III Półmaraton czytań performatywnych w ramach „Teatru na faktach”
sob. 24.02.2024, 20.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Półmaraton będzie transmitowany na żywo na Facebooku
Manifest hydrofeministyczny, manifest gejowski, manifest imigrancki, manifest ludzki. Bohaterowie tych czterech opowieści nie poddają się i na różne sposoby walczą o godność. Czasami usłyszycie tu oskarżenie całego systemu złej władzy, ale czasami będzie to po prostu samotna wędrówka wzdłuż nieujarzmionej przez człowieka rzeki.
Szpieg z Krainy Głuchych
Autorzy: Edyta Kozub, Marek Śmietana, Łukasz Wójcicki
Konsultacje artystyczne: Daniel Kotowski
Rzeka grzmi i szumi, ale w głębi jest głucha. Formują ją wartkie strumienie myśli o dyskryminacji, niepełnosprawności, tożsamości psychoseksualnej – wszystkie spotykają się w jednym pytaniu: czy Głuchy w Polsce może się czuć u siebie, czy zawsze będzie jak szpieg we własnym kraju?
Czytanie performatywne „Szpieg z Krainy Głuchych” to rapowana dokumentalna historia Marka Śmietany, głuchego blogera, lektora języka migowego, wykładowcy UW i działacza społecznego
Czytanie tłumaczone na polski język foniczny w wykonaniu słyszącego performera i choreografa Łukasza Wójcickiego.
Mały doktor wrócił
Autorka: Joanna Troc
Młody Kurd przybywa do Polski. Jego marzeniem jest skończyć medycynę. Jest rok 1979. A może jest rok 2021 i młody Kurd nie przybywa do Polski, bo umiera w Puszczy Białowieskiej na granicy polsko-białoruskiej. A może jest rok 1942 i to młody Polak przybywa do młodego Kurda i prosi go o wodę i coś do jedzenia?
Scenariusz powstał w oparciu o historię doktora Arsalana Azzaddina z Bielska Podlaskiego.
Fluo ergo sum – płynę, więc jestem
Autorka: Mo Tomaszewska
Najbezpieczniejsza jestem, gdy zanurzam się w wodzie. Rzeka może mnie zabrać, a ja mam w sobie zgodę na to.
Opowiadam o tym i o swojej miesięcznej podróży Wisłą do Bałtyku osobie, która nie potrafi pływać, a jednak przez trzy lata mieszkała w barce i każdego wieczoru w ciągu tych trzech lat zastanawiała się z lękiem, czy zorientuje się, jeśli zacznie tonąć.
To historia o tym, jak eksploatujemy rzeki, jak mierzymy się ze strachem i wreszcie jak odnajdujemy wolność.
Moja gmina wolna ode mnie
Autor: Łukasz Basiak
W 2019 roku na blisko 1/3 terytorium Polski przyjęto tajemnicze uchwały, zwane uchwałami anty-LGBT. Fakt ten wzbudził natychmiastowy sprzeciw środowisk dyskryminowanych i wprowadził w osłupienie instytucje Unii Europejskiej. Francuzi zaczęli zrywać honorowe partnerstwa z polskimi miastami. Władze miasta Saint-Jean-de-Braye deklarowały: „W naszym regionie były trzy obozy koncentracyjne. Jeden z nich był przeznaczony dla Romów i homoseksualistów. Nie możemy akceptować decyzji takich jak ta, podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka”.
Kto wpadł na pomysł i co zyskał na tym, że polskie samorządy uchwaliły homofobiczne prawa? Oto historia jednej z takich uchwał widziana oczami człowieka, który w obronie prawa do życia tam, gdzie się urodził, został aktywistą.
sob. 24.02.2024, 20.00
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.