III Półmaraton czytań performatywnych Teatru na faktach
sob. 24.02.2024
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Półmaraton będzie transmitowany na żywo na Facebooku.
„Nasze ciała są naczyniami i w około siedemdziesięciu procentach wypełnione są wodą. Wodą, którą piły dinozaury” – takimi słowami dzieli się bohaterka jednego z dwunastu dokumentalnych czytań performatywnych, które będziecie mogli obejrzeć w ramach trzeciej edycji półmaratonu Teatru na faktach. Każde z tych czytań jest wynikiem wielomiesięcznych poszukiwań tematu i bohaterów, a następnie docierania do źródła: niepowtarzalnej, osobistej historii pojedynczego człowieka, jego prawdy. Niektóre z tych poszukiwań, niczym tytułowa rzeka, obfitowały w zaskakujące zwroty akcji przypominające rzeczne meandry, czasem temat osiadał na mieliźnie, ale ostatecznie każda z tych emocjonujących podróży doprowadziła autorów i autorki do celu. Półmaraton składa się z trzech nurtów tematycznych: Powrót do dzieciństwa, Zmiana nadeszła, Więc jestem. Twórcy i twórczynie czytań odkrywają przed nami tematy aktualne społecznie, często politycznie niewygodne. Słowa „rzeka” i „obywatelka” łączą się na dwanaście nieoczywistych sposobów.
Jako obywatele żyjemy u ujściach dwóch wielkich rzek – Odry i Wisły. Za polskim dokumentalistą Zbigniewem Rokitą można powiedzieć, że jesteśmy mieszkańcami Wiślanii i Odrzanii i te dwa wielkie światy wodnych zlewisk definiują nas bardziej, niż nam się wydaje. Zadomowiliśmy się w naszych małych ojczyznach, część z nas dopiero zaczyna zapuszczać korzenie. W Odrzanii, jak mówi bohater jednego z czytań, „nauczyliśmy rzeki szumieć po polsku”, ale wciąż to najdłuższa Wisła wydaje się być w centrum zainteresowania Polaków. Tymczasem każdy z nas ma swoją osobistą rzekę, nieważne, czy jest to Świsłocz na Podlasiu, czy Kwisa, w której w dzieciństwie kąpali się mieszkańcy Pogórza Sudeckiego. Czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy nierozerwalnie związani z wodą, która nas otacza i definiuje. Dla niektórych rzeki to drogi, granice, kreski na mapach wyznaczające – niczym geograficzna siatka – przestrzeń własną i obcą, dla innych to przestrzeń wspólna, którą trzeba poznać, przepłynąć i zaprzyjaźnić się z nią.
Choć od lat w Teatrze na faktach pokazujemy różne obrazy Polski, to po raz pierwszy udało się nam dotrzeć do mieszkańca jednej ze „stref antyLGBT”, który z ofiary nieludzkich przepisów przeistoczył się w prawdziwego fightera. Jego starania obnażyły niebezpieczne mechanizmy władzy piętnującej zwykłych ludzi i nagradzającej wiernych, ale miernych popleczników. W Bielsku Podlaskim od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje kurdyjski lekarz. Jego życie zmienia się, gdy w pobliskim lesie odnaleziona zostaje umierająca kobieta, uchodźczyni z jego dawnej ojczyzny. Dwóch chłopaków z dwóch krańców świata tworzy nową wersję „Strasznego Dworu” Moniuszki i usiłuje poradzić sobie z chorobą matki jednego z nich. Katastrofa klimatyczna zmusza małe społeczności do zdefiniowania na nowo ich wiary w magiczne właściwości leczniczych strumieni i sens kultywowania tej wiary w XXI wieku. Wspólna podróż syna i ojca ma uleczyć ich zerwane relacje. „Typowa” polska nastolatka po dwóch latach pandemii i reformie szkoły Zjednoczonej Prawicy boi się mężczyzn. Mojżesz spod Raciborza próbuje przeprowadzić swój lud do nowej ojczyzny po powodzi tysiąclecia. To tylko kilka z opowieści, które dla Was przyszykowaliśmy.
Zapraszamy na Obywatelkę Rzekę!
Czytania performatywne przygotowali uczestnicy i uczestniczki V edycji kursu Teatru na faktach.
Jakub Tabisz
Kurator Teatru na faktach
Spektakl niezależnego teatru GAS | Вистава незалежного театру GAS
pt. 6.12.2024, 19.00
Obywatelka Rzeka
III półmaraton czytań performatywnych Teatru na faktach
sob. 24.02.2024
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
15.00, Nurt pierwszy: Powrót do dzieciństwa
Po prostu nie całujmy się w pociągach, autorki: Agnieszka Kochanowska, Lena Sawicka
Koła, autorka: Barbara Buksińska
Współlokatorki, osoba autorska: Marti Składanek
Kwisa, autorka: Irka Wypych
17.30, Nurt drugi: Zmiana nadeszła
Opowieści podwójne, autorka: Nika Kimaty
Mały wycinek rzeczywistości, autorka: Aleksandra Klawa
Srebrna rzeka, autor: Tomasz Krajewski
Wykludzeni, autor: Marcin Stachoń
20.00, Nurt trzeci: Więc jestem
Szpieg z Krainy Głuchych, autorzy: Edyta Kozub, Marek Śmietana, Łukasz Wójcicki, konsultacje artystyczne: Daniel Kotowski
Mały doktor wrócił, autorka: Joanna Troc
Fluo ergo sum – płynę, więc jestem, autorka: Mo Tomaszewska
Moja gmina wolna ode mnie, autor: Łukasz Basiak
22.30, „Historia Ukrainy” niezależny teatr GAS
sob. 24.02.2024
15.00, Nurt pierwszy: Powrót do dzieciństwa
17.30, Nurt drugi: Zmiana nadeszła
20.00, Nurt trzeci: Więc jestem
22.30, „Historia Ukrainy” niezależny teatr GAS
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.