Głosy osób potrzebujących i zaangażowanych w pomoc, ogarniętych rzeczywistością wojenną
Czytanie performatywne w ramach półmaratonu „Koniec świata już był” Teatru na faktach
sob. 25.06.2022, 19.00
Piekarnia oraz Facebook Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka datków na rzecz Fundacji Ukraina
Czas trwania: ok. 30 min
Rzeczywistość wojenna nie jest już nam obca, ale wciąż jest nieznana. Potrzebujemy nowych kategorii, które zmienią „inne” w „nasze”, potrzebujemy koniektur, presumpcji, założeń, które pozwolą nam oswoić świat.
Czytanie „Oto jestem” skupia się na oczekiwaniach; oczekiwaniach Ukraińców wobec nowego życia w Polsce, wobec relacji międzyludzkich po zawaleniu się świata, wobec postaw w obliczu wojny. Oczekiwaniach Polaków wobec uchodźców, wobec własnych reakcji, osobistych granic i możliwości. Chcemy dać głos osobom potrzebującym pomocy i zaangażowanym w pomoc. Usłyszeć, z jakim światem się mierzą i jak próbują go oswoić.
Iwa Pytiak jest artystką multidyscyplinarną. Absolwentka Wydziału Artystycznego i Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Sitodruku prof. dr hab. Andrzeja Bobrowskiego. Ukończyła grafikę oraz filologię polską ze specjalnością dziennikarską. Obecnie tancerka w Ośrodku Praktyk Choreograficznych Physical Arthouse – spektakle: „Shells” (reż. Marek Zadłużny), „Zabawa” (reż. Marek Zadłużny i Paweł Matyasik). Jest również studentką aktorstwa Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu (zagrała rolę Atosy w spektaklu Anny Romberg „Persowie”). Zajmuje się muzyką, wideo oraz grafiką warsztatową i projektową. W swoich działaniach często odwołuje się do natury i jej relacji z człowiekiem. Fascynuje ją praca z ciałem i głosem; ze szczególnym uwzględnieniem ciała jako samowystarczalnego narzędzia twórczego. Wystawiała m.in. w Galerii BWA i Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Posługuje się głównie takimi technikami jak sitodruk, fotografia, kolaż, grafika cyfrowa. Od 2022 roku związana z projektem „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.
Zofia Lorek na co dzień studiuje Wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim i pracuje jako pisarka, której nikt nie zna (copywriterka). Z pochodzenia Żydówka, z zamiłowania tym bardziej. Pracuje nad książką, wciąż.