Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Warsztaty

Zarzewie. VI Letnia Szkoła Studia Kokyu

Warsztaty prowadzone przez Przemysława Błaszczaka

Zarzewie. VI Letnia Szkoła Studia Kokyu
Fot. Dominik Kurzyński/AQQ MEDIA

Letnia Szkoła Studia Kokyu to dziesięć dni intensywnego treningu fizycznego i głosowego w Brzezince – leśnej bazie Instytutu Grotowskiego. Praca jest oparta na praktykach, które są obecne w codziennym treningu Studia Kokyu. Poprzez regularne zanurzanie się w precyzyjnych strukturach, chcemy rozpoznać czym jest działanie aktora-performera w zespole. Budowanie wspólnoty w historycznym miejscu daje możliwość zanurzenia się w proces, który obejmuje zarówno pracę na sali treningowej, jak i tę w otoczeniu natury.

Elementy pracy:

  • trening Kokyu – autorski trening Studia, łączący w sobie trening indywidualny oraz trening chóru, pracę ciała, oddechu oraz głosu. Trening powstał w oparciu o aikido oraz metodę Theodorosa Terzopoulosa.
  • bieg na kontakt – intensywna grupowa praktyka, budząca czujność, wzajemne słuchanie oraz pozwalająca pracować nad dynamiczną relacją z otaczającą performera przestrzenią.
  • trening partnerski – oparty na specyficznym dla aikido rozumieniu kontaktu, stawia na słuchanie całym ciałem oraz na gotowość do uważnego podążania i przejmowania prowadzenia. Trening partnerski traktujemy jako narzędzie do studiowania fizyczności sytuacji dialogicznej.
  •  elementy aikido – japońska sztuka walki, opierająca się na idei wykorzystania i przekierowania energii, jaką otrzymuje się od atakującego; praca zarówno z elementami treningu fizycznego, jak i z bronią (bokkenem i jō – japońskim drewnianym mieczem i kijem).
  • globalny rezonator – zestaw ćwiczeń mający za zadanie odkrycie pełnych jakości wibracyjnych głosu w ciele performera.
  • praca z tekstem – praktyka wywodząca się z idei dekonstrukcji tekstu, mająca za zadanie spotkanie z tekstem jako żywym tworzywem, przełamująca schematy interpretacyjne, skoncentrowana na szukaniu fizyczności tekstu.

Poprzez precyzyjne studiowanie wyżej wymienionych narzędzi oraz praktyk chcemy poprowadzić uczestników warsztatów przez podróż do wnętrza indywidualnego źródła – centrum energii. Warsztaty to także droga do eksploracji relacji z partnerem oraz do pogłębiania jakości wspólnego działania jako chorus. Rozpoznanie struktur zaproponowanych w programie warsztatów jest również potencjalnym otwarciem do pracy nad improwizacją.

Naturalne środowisko lasu nadaje unikalną jakość pracy i doświadczenia poprzez zakorzenienie w procesie twórczym, w ekosystemie, który tam stworzymy i którego jesteśmy częścią.

Letnia Szkoła Studia Kokyu jest przeznaczona dla zawodowych lub doświadczonych performerów i wymaga gotowości do intensywnego treningu.

Fot. Anita Szymańska

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser i pedagog. Od 1995 jest związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego  (do 2006 – Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych). W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła, a od 2004 do 2019 w Teatrze ZAR. W latach 2012–2019 współpracował z Theodorosem Terzopoulosem i kształcił się w zakresie jego autorskiej metody treningu aktorskiego. Od 2005 uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 3 dan fukushidoin) pod okiem sensei Piotra Masztalerza 6 dan. W 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi (uczeń) u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w dojo Na Grobli Aikikai, które założył i które jest częścią stowarzyszenia Birankai Polska. W 2005 przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, gdzie trenował shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate. Założyciel i lider Studia Kokyu. Pomysłodawca, twórca i kurator festiwalu „Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji”.

Minimum siedem godzin pracy dziennie.

Ćwiczenia odbywają się głównie na boso, w wygodnych strojach treningowych (długie spodnie bez guzików, pasków i zamków).

Transport: cena warsztatów obejmuje wspólny przejazd do Brzezinki 22.07 (późnym popołudniem) z centrum Wrocławia oraz wyjazd 02.08 rano.

Wyżywienie: cena warsztatów obejmuje wspólne posiłki: śniadanie, ciepły lunch i kolację oraz zdrowe przekąski. Brzezinka jest wyposażona w dużą kuchnię i jadalnię, miejsce spotkań i dbania o siebie nawzajem. Posiłki będą przygotowywane na miejscu, przy współpracy uczestników szkoły.

Zakwaterowanie: mieszkanie we współdzielonych pokojach (4 i 5-osobowych). Warunki są skromne, ale przytulne. Budynek wyposażony jest w łazienki i toalety umieszczone w jednym ze skrzydeł, dostępna jest także pralka.

Uczestnicy warsztatów będą zaangażowani w codzienne obowiązki związane z utrzymaniem Brzezinki w czystości: sprzątanie kuchni i jadalni, łazienek, sali do pracy, palenie w kominkach.

koku-logo

Galeria zdjęć