Wykład dr. Marcina Czuba
W ramach Festiwalu Ciszy, linia programowa „Formy Ciszy”
niedz. 7.04.2024, 11.30–13.00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Udział bezpłatny, zapisy do 3.04.2024 pod adresem: festiwalciszy@gmail.com
Odosobnienia w ciemności polegają na kilkudniowym lub dłuższym pobycie w całkowicie wyciemnionym pomieszczeniu. Tego rodzaju praktyki stają się coraz bardziej popularne – zarówno w kontekście terapii, medytacji, jak i technik samorozwoju. Ośrodki do odosobnień w ciemności istnieją w wielu miejscach świata, a ich oferta jest powiązana z charakterem danego miejsca – stanowią element określonej tradycji duchowej lub też oferują formę terapii zwaną REST (Restricted Environmental Stimulation Therapy).
W trakcie wystąpienia opowiemy o tradycyjnych źródłach praktyk w ciemności oraz ich współczesnych odmianach. Przestawimy dynamikę odosobnień w ciemności, najczęściej pojawiające się doznania, a także motywacje osób, które biorą udział w takich praktykach.
Zaprezentujmy również aktualny stan badań nad deprywacją sensoryczną – szczególnie w kontekście zmian w funkcjonowaniu wyobraźni wzrokowej i spostrzeganiu własnego ciała.
Marcin Czub urodzony w 1979 roku we Wrocławiu. Doktor nauk społecznych, od 2008 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2012-2018 wykładał na Uniwersytecie w Bergen. Jego praca badawcza dotyczy spostrzegania własnego ciała oraz metod terapii bólu. Aktualnie we współpracy z Uniwersytetem w Ostrawie rozpoczyna badania nad terapeutycznym potencjałem odosobnień w ciemności.
Laureat nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za projekt edukacyjny dotyczący psychologii postrzegania własnego ciała. Jest współtwórcą powstającego w pobliżu Wrocławia ośrodka odosobnień w ciemności. W równoległym życiu – autor powieści „Objawienie Bogini-Świni”, która ukazała się w 2023 roku nakładem Wydawnictwa Ha!art.