Przegląd spektakli inspirowanych tekstami Tadeusza Różewicza z okazji Roku Różewicza 2021
Po 15 latach wracamy do Archipelagu Tadeusza Różewicza, tym razem w odsłonie jesiennej. Pomysł stworzenia konstelacji wydarzeń, które językiem lub raczej językami teatru odnoszą się do twórczości Poety wydaje się nam nie tylko aktualny, lecz wręcz konieczny.
Archipelag to przede wszystkim sieć, połączenia, konstelacja właśnie – wynurzających się na horyzoncie wysp, lądów, na których można zacząć budować teatr i poprzez teatr. Jesteśmy przekonani, że cała, wyjątkowo różnorodna i rozległa, twórczość pisarska Tadeusza Różewicza przesiąknięta jest myśleniem dramatycznym – dramatyczna w swej istocie jest także jego poezja. I nie chodzi tu o „teksty dla sceny”, ale o fragmenty mikrodialogów, mikrospotkań czy nawet monologów, gdzie po drugiej stronie odnajdujemy ciszę. Myślenie dramatyczne, czyli też dramatyczne ujęcie naszego życia, jest czymś, co w twórczości Różewicza jest wszechobecne.
W 2021 roku, w stulecie urodzin Poety, zaprosiliśmy do współpracy twórców prezentujących bardzo różne gatunki teatru, co koresponduje z tym, jak różnie dramatyczność w twórczości Różewicza się przejawia – stąd w programie aż trzy wrocławskie premiery i specjalnie przygotowana dla wrocławian plenerowa wersja spektaklu z Lublina. Podczas Archipelagu Tadeusza Różewicza zaprezentujemy przedstawienie „Mów o sobie, tylko o sobie” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy, spektakl lalkowy „Staruszek” przygotowany we współpracy z Wydziałem Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu i przedstawienie „Odchodzi” Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, który tworzy go wraz ze studentami Pracowni Scenografii Teatralnej Akademii Sztuk Pięknych. Z kolei Teatr ZAR we współpracy z zaproszonymi artystami zaprezentuje spektakl „Złowione”, którego geneza wiąże się z pytaniem o możliwość spotkania Tadeusza Różewicza i Jerzego Grotowskiego.
W ramach Roku Różewicza odbędzie się również przegląd spektakli plenerowych „Bohater.dok”: „Oczy matki”, „Garbologia. Studium nieznikania”, „W sieci”.
PROGRAM
17–19/09/2021, 19:00
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia
Mów o sobie, tylko o sobie
Premiera spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy w reż. Darii Kopiec
Zakup biletów na stronie Wrocławskiego Teatru Pantomimy
7–8/10/2021, 20:00
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia
Złowione
Premiera spektaklu Teatru ZAR w reż. Jarosława Freta
Bilety: 20/30 PLN
11–12/10/2021, 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Staruszek
Premiera spektaklu przygotowywanego we współpracy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego z Wydziałem Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu w reż. Eweliny Ciszewskiej
Bilety: 20/30 PLN
14–15/12/2021, 19:00 | Uwaga zmiana terminu i miejsca
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia
Odchodzi
Spektakl Sceny Plastycznej KUL w reż. Leszka Mądzika
Wstęp wolny