Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

W zawieszeniu

Monodram Moniki Wachowicz w reżyserii Artiego Grabowskiego w ramach projektu „Szczeliny”

niedz. 9.01.2022, 20.00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Karnet:  40/70 PLN
Pojedyncze wydarzenie: 20/30 PLN
Czas trwania: 60 min

Spektakl dla widzów od 18 r.ż. Zawiera sceny nagości.

W zawieszeniu
Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

„W zawieszeniu” jest kameralnym, a zarazem dynamicznym seansem teatralnym z pogranicza teatru wizualnego i fizycznego. To dramaturgiczna próba zmierzenia się z tematem tabu, jakim jest choroba onkologiczna. To opowieść o walce, o codziennych bitwach o godność, o cierpieniu i bólu; o oswajaniu nieuniknionego, czerpaniu radości zaklętej w okruchach naszej egzystencji… o nadziei. Inspiracją do spektaklu były eseje Susan Sontag „Choroba jako metafora” oraz filozofia Karla Jaspersa. Ideę powstania projektu „W zawieszeniu” zainicjowała Marta Paradecka, w momencie gdy doświadczyła sytuacji granicznej, która w jej przypadku przybrała formę choroby. „Pomysł na ujęcie dramaturgiczne tej sytuacji jest także odpowiedzią na ciągle zadawane pytania innych osób o to, jak się czuję w trakcie choroby”. Spektakl jest epitafium dla Marty.

„[…] ponieważ nie mamy świadomości, kiedy nastąpi [śmierć], traktujemy życie jako niewyczerpane źródło. A przecież wszystko się zdarza tylko określoną i to bardzo niewielką ilość razy. Jak często przypomnisz sobie jeszcze pewne popołudnie z dzieciństwa, popołudnie, które jest tak głęboką cząstką twego istnienia, że twoje życie staje się bez niego niewyobrażalne? Może cztery czy pięć razy. Może nawet mniej. Ile razy zobaczysz jeszcze wschód księżyca w pełni? Może dwadzieścia. A jednak życie wydaje się niewyczerpane”.
Cytat pochodzi z powieści Pod osłoną nieba Paula Bowlesa.

arti_newArti Grabowski (ur. 1977) jest doktorem habilitowanym, absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor, reżyser teatralny. Zajmuje się również sztuką wideo-artu oraz „instalakcją”. Występował na festiwalach sztuki performance, biennale oraz przeglądach sztuki w różnych zakątkach świata. Kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kurator Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz kilku wystaw o międzynarodowym zasięgu. Wyreżyserował monodramy: „kamica79” (Marta Grygier) oraz „W zawieszeniu” (Monika Wachowicz). Współpracował z Teatrem Porywacze Ciał, z którym zrealizował pięć spektakli, Teatrem Brama oraz Stowarzyszeniem Fort Sztuki.

Pod powyższym żabotem: Arti to nieskrępowana ograniczeniami, dualistyczno-periodyczna osobowość twórcza. Nomadyczne, niesubordynowane zwierzę uodpornione szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu. Społecznik, pasjonat biegów górskich oraz wszelakich aktywności psychofizycznych. Lubieżnik kulturalny, furiat faszerowany romantyzmem i cynicznym pietyzmem. Miłośnik minimalizmu, artystycznych przewyższeń, kulinarnych przeciążeń, nietuzinkowych fetyszy, herbaty matchy, oplątw, obrzęków, a nade wszystko nosaczy sundajskich.

mona. Foto; Jakub KabusMonika Wachowicz to aktorka, instruktorka teatralna i pedagożka, organizatorka imprez teatralnych, wcześniej związana m.in. z katowickim Teatrem Cogitatur, współpracowała także z duńskim teatrem Cantabile 2. Bierze udział we wszystkich spektaklach i projektach artystycznych Teatru A Part (z wyjątkiem przedstawień solowych „Kołysanka”, „Więzy” i „Święto wiosny”). Koordynuje Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part, prowadzi Studio Aktorskie przy Teatrze A Part, jest kuratorką cyklu „Szczeliny” w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu oraz prowadzi autorskie Studio Ciała i Emocji. Od 2019 roku pełni funkcję prezeski Fundacji SZTUKI DLA ŻYCIA im. Marty Paradeckiej.

https://wachowicz.studio/

Scenariusz oraz teksty: Marta Paradecka, Monika Wachowicz, Arti Grabowski
Reżyseria: Arti Grabowski
Scenografia: Monika Wachowicz oraz Arti Grabowski
W roli głównej: Monika Wachowicz
Obsługa techniczna: Grzegorz Król
Aranżacja muzyczna: Mirek Matyasik
Głos z offu: Amelia-Helena Mazur
Montaż tekstu z offu: Leszek Kwaśniewicz
Fotografia do standu: Joanna Nowicka

Premiera: 5 stycznia 2019, Teatr Rozbark w Bytomiu
Czas trwania:
60 min
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

niedz. 9.01.2022, 20.00
 

Karnet 7–9.01.2022
 

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Galeria zdjęć