Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Warsztaty

Zarzewie. VII Letnia Szkoła Studia Kokyu

Warsztaty prowadzone przez Przemysława Błaszczaka

 

sob.–pon. 5–14.07.2025
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

W językach polskim i angielskim
Zapisy do 31 maja 2025

Zarzewie. VII Letnia Szkoła Studia Kokyu
Fot. Archiwum Studia Kokyu

Zarzewie to miejsce, w którym coś zaczyna się tlić. By z zarzewia mógł powstać ogień, który ogrzeje dom, potrzebne są uwaga, dbałość, koncentracja i wysiłek.

Letnia Szkoła Studia Kokyu to dziesięć dni intensywnego treningu fizycznego i głosowego w Brzezince – leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, w której Jerzy Grotowski w latach 1971–1981 kierował przedsięwzięciami parateatralnymi i projektem Teatr Źródeł. Praca i budowanie wspólnoty w tym historycznym miejscu będzie odbywać się zarówno w sali treningowej, jak i w otoczeniu natury.

Dzięki regularnemu, grupowemu treningowi, wykorzystującemu codzienną praktykę Studia Kokyu, uczestnicy warsztatów będą mogli określić, czym jest działanie aktora-performera w zespole.

Elementy pracy:

  • trening Kokyu – autorski trening Studia, który powstał na bazie aikido – japońskiej sztuki walki oraz metody Theodorosa Terzopoulosa – wybitnego greckiego reżysera teatralnego; to praktyka łącząca trening indywidualny – pracę ciała, oddechu i głosu oraz trening chóru;
  • elementy aikido –  sztuki walki opierającej się na idei wykorzystania i przekierowania energii, jaką otrzymuje się od atakującego; praca będzie polegać zarówno na treningu fizycznym, jak i treningu z bronią (bokkenem i – japońskim drewnianym mieczem i kijem);
  • trening partnerski – trening oparty na specyficznym dla aikido rozumieniu kontaktu, stawia na słuchanie całym ciałem oraz na gotowość do uważnego podążania i przejmowania prowadzenia; trening partnerski traktujemy jako narzędzie do badania fizyczności sytuacji dialogicznej;
  • bieg na kontakt – intensywna grupowa praktyka, budząca czujność, wzajemne słuchanie oraz pozwalająca pracować nad dynamiczną relacją z otaczającą performera przestrzenią;
  • globalny rezonator – zestaw ćwiczeń mający za zadanie odkrycie pełnych jakości wibracyjnych głosu w ciele performera;
  • praca z tekstem – praktyka wywodząca się z analizy dekonstrukcyjnej tekstu, mająca na celu spotkanie z tekstem jako żywym tworzywem, przełamująca schematy interpretacyjne, skoncentrowana na szukaniu fizyczności tekstu.

Studio Koyu, wykorzystując wyżej wymienione narzędzia, poprowadzi uczestników warsztatów przez podróż do wnętrza ich indywidualnego źródła energii. Letnia Szkoła Studia Kokyu to także droga ku eksplorowaniu relacji w pracy z partnerem oraz do pogłębiania jakości wspólnego działania jako chorus. Praktyka odbywana podczas warsztatów umożliwi również pracę nad improwizacją.

Naturalne środowisko lasu sprzyja procesom twórczym, a tym samym wpłynie na unikalną jakość pracy i doświadczenia w ekosystemie, którego staniemy się częścią.

Letnia Szkoła Studia Kokyu jest przeznaczona dla zawodowych lub doświadczonych performerów i wymaga gotowości do intensywnego treningu.

Fot. Anita Szymańska

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser i pedagog. Od 1995 jest związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego  (do 2006 – Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych). W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła, a od 2004 do 2019 w Teatrze ZAR. W latach 2012–2019 współpracował z Theodorosem Terzopoulosem i kształcił się w zakresie jego autorskiej metody treningu aktorskiego. Od 2005 uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 3 dan fukushidoin) pod okiem sensei Piotra Masztalerza 6 dan. W 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi (uczeń) u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w dojo Na Grobli Aikikai, które założył i które jest częścią stowarzyszenia Birankai Polska. W 2005 przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, gdzie trenował shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate. Założyciel i lider Studia Kokyu. Pomysłodawca, twórca i kurator festiwalu „Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji”.

Transport

Cena warsztatów obejmuje transport z Wrocławia do Brzezinki i z powrotem.

Wyjazd z Wrocławia do Brzezinki: 4.07.2025, 18.00; miejsce spotkania: Studio Na Grobli.

Powrót do Wrocławia (do Studia na Grobli): 15.07.2025, 10.00.

Harmonogram dnia:

8.00 śniadanie
9.30–13.30 sesja pracy
13.30–16.00 przerwa obiadowa
16.00–19.00 sesja pracy
19.30 kolacja

Sesje pracy trwają minimum 7 godzin dziennie.

Ćwiczenia odbywają się głównie boso, w wygodnych strojach treningowych (długie spodnie bez guzików, pasków i zamków). Ponieważ praca odbywa się także w lesie, warto zabrać ze sobą środki na komary i kleszcze.

Zakwaterowanie

Zapewniamy noclegi we współdzielonych pokojach (4- i 5-osobowych). Warunki są skromne, ale przytulne. Budynek wyposażony jest w łazienki i toalety umieszczone w jednym ze skrzydeł, dostępna jest także pralka. Brzezinka jest wyposażona w dużą kuchnię i jadalnię oraz miejsce spotkań.

Uczestnicy warsztatów będą zaangażowani w codzienne obowiązki związane z utrzymaniem Brzezinki w czystości: sprzątanie kuchni i jadalni, łazienek, sali do pracy, palenie w kominkach.

Wyżywienie

Cena warsztatów obejmuje wspólne posiłki: śniadanie, ciepły lunch i kolację oraz zdrowe przekąski. Posiłki będą przygotowywane na miejscu przez uczestników szkoły.

Koszt: 3000 złotych przy zgłoszeniu do 31.04.2025
Koszt:
3500 złotych przy zgłoszeniu od 1.05.2025

Cena obejmuje transport Wrocław – Brzezinka – Wrocław, pełne wyżywienie i noclegi. Uczestnicy wspólnie przygotowują posiłki, a także będą zaangażowani w codzienne obowiązki związane z utrzymaniem Brzezinki w czystości: sprzątanie kuchni i jadalni, łazienek, sali do pracy, palenie w kominkach.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mail: studiokokyu@gmail.com do 31.05.2025.

Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 50% kwoty.

Płatności należy dokonać dopiero po akceptacji zgłoszenia przez prowadzącego na wskazane przez niego konto.

Kontakt: Przemysław Błaszczak +48 661 927 323.

sakura23_logo-e1700842112909

 

Warsztaty odbędą się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.

Leśna baza sprzyja zatopieniu się w ciszy wśród otaczającej natury – lasów, jezior, leśnych strumyków, w oddaleniu od miejskiego hałasu. Cisza stwarza możliwość przyjrzenia się sobie i usłyszenia siebie, bycia tu i teraz.

 

Galeria zdjęć