Aktualnie jesteś: Rezydencje

Kościół kobiet

Pokaz pracy Fundacji Sztuki Łączenia w ramach programu „Rezydencje artystyczne dla zespołów teatralnych i indywidualnych twórców”

niedz. 8.05.2022, 18.00
Studio Na Grobli


Czas trwania: ok. 45 min

Dla widzów od 16 r.ż.

Kościół kobiet
Fot. Justyna Arabska

Fundacja Sztuka Łączenia (Polska) działa na przecięciu wielu sztuk, angażując liczne grupy społeczne. Do najważniejszych zrealizowanych projektów należą: spektakl filmowy „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” zrealizowany w ramach grantu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”, który opowiada historię trzech osób w kryzysie bezdomności. We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym w ramach projektu „Orfeo & Majnun” Fundacja zrealizowała serię podcastów „Rozmowy o wolności”, w których udział wzięli wybitni polscy aktorzy m.in. Roman Gancarczyk, Marcin Kalisz, Martyna Krzysztofik czy Jerzy Światłoń. W grudniu 2021 roku odbyła się także premiera spektaklu „Pani Bovary” – historii opartej na motywach powieści Gustave’a Flauberta, dotykającej problemów kobiecych ról społecznych. Wśród aktualnie realizowanych projektów znajdują się warsztaty artystyczne dla kobiet z zaburzeniami odżywiania „Słyszalne”, które zakończą się nagraniem tekstów powstałych na warsztatach w formie słuchowiska.

Justyna Arabska jest kulturoznawczynią, teatrolożką i dramaturżką. Absolwentka Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań Instytutu Grotowskiego oraz kursu Teatru na faktach. Na co dzień pracuje w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Krakow).

Gosia Jakubowska Raczkowska jest studentką V roku reżyserii krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Ukończyła także studia kulturoznawcze i teatroznawcze na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i kurs Teatru na faktach w Instytucie Grotowskiego.

Projekt „Kościół kobiet” powstał z potrzeby wysłuchania kobiet należących do Kościoła katolickiego w Polsce – zarówno feministek, jak i tych, które nigdy by się tak nie nazwały. Czym jest i jak wygląda kościół kobiet w Polsce? Jak bardzo zróżnicowane to środowisko? Z czego wynikają różnice w postrzeganiu swojej roli przez kobiety, które deklarują przynależność do Kościoła katolickiego? Przyglądamy się reprezentantkom tej różnorodnej grupy, zadajemy pytania i słuchamy uważnie.

Występują: Zuzanna Predygier i Karolina Winarska

Rezydencja „Kościół kobiet”, 30.04 – 8.05.2022
Rezydencja „Kościół kobiet” będzie poruszała temat kobiet należących do Kościoła katolickiego w Polsce – zarówno feministek, jak i tych, które nigdy by się tak nie nazwały. Samo bycie kobietą w kościele rodzi wiele napięć na linii kościół–prawa kobiet, tradycyjna rodzina–poczucie niezależności czy środowisko liberalne–wartości religijne. Pracując metodą teatru dokumentalnego – verbatim – pragniemy przyjrzeć się właśnie tej różnorodnej i zróżnicowanej grupie, jaką są kobiety deklarujące swoją przynależność do Kościoła katolickiego w Polsce.

Logo Teatru na faktach