Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny 2024

Wyspa mojej siostry

Integracyjny spektakl rodzinny Teatru Małego w Tychach w reż. Joanny Piwowar-Antosiewicz

pt. 15.03.2024, 17.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego (Piekarnia Żywa Kultura)
Dla widzów od 8 roku życia
Czas trwania: 60 minut
Spektakl tłumaczony na PJM

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Wyspa mojej siostry
fot. Grzegorz Krzysztofik

W oparciu o książkę Katarzyny Ryrych „Wyspa mojej siostry” i cykl rodzinnych warsztatów, które odbyły się w Teatrze Małym, dramaturżka Justyna Lipko-Konieczna, związana z Teatrem 21, stworzyła scenariusz spektaklu, w którym udział biorą różnorodni twórcy i realizatorzy. Twórcza kooperatywa artystów i artystek skupionych na co dzień wokół Środowiskowego Domu Samopomocy św. Faustyny w Tychach oraz zespołu Teatru Małego podjęła próbę stworzenia inicjatywy artystycznej ponad sprawnościami.

Książka „Wyspa mojej siostry” opisuje przygody dwóch sióstr, z których jedna jest trochę „inna”. Starsza, Pippi, która jakby żyje na samotnej wyspie, w innym świecie… Na tę wyspę wprowadza nas jej młodsza siostra Myśka. Dzięki niej będziemy mogli ulepić ze śniegu mamanioła,  poznać tajny składnik pierogów czy pobiec na biegun zachodni, który – tylko przez przypadek, nie został jeszcze odkryty.

„Nasz spektakl ukazuje, że inny nie jest ani lepszy, ani gorszy, jest po prostu inny… Pracując twórczo z grupą, chcieliśmy nie tylko rozbroić kategorię inności, ale przede wszystkim przyjrzeć się temu, czym są relacje, jak i co je tworzy. Siłą książki i, mam nadzieję, naszego spektaklu jest to, że oswajamy się z odmiennością, ale jednocześnie dobrze się bawimy podążając za tym, co spotyka Pippi i Myśkę”.
Joanna Piwowar-Antosiewicz, reżyserka spektaklu

Fot. Agnieszka Seidel-KożuchJoanna Piwowar-Antosiewicz to magistra pedagogiki, pedagożka teatru, kompozytorka muzyki do spektakli teatralnych, twórczyni piosenek. Słuchaczka Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Nowego Teatru w Warszawie. Laureatka Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego przyznawanej artystom łączącym w swojej twórczości różne dziedziny sztuki.

Współpracuje m.in. z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Muzycznym ROMA, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Miejskim w Gliwicach, Kieleckim Teatrem Tańca i Teatrem Chorea. Specjalistka ds. programowania edukacji teatralnej w Teatrze Małym w Tychach. Prowadzi interdyscyplinarne działania warsztatowe w różnorodnych grupach, gdzie wspólnie z osobami uczestniczącymi w procesie twórczym, próbuje rozbrajać kategorię inności. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Wyspa mojej siostry”, podczas którego razem z artystkami i artystami skupionymi wokół ŚDS św. Faustyny i Teatru Małego stworzyła spektakl o tym samym tytule. Wierzy, że różnorodność to norma, a w zmianie widzi potencjał, nie zagrożenie.

Autor: Katarzyna Ryrych
Scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna
Reżyseria: Joanna Piwowar-Antosiewicz
Choreografia: Katarzyna Helena Żeglicka, Grupa CHOREON
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Joanna Piwowar-Antosiewicz, Michał Sosna, Maciej Zakrzewski 

Występują: Alina Bachara, Anna Białoń, Mateusz Błoński, Halina Czypionka, Paweł Drzewiecki, Maciej Kostuś, Dorota Kusz, Sławomir Kwiotek, Mariusz Malisak, Andrzej Michalak, Arkadiusz Michalak, Patrycja Paluch, Agata Sujka, Rafał Szebesta, Aleksandra Szpura, Katarzyna Żeglicka 

Produkcja: Teatr Mały w Tychach

pt. 15.03.2024, 17.00

Wstęp wolny.

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Galeria zdjęć