Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Zastanawiam się…

Koncert/performans w reżyserii Joanny Pawlik w ramach projektu „Szczeliny”

niedz. 14.11.2021, 20.30
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Bilety:
Karnet: 70/110 PLN
Pojedyncze wydarzenie: 20/30 PLN

Czas trwania: 70 min

Zastanawiam się…
Fot. Archiwum autorki

W projekcie „Zastanawiam się…” artystka tworzy polifoniczny koncert/performans, który jest swoistym zapisem licznych form opresyjności i wykluczenia, których w życiu codziennym doświadczają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Opierając się na wieloletnim doświadczaniu własnej niepełnosprawności ruchowej oraz tworzeniu na polu sztuk wizualnych, filmu, performansu i muzyki, Joanna Pawlik zaprosiła do udziału w projekcie artystki i artystów z niepełnosprawnościami mowy, ruchu, słuchu i wzroku.

Scenariusz zawiera wypowiedzi artystów, ale także fragmenty ich snów, utwory Wiktora Okroja oraz zapis dialogów tworzonych w trakcie prób wspólnie przez wszystkich uczestników projektu. To swoisty patchwork osobistych wyznań zderzanych z cytatami z wypowiedzi polityków. Wszystko zaś w świetnych, swobodnych, jazzowych, punk rockowych aranżacjach, bo muzyka jest w tym projekcie równie ważna jak słowo – podejmuje dialog i improwizuje na temat emocji, które na scenie pojawiają się za sprawą słów.

Tytuł „Zastanawiam się…” odnosi się do sytuacji osobistej człowieka będącego w stanie zagrożenia: niepełnosprawnością, chorobą i wykluczeniem społecznym. Twórcy projektu podejmują także wątki nawiązujące do sytuacji polityczno-ekonomiczno-społecznej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w Polsce (sięgając m.in. do doświadczeń protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie w 2018 roku).

Fot. Edyta DufajJoanna Pawlik w swojej twórczości wychodzi od własnego, intymnego problemu niepełnosprawności, a następnie poszerza spektrum zagadnienia, włączając do pokazu swoich prac działania artystów nieprofesjonalnych. Tworząc z innymi „performerami życia” spójne wypowiedzi w postaci zarówno kuratorowanych przez siebie wystaw, jak i reżyserowanych spektakli, zmienia wydźwięk utworów amatorskich. Proces powstawania prac staje się w przypadku twórczości Pawlik równie ważny jak ich „autonomiczne” istnienie. Nawiązywanie relacji, przełamywanie barier, powtarzanie improwizowanych opowieści oraz zwiększanie aktywności społecznej niepełnosprawnych znajduje się w centrum praktyki artystycznej Joanny Pawlik. Artystka dąży do zmiany, ułatwiania im swoistego „coming outu” rozumianego dosłownie jako wyjście z domu. Sama musiała zmierzyć się z „gapieniem”, kiedy po latach przeżywania wstydu, ujawniła swoją niepełnosprawność, upubliczniając osobiste prace artystyczne.

Reżyseria: Joanna Pawlik
Performerzy: Edward Gil-Deskur, Klaudia Kwiecień, Wiktor Okrój, Dorota Wach, Agata Wąsik
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Szurpicka
Wokal: Agata Wąsik
Saksofon: Paulina Owczarek
Perkusja, klawesyn: Jakub Rutkowski
Bas:
Ernest Ogórek
Premiera: 14 listopada 2019
Czas trwania: 110 min

niedz. 14.11.2021, 20.00

Karnet 12–14.11.2021


Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Galeria zdjęć