

Współorganizator: Fundacja Zarzewie

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim, na czym trzeba. Jest  aktorką, wokalistka, kompozytorką oraz pedagogiem aktorstwa i pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek  swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jest współzałożycielką Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu,  gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Została uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 20202021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego w latach 2017–2023 głównie poprzez Studio Kokyu – współtworzyła z Przemysławem Błaszczakiem linię badawczą i warsztatową Studia, brała udział w spektaklu „Halo?” (2018) oraz „Działaniu Medea” (2022/23), ale także przez działalność autorską Studia Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególnym uwzględnieniem metody  „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

W grudniu 2021 roku została odznaczona medalem  „Zasłużona dla Kultury Polskiej”.  W 2023 roku uzyskała tytuł Designated Linklater Teacher.

niedz. 13.10.2024, 11.00–15.00
Zapisy do 10 października 2024

niedz. 8.12.2024, 11.00–15.00
Zapisy do 5 grudnia 2024

 

Koszt udziału w jednej sesji: 200 PLN

Zapisy do 3 dni przed sesją za pomocą ► formularza

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą).

Kontakt: jk.voiceinprogress@gmail.com

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

Logo Fundacja