Aktualnie jesteś: VoiceLAB/Warsztaty

VoiceLAB Openings

Roczny program warsztatowy prowadzony przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego

październik 2023 – czerwiec 2024
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

W językach angielskim i polskim

VoiceLAB Openings
Fot. Julia Grekou

VoiceLAB Openings to roczny program warsztatowy kierowany do wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w pracy laboratoryjnej i odkrywać swój głos – wraz z jego anatomicznymi i psychologicznymi aspektami.
Głos jest najwrażliwszym źródłem naszej ekspresji – podstawowym, a jednocześnie najbardziej osobistym, najwyraźniejszym i najlepiej dostępnym.
Reaguje na najmniejsze sugestie i skojarzenia i jest bardzo podatny na wszelkie napięcia w naszym ciele. Praca z nim jest niekończącym się poszukiwaniem, odkrywaniem siebie i swojego potencjału.
Trzon VoiceLABu stanowi praca z muzyką polifoniczną. Jednak celem nie jest uczenie się materiału, ale stworzenie środowiska,  które zapewni stabilność i oparcie, jednocześnie pozwalając na stawianie sobie wyzwań.
Zależy nam na stworzeniu warunków pozwalających obserwować naturalny potencjał głosu i w pełni rozpoznawać jego fizyczny, namacalny charakter; odkrywać głos, który powstaje w ciele i obserwować jego właściwości, gdy wychodzi na zewnątrz.

W trakcie sesji będziemy pracować z:

  • muzyką polifoniczną, wykorzystując gruzińską polifonię w jej naturalnych skalach,
  • jogą, aby jak najlepiej przygotować nasze ciało i oddech na pracę z głosem,
  • technikami relaksacyjnymi, aby poprzez rozluźnienie świadomie przyglądać się napięciom i uczyć się z nimi pracować,
  • wyobraźnią i skojarzeniami, aby rozpoznawać reaktywność głosu i uczyć się subtelnego sterowania nim,
  • naturalnymi instynktami muzycznymi i pogłębianiem ich,
  • kontaktem poprzez wibrację oraz harmonię,
  • nagraniami.

Częścią programu są próby otwarte i koncerty – po to, by wychodzić poza nasze strefy komfortu, oswajać się z tym, co znajduje się poza nimi, i dowiedzieć się czegoś więcej o głosie: jak zmienia się pod wpływem tego, że jest słuchany.

Fot. Tobiasz PapuczysAleksandra Kotecka od 2004 r. współpracuje z Teatrem ZAR. Brała udział w powstawaniu spektakli: Ewangelie dzieciństwa“, Cesarskie cięcie”, Anhelli. Wołanie” oraz Armine, Sister”. Autorka i współautorka muzyki do filmów oraz spektakli w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Twórczyni studia produkcji muzycznej Foxterrier Production. Zajmuje się polifonicznym śpiewem gruzińskim, nad którym pracuje zarówno podczas wypraw źródłowych, jak i w ramach własnych poszukiwań. Wspólnie z Tomaszem Wierzbowskim tworzy linię muzyczną spektaklu Teatru ZAR „Anhelli. Skowyt”,  a także prowadzi projekt pracy nad polifonicznymi pieśniami gruzińskimi. Zajmuje się muzyką prawosławia, którą poznawała we Lwowie, Sankt Petersburgu i Supraślu. Efektami swoich poszukiwań dzieli się podczas warsztatów. Od 2019 prowadzi we Wrocławiu cykle rocznych warsztatów laboratoryjnej pracy VoiceLAB. Od 2020 ten program warsztatowy jest częścią francuskiego programu Qualiopi. Bada wpływ technik relaksacyjnych na pracę performera.

Od lat fascynuje się dźwiękiem, jego fizyczną naturą oraz nieskończonym potencjałem. W 2019 zaczęła współpracę z Biosonology Institute Art in Listening Accademy w Turynie. W 2022  ukończyła kurs uprawniający do pracy jako terapeuta dźwięku w nurcie stymulacji biosonologicznej.

 

Fot. Maciej ZakrzewskiTomasz Wierzbowski to aktor i muzyk w spektaklach „Ewangelie dzieciństwa”, „Cesarskie cięcie”, „Anhelli. Wołanie” oraz „Armine, Sister” Teatru ZAR. Autor serii wydawniczej 3/2 poświęconej muzyce (dotychczas w serii ukazały się książki „Jak system równomiernie temperowany popsuł harmonię” Rossa Duffina oraz „Temperacja. Jak muzyka stała się polem bitwy wielkich umysłów zachodniej cywilizacji” Stuarta Isacoffa). Autor i współautor muzyki do filmów krótkometrażowych oraz do spektakli teatralnych w Polsce i za granicą. Wspólnie z Aleksandrą Kotecką zaangażowany w pracę studia produkcji muzycznej Foxterrier Production.

Warsztaty:

piątek 17.00–19.00, sobota 10.00–13.00, 15.00–18.00, niedziela 10.00–13.00, 15.00–17.00

pt.–niedz. 20–22 października 2023
pt.–niedz. 17–19 listopada 2023
pt.–niedz. 15–17 grudnia 2023
pt.–niedz. 12–14 stycznia 2024
pt.–niedz. 9–11 lutego 2024
pt.–niedz. 15–17 marca 2024
pt.–niedz. 26–28 kwietnia 2024
pt.–niedz. 10–12 maja 2024
pt.–niedz. 14–16 czerwca 2024

W każdą niedzielę o godz. 16.00 będą odbywać się „Warsztaty przy uchylonych drzwiach” – koncerty „work in progress”.

 

Koszt za 1 zjazd: 350 PLN

Koszt rocznego programu: 3150 PLN

Prosimy o wypełnienie ► formularza zgłoszeniowego do dnia 5 października 2023. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Oferujemy zniżkę dla osób, które brały udział w poprzednich edycjach lub w innych warsztatach prowadzonych przez VoiceLAB. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy voicelab2020@gmail.com.