Wrocławska premiera spektaklu w reż. Joanny Troc
W ramach Teatru na Faktach
pt.–sob. 4–5.10.2024, 19.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
sob. 5.10.2024 spektakl z tłumaczeniem na PJM
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Uwaga! Spektakl zawiera sceny przemocy psychicznej i fizycznej; jest także wykorzystywane światło stroboskopowe.
Zobacz zaproszenie (z tłum. na PJM)
Młody Kurd przybywa do Polski. Jego marzeniem jest skończyć medycynę. Jest rok 1979. A może… jest rok 2021 i młody Kurd nie przybywa do Polski, bo umiera w Puszczy Białowieskiej na granicy polsko-białoruskiej. A może jest rok 1942 i to młody Polak przybywa do młodego Kurda, prosi go o wodę i coś do jedzenia?
Doktor Arsalan Azzaddin pracuje jako specjalista chorób wewnętrznych w szpitalu w Bielsku Podlaskim. W dobie kryzysu humanitarnego na granicy z Białorusią trafiają do niego pacjenci – ofiary kryzysu. Dzięki znajomości języka arabskiego, kurdyjskiego, perskiego, tureckiego, angielskiego i polskiego staje się nie tylko lekarzem, ale i powiernikiem, przyjacielem rodzin. Gdy doktor Arsalan zaczyna leczyć pacjentów przywiezionych z przygranicznego lasu, jego ustabilizowane życie prywatne ulega rozpadowi. Zadaje sobie pytania o tożsamość: „kim jestem?” i „kim jest drugi człowiek?”. I: „ile jest warte ludzkie życie?”.
Spektakl pt. „Mały doktor wrócił” powstał na podstawie scenariusza stworzonego przez Joannę Troc podczas V Kursu teatru dokumentalnego, organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w ramach projektu „Teatr na Faktach”. Autorka napisała scenariusz, wykorzystując metodę verbatim, na podstawie wywiadów przeprowadzonych z doktorem Arsalanem Azzaddinem. Jego opowieść przynosi inną, nową perspektywę w dyskursie na temat kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.
Teatr Czrevo jest jednoosobowym teatrem, którym kieruje Joanna Troc. Działalność artystyczna teatru koncentruje się na unikalnym klimacie pogranicza polsko-białoruskiego, a spektakle grane są w języku podlaskich Białorusinów. W latach 2014–2019 teatr organizował Festiwal Teatralny „ODE”, na którym prezentowany był dorobek białoruskiego teatru zarówno z Podlasia, jak i z Białorusi, co służyło budowaniu wspólnoty kontaktów i wzajemnych oddziaływań. Troc realizuje monodramy (np. „Ksenia”), ale również angażuje do swoich spektakli reprezentantów lokalnej społeczności, jak w przypadku sztuki „Bieżeńcy”, zrealizowanej z grupą młodzieży w Muzeum Białoruskim w Hajnówce. Nie stroni także od animacji lalek (np. przedstawienie „Majoviênie”). Wiele spektakli prezentowanych przez teatr zostało zrealizowanych dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku.
Joanna Troc jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza – studiowała na Wydziale Sztuki Lalkarskiej z siedzibą w Białymstoku (2010). Ukończyła również specjalność Animacja Kultury z Arteterapią na Uniwersytecie w Białymstoku (2014). W 2024 roku uczestniczyła w Kursie teatru dokumentalnego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Jest pomysłodawczynią i założycielką Teatru Czrevo, inspirującego się duchem prawosławia i białoruskości oraz pograniczem kultury polskiej i białoruskiej. Tworzy teatr z lokalną społecznością – do tej pory zrealizowała ponad 50 przedstawień z różnymi grupami aktorów-amatorów, m.in. z dziećmi z domu dziecka, młodzieżą, seniorami, dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną. W latach 2014–2019 organizowała Festiwal Teatralny „ODE”. Od 2020 roku prowadzi zajęcia „Praca ze społecznością lokalną” w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Dr Aleksandra Czerniawska jest artystką wizualną. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Na tej samej uczelni uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, instalacjami, sztuką w przestrzeni publicznej oraz sztuką wideo (wideo-art). Główne obszary tematyczne jej pracy to lokalna historia Podlasia i Białegostoku. W cyklu malarskim „Hutarka” przedstawiła opowieści z czasów II wojny światowej przefiltrowane przez osobiste doświadczenia jej rodziny. Stypendystka programu „Młoda Polska” (2010). Otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Samsung ArtMaster (2008) oraz nominację w Konkursie im. Eugeniusza Gepperta (2009).
Sw@da x Niczos to unikatowy duet, który w swojej działalności artystycznej udowadnia, że w kreatywności i sztuce nie ma granic. Tworzą go zainspirowani folklorem Podlasia: Sw@da – producent muzyczny nominowany do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w 2023 roku za album „Sad”, i Niczos – skrzypaczka, wokalistka i raperka z Podlasia, która współtworzy klubowe aranżacje, wzbogacając je o elementy tradycyjnego śpiewu oraz rapu w języku podlaskim i białoruskim.
Rafał Pietrzak jest aktorem. Ukończył studia na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatrem Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Od początku drogi zawodowej związany z teatrami niezależnymi. Wspótworzył spektakle m.in. z Teatrem Papahema, Teatrem Latarnia, Teatrem Alatyr i Teatrem Fraktal. W 2018 roku na zaproszenie Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” w Białymstoku, rozpoczął pracę nad filmem dokumentalnym „Eleos. Twoja historia”, opowiadającym o codziennym funkcjonowaniu ośrodka i jego podopiecznych – osób w kryzysie bezdomności. Rok po premierze filmu powstał spektakl „PustoStan”. Od września 2021 stale współpracuje z Teatrem Układ Formalny z Wrocławia, z którym przygotował pięć premier. Był stypendystą Prezydenta Miasta Białegostoku, Marszałka Województwa Podlaskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2023 uzyskał również stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia. W 2024 za autorski spektakl pt. „Dzień Dziecka” otrzymał III Nagrodę Nurtu Off na 44 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Scenariusz, reżyseria: Joanna Troc
Scenografia, multimedia: Aleksandra Czerniawska
Muzyka: Sw@da x Niczos
Występuje: Rafał Pietrzak
Uwaga! Spektakl zawiera sceny przemocy psychicznej i fizycznej i jest wykorzystywane światło stroboskopowe.
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
W spektaklu wykorzystano fragmenty reportaży z telewizji Rudaw (www.rudaw.net) oraz zdjęcia pochodzące z kolekcji Muzeum Wojska w Białymstoku i Library of Congress, Prints & Photographs Division, Farm Security Administration/Office of War Information Black-and-White Negatives.
pt. 4.10.2024, 19.00
sob. 5.10.2024, 19.00
Spektakl z tłumaczeniem na PJM
Jeśli są Państwo osobami z niepełnosprawnościami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.