Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

woMAN

Spektakl Teatru Fluid w ramach cyklu „Szczeliny”

sob. 2.04.2022, 20.00
Sala Teatru Laboratorium


Czas trwania: ok. 50 min

Spektakl rozumiany ponad językami
Dla widzów od 16 r.ż.

woMAN
Fot. Marcin Storma

„woMAN” to spektakl o sile kobiet, o naszym wewnętrznym pięknie, akceptacji siebie, niespożytej energii, którą posiadamy, walce o własne marzenia i o naszej pozycji zawodowej oraz prywatnej. Współcześnie zapominamy o tych wszystkich aspektach kobiecości, które tworzą naszą wyjątkowość.

„woMAN” to spotkanie kobiet z dwóch różnych epok. Niejednokrotnie wybierają one podobną drogę, przeżywając wzloty i upadki. Jednak dzielące ich wzorce zachowań prowadzą często na przeciwległe bieguny.

Czy skupianie się na zewnętrznym wyglądzie w XXI wieku doprowadzi nas do pełni szczęścia? Czy ważniejsze jest zwrócenie uwagi na autentyczność istoty kobiety? Czy hasło „słaba płeć” dookreśla naszą wartość?

Spektakl „woMAN” porusza powyższe tematy poprzez użycie formalnego ruchu scenicznego, tańca, gestu, obrazu, emocji, w oprawie kojącej muzyki na żywo (misy kryształowe) i lakonicznego słowa.

Teatr Fluid przyjmuje konwencje teatru laboratoryjnego, społecznego i interdyscyplinarnego. Nie zamyka się na jedną technikę. Poszukuje różnych środków wyrazu scenicznego, łącząc ludzi z otwartą duszą i paletą twórczych pomysłów. Celem nadrzędnym Teatru Fluid jest poruszanie tematyki kobiecości oraz dyskusja o prawach kobiet i ich pozycji. Ponadto pokazuje inny punkt widzenia, edukuje, uświadamia, inspiruje do działania i skłania do zmian.
Dlaczego Fluid? Z jednej strony to zdecydowanie kobiecy atrybut, ale także niestała forma, która symbolizuje artystyczną wolność i swobodę nieposiadania własnej sceny. Poza tym to baza, którą stanowi Magdalena Bocianowska. To ona odpowiada za kształt projektów, do których zaprasza różnych twórców. Wspólnie poszukują kierunków, przekraczają granice i wypełniają je swoją wrażliwością. Teatr Fluid powstał dzięki wspólnej realizacji spektaklu „woMAN” w 2019 wraz z Moniką Łyżwą (aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu), finansowanego ze Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Elbląg i przy wsparciu Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
www.teatrfluid.pl

Fot. Studio9Magdalena Bocianowska to absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie oraz London International School of Performing Arts. Ukończyła również studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim z logopedii ogólnej i klinicznej. Współpracowała z Białostockim Teatrem Lalek, Cloud Theater, Sceną InVitro, Teatrem TrzyRzecze i Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Od 2019 można ją zobaczyć na deskach Teatru Żelaznego w Katowicach. Tworzy swoje autorskie projekty teatralne, na które otrzymała dwukrotnie Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Elbląg. Założyła ACT Studio Aktorskie w Warszawie, którego jest dyrektorką.

Fot. Nika MaciążekMonika Łyżwa jest absolwentką Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Do 2020 była etatową aktorką w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Izabella Ejzler to fizjoterapeutka, joginka i intuicyjna muzyczka, która poprzez dźwięk uzupełnia swoje terapie z ciałem. Jest także właścicielką holistycznego gabinetu Holistis, w którym poprzez gimnastykę, muzykę, masaż i mindfulness stara się polepszyć jakość zdrowia swoich pacjentów.

Reżyseria, obsada, kostiumy, scenografia, muzyka i ruch sceniczny: Magdalena Bocianowska, Monika Łyżwa
Misy kryształowe: Izabella Ejzler
Wsparcie muzyczne: Kamil Dysiewicz
Premiera: 20 grudnia 2019, Mała Scena Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Czas trwania: ok. 50 min

Galeria zdjęć