Aktualnie jesteś: Projekty

Viable Unknowns

Projekt badawczo-artystyczny
sierpień 2024 – sierpień 2026

„Viable Unknowns” to międzynarodowy projekt łączący perspektywę naukową z działaniami teatralnymi. Jest on realizowany przez naukowców z Uniwersytetu UAB w Barcelonie oraz grupy artystyczne: La XiXa Teatre z Barcelony, Cantieri Meticci z Bolonii, Gruppe TAG z Lipska i Studio VoiceLab, które reprezentuje Instytut Grotowskiego.

Głównym założeniem projektu jest eksplorowanie idei zrównoważonego, inkluzywnego współistnienia w środowisku miejskim. Badanie jej realności odbywa się za pośrednictwem teatru partycypacyjnego, rozumianego jako kolektywna praktyka artystyczno-społeczna, narzędzie dialogu i zmiany społecznej.

Inspiracją do powstania projektu była koncepcja „viable unknowns” Paulo Freirego – „realnych, choć jeszcze niepoznanych możliwości”, wskazujących na niezweryfikowane, ale pozytywne i potencjalnie osiągalne wizje przyszłości.
Istotne dla projektu jest myślenie ekologiczne, wynikające z chęci wyjścia poza katastroficzną narrację związaną ze zmianami klimatycznymi. Autorzy i autorki projektu chcą zamiast niej zaproponować opowieść o nadziei i możliwości wspólnych, proaktywnych działań.

W prace nad projektem jest zaangażowana grupa osób o zróżnicowanych kompetencjach i doświadczeniu. Tworzą ją badacze i badaczki, artyści teatralni i artystki teatralne, aktywiści i aktywistki, a także przedstawiciele i przedstawicielki zmarginalizowanych grup społecznych.

Współpraca polega na tworzeniu spektakli nie tylko atrakcyjnych pod względem artystycznym, ale także naukowo i społecznie istotnych. Spektakle będą mieć charakter inkluzywny i będą łączyć tradycyjne i współczesne formy teatralne. Będą prezentowane online i offline.

W ramach projektu odbywają się szkolenia i program co-mentorski. Planowane jest powstanie filmu dokumentalnego o projekcie, a jego efekty zostaną opisane w artykule naukowym. Projekt zwieńczy transdyscyplinarna, międzynarodowa konferencja.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Kreatywna Europa 2021–2027.

Partnerzy projektu

Grupy teatralne:

  • La Xixa Teatre (https://www.laxixateatre.org)
  • Cantieri Meticci (https://www.cantierimeticci.it/en/met/)
  • Gruppe Tag (https://gruppe-tag.de)
  • Studio VoiceLAB

Uniwersytet UAB w Barcelonie:

  • BCNUEJ
  • ICTA-UAB: Amalia Calderón-Argelich, Isabelle Anguelovski, Sergio Ruiz Cayuela
  • ISOR Research in Sociology of Religion, Departament de Sociologia UAB: Maria del Mar Griera Llonch, Melania Brito Clavijo, Víctor Albert Blanco, Ana Fernandez-Aballí Altamirano

Współpraca:

  • Ione Avila-Palencia

Wydarzenia

Viable Unknowns

Viable Unknowns

Work in progress: testowe pokazy spektakli z udziałem publiczności
W ramach projektu Viable Unknowns

Fot. Tobiasz Papuczys

Aleksandra Kotecka jest performerką wokalną, edukatorką głosu i technik oddechowych wyrastających z technik relaksacyjnych i jogi klasycznej, terapeutką falą dźwiękową pracującą zgodnie z nurtem teorii poliwagalnej. Od lat fascynuje się dźwiękiem, jego fizyczną naturą oraz nieskończonym potencjałem. W 2019 roku rozpoczęła współpracę z Biosonology Institute Art in Listening Academy w Turynie. W 2022 ukończyła kurs uprawniający do pracy w charakterze terapeutki dźwięku w nurcie stymulacji biosonologicznej. Absolwentka certyfikowanego kursu teorii poliwagalnej w Polyvagal Institute USA. Od lat bada wpływ technik relaksacyjnych na pracę performera, realizując programy warsztatowe w Polsce i Francji. Kuratorka Festiwalu ciszy, którego pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2024 roku, oraz programu badawczo-artystycznego „Przestrzeń styku//interface”, którego celem jest badanie relacji twórczej między człowiekiem a algorytmem. W 2023 roku  jej projekt „Wtargnięcia” otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia.

LOGOTYPY_viable_unknowns_