Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Warsztaty

Zarzewie. VI Letnia Szkoła Studia Kokyu

Warsztaty prowadzone przez Przemysława Błaszczaka

pon.–pt. 22.07–02.08.2024
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego
W językach polskim i angielskim

 

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Zarzewie. VI Letnia Szkoła Studia Kokyu
Fot. Dominik Kurzyński/AQQ MEDIA

Letnia Szkoła Studia Kokyu to dziesięć dni intensywnego treningu fizycznego i głosowego w Brzezince – leśnej bazie Instytutu Grotowskiego. Praca jest oparta na praktykach, które są obecne w codziennym treningu Studia Kokyu. Poprzez regularne zanurzanie się w precyzyjnych strukturach, chcemy rozpoznać czym jest działanie aktora-performera w zespole. Budowanie wspólnoty w historycznym miejscu daje możliwość zanurzenia się w proces, który obejmuje zarówno pracę na sali treningowej, jak i tę w otoczeniu natury.

Elementy pracy:

  • trening Kokyu – autorski trening Studia, łączący w sobie trening indywidualny oraz trening chóru, pracę ciała, oddechu oraz głosu. Trening powstał w oparciu o aikido oraz metodę Theodorosa Terzopoulosa.
  • bieg na kontakt – intensywna grupowa praktyka, budząca czujność, wzajemne słuchanie oraz pozwalająca pracować nad dynamiczną relacją z otaczającą performera przestrzenią.
  • trening partnerski – oparty na specyficznym dla aikido rozumieniu kontaktu, stawia na słuchanie całym ciałem oraz na gotowość do uważnego podążania i przejmowania prowadzenia. Trening partnerski traktujemy jako narzędzie do studiowania fizyczności sytuacji dialogicznej.
  •  elementy aikido – japońska sztuka walki, opierająca się na idei wykorzystania i przekierowania energii, jaką otrzymuje się od atakującego; praca zarówno z elementami treningu fizycznego, jak i z bronią (bokkenem i jō – japońskim drewnianym mieczem i kijem).
  • globalny rezonator – zestaw ćwiczeń mający za zadanie odkrycie pełnych jakości wibracyjnych głosu w ciele performera.
  • praca z tekstem – praktyka wywodząca się z idei dekonstrukcji tekstu, mająca za zadanie spotkanie z tekstem jako żywym tworzywem, przełamująca schematy interpretacyjne, skoncentrowana na szukaniu fizyczności tekstu.

Poprzez precyzyjne studiowanie wyżej wymienionych narzędzi oraz praktyk chcemy poprowadzić uczestników warsztatów przez podróż do wnętrza indywidualnego źródła – centrum energii. Warsztaty to także droga do eksploracji relacji z partnerem oraz do pogłębiania jakości wspólnego działania jako chorus. Rozpoznanie struktur zaproponowanych w programie warsztatów jest również potencjalnym otwarciem do pracy nad improwizacją.

Naturalne środowisko lasu nadaje unikalną jakość pracy i doświadczenia poprzez zakorzenienie w procesie twórczym, w ekosystemie, który tam stworzymy i którego jesteśmy częścią.

Letnia Szkoła Studia Kokyu jest przeznaczona dla zawodowych lub doświadczonych performerów i wymaga gotowości do intensywnego treningu.

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).
W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”, gdzie występował w dwóch częściach tego tryptyku – „Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”, a także w spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.
Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.
W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

Minimum siedem godzin pracy dziennie.

Ćwiczenia odbywają się głównie na boso, w wygodnych strojach treningowych (długie spodnie bez guzików, pasków i zamków).

Transport: cena warsztatów obejmuje wspólny przejazd do Brzezinki 22.07 (późnym popołudniem) z centrum Wrocławia oraz wyjazd 02.08 rano.

Wyżywienie: cena warsztatów obejmuje wspólne posiłki: śniadanie, ciepły lunch i kolację oraz zdrowe przekąski. Brzezinka jest wyposażona w dużą kuchnię i jadalnię, miejsce spotkań i dbania o siebie nawzajem. Posiłki będą przygotowywane na miejscu, przy współpracy uczestników szkoły.

Zakwaterowanie: mieszkanie we współdzielonych pokojach (4 i 5-osobowych). Warunki są skromne, ale przytulne. Budynek wyposażony jest w łazienki i toalety umieszczone w jednym ze skrzydeł, dostępna jest także pralka.

Uczestnicy warsztatów będą zaangażowani w codzienne obowiązki związane z utrzymaniem Brzezinki w czystości: sprzątanie kuchni i jadalni, łazienek, sali do pracy, palenie w kominkach.

BRAK WOLNYCH MIEJSC

2850 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki do 15 maja 2024)
3300 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki po 15 maja 2024)

Cena obejmuje pełne wyżywienie, noclegi oraz transport z i do Wrocławia.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać na adres Studia Kokyu: studiokokyu@gmail.com

Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. Gwarancją rezerwacji miejsca jest akceptacja organizatora (mail zwrotny) oraz wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 50% kwoty. Telefon kontaktowy: +48 661 927 323

Brak wpłaty zadatku w ustalonym terminie jest rozumiany jako rezygnacja z udziału w warsztatach.

W przypadku rezygnacji z uczestnictwa do 30 dni przed terminem warsztatów, następuje zwrot wpłaty pomniejszonej o zadatek, do 15 dni – 50% wpłaconej kwoty pomniejszonej o zadatek; w przypadku późniejszej rezygnacji wpłata jest całkowicie bezzwrotna.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia.
W przypadku odwołania wydarzenia przez organizatora zgłaszający otrzyma zwrot 100 % dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

koku-logo

Galeria zdjęć