Aktualnie jesteś: Teatr na faktach/ Projekty

Obywatelka Rzeka

Obywatelka Rzeka
Proj. Barbara Kaczmarek

III Półmaraton czytań performatywnych Teatru na faktach
sob. 24.02.2024
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Półmaraton będzie transmitowany na żywo na Facebooku.

„Nasze ciała są naczyniami i w około siedemdziesięciu procentach wypełnione są wodą. Wodą, którą piły dinozaury” – takimi słowami dzieli się bohaterka jednego z dwunastu dokumentalnych czytań performatywnych, które będziecie mogli obejrzeć w ramach trzeciej edycji półmaratonu Teatru na faktach. Każde z tych czytań jest wynikiem wielomiesięcznych poszukiwań tematu i bohaterów, a następnie docierania do źródła: niepowtarzalnej, osobistej historii pojedynczego człowieka, jego prawdy. Niektóre z tych poszukiwań, niczym tytułowa rzeka, obfitowały w zaskakujące zwroty akcji przypominające rzeczne meandry, czasem temat osiadał na mieliźnie, ale ostatecznie każda z tych emocjonujących podróży doprowadziła autorów i autorki do celu. Półmaraton składa się z trzech nurtów tematycznych: Powrót do dzieciństwa, Zmiana nadeszła, Więc jestem. Twórcy i twórczynie czytań odkrywają przed nami tematy aktualne społecznie, często politycznie niewygodne. Słowa „rzeka” i „obywatelka” łączą się na dwanaście nieoczywistych sposobów. 

Jako obywatele żyjemy u ujściach dwóch wielkich rzek – Odry i Wisły. Za polskim dokumentalistą Zbigniewem Rokitą można powiedzieć, że jesteśmy mieszkańcami Wiślanii i Odrzanii i te dwa wielkie światy wodnych zlewisk definiują nas bardziej, niż nam się wydaje. Zadomowiliśmy się w naszych małych ojczyznach, część z nas dopiero zaczyna zapuszczać korzenie. W Odrzanii, jak mówi bohater jednego z czytań, „nauczyliśmy rzeki szumieć po polsku”, ale wciąż to najdłuższa Wisła wydaje się być w centrum zainteresowania Polaków. Tymczasem każdy z nas ma swoją osobistą rzekę, nieważne, czy jest to Świsłocz na Podlasiu, czy Kwisa, w której w dzieciństwie kąpali się mieszkańcy Pogórza Sudeckiego. Czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy nierozerwalnie związani z wodą, która nas otacza i definiuje. Dla niektórych rzeki to drogi, granice, kreski na mapach wyznaczające – niczym geograficzna siatka – przestrzeń własną i obcą, dla innych to przestrzeń wspólna, którą trzeba poznać, przepłynąć i zaprzyjaźnić się z nią. 

Choć od lat w Teatrze na faktach pokazujemy różne obrazy Polski, to po raz pierwszy udało się nam dotrzeć do mieszkańca jednej ze „stref antyLGBT”, który z ofiary nieludzkich przepisów przeistoczył się w prawdziwego fightera. Jego starania obnażyły niebezpieczne mechanizmy władzy piętnującej zwykłych ludzi i nagradzającej wiernych, ale miernych popleczników. W Bielsku Podlaskim od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje kurdyjski lekarz. Jego życie zmienia się, gdy w pobliskim lesie odnaleziona zostaje umierająca kobieta, uchodźczyni z jego dawnej ojczyzny. Dwóch chłopaków z dwóch krańców świata tworzy nową wersję „Strasznego Dworu” Moniuszki i usiłuje poradzić sobie z chorobą matki jednego z nich. Katastrofa klimatyczna zmusza małe społeczności do zdefiniowania na nowo ich wiary w magiczne właściwości leczniczych strumieni i sens kultywowania tej wiary w XXI wieku. Wspólna podróż syna i ojca ma uleczyć ich zerwane relacje. „Typowa” polska nastolatka po dwóch latach pandemii i reformie szkoły Zjednoczonej Prawicy boi się mężczyzn. Mojżesz spod Raciborza próbuje przeprowadzić swój lud do nowej ojczyzny po powodzi tysiąclecia. To tylko kilka z opowieści, które dla Was przyszykowaliśmy. 

Zapraszamy na Obywatelkę Rzekę!

Czytania performatywne przygotowali uczestnicy i uczestniczki V edycji kursu Teatru na faktach.

Jakub Tabisz
Kurator Teatru na faktach

Wydarzenia

Historia Ukrainy | Історія України

Historia Ukrainy | Історія України

Spektakl niezależnego teatru GAS | Вистава незалежного театру GAS
pt. 6.12.2024, 19.00

fot. Oleksandr Poliakovsky

Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Pogranica”, „Nowi”, „Kwarantanna”, „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz akcji performatywnej „Bohater.dok”. Był dwukrotnie nominowany (w latach 2019 i 2021) do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, został także wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie prowadzi projekt „Teatr na faktach”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Teatru na faktach.

Obywatelka Rzeka
III półmaraton czytań performatywnych Teatru na faktach

sob. 24.02.2024
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

15.00, Nurt pierwszy: Powrót do dzieciństwa

Po prostu nie całujmy się w pociągach, autorki: Agnieszka Kochanowska, Lena Sawicka
Koła, autorka: Barbara Buksińska
Współlokatorki, osoba autorska: Marti Składanek
Kwisa, autorka: Irka Wypych

17.30, Nurt drugi: Zmiana nadeszła

Opowieści podwójne, autorka: Nika Kimaty
Mały wycinek rzeczywistości, autorka: Aleksandra Klawa
Srebrna rzeka, autor: Tomasz Krajewski
Wykludzeni, autor: Marcin Stachoń

20.00Nurt  trzeci: Więc jestem

Szpieg z Krainy Głuchych, autorzy: Edyta Kozub, Marek Śmietana, Łukasz Wójcicki, konsultacje artystyczne: Daniel Kotowski
Mały doktor wrócił, autorka: Joanna Troc
Fluo ergo sum – płynę, więc jestem, autorka: Mo Tomaszewska
Moja gmina wolna ode mnie, autor: Łukasz Basiak

22.30, „Historia Ukrainy” niezależny teatr GAS

 

sob. 24.02.2024

15.00, Nurt pierwszy: Powrót do dzieciństwa

17.30, Nurt drugi: Zmiana nadeszła

20.00Nurt  trzeci: Więc jestem

22.30, „Historia Ukrainy” niezależny teatr GAS

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

ObRzeka_logo_www