Aktualnie jesteś: Festiwal Ciszy / Formy Ciszy

Ear cleaning – warsztaty słuchowe

Grupa I – prowadzenie: dr Kamila Staśko-Mazur
W ramach Festiwalu Ciszy, linia programowa „Formy Ciszy”

sob. 6.04.2024, 14.15–15.45
Bulvary (Księcia Witolda 11, Wrocław)

Udział bezpłatny, zapisy do 3.04 pod adresem: festiwalciszy@gmail.com

Ear cleaning – warsztaty słuchowe
proj. Barbara Kaczmarek

Warsztaty aktywnego, pogłębionego słuchania oparte są na koncepcji „Ear cleaning” i odwołują się do ćwiczeń opracowanych przez R. Murraya Schafera, opublikowanych w jego broszurze pt. „Poznaj dźwięk. 100 ćwiczeń w słuchaniu i tworzeniu dźwięków”.  U źródeł powstania tych ćwiczeń leżała idea ekologicznej troski o środowisko akustyczne, którą –  zdaniem Schafera – powinno się realizować w pierwszej kolejności przez pogłębienie wrażliwości na dźwięki otoczenia. 

Schaferowskie „czyszczenie uszu” to nie tylko wprawianie się w dociekliwym słuchaniu dźwięków, ale także ich opisywanie i umiejętne nazywanie, jak również zabawa w tworzenie dźwięków nowych oraz przekształcanie istniejących. 

Podczas ćwiczeń przyjrzymy się dźwiękom najbliższego otoczenia, porozmawiamy o dźwiękach ważnych w naszym życiu, powspominamy dźwięki pamiętane z przeszłości. Zastanowimy się nad związkiem dźwięków z miejscami, barwami, zapachami i smakami.

 

Dr Kamila Staśko-Mazur zajmuje się dźwiękiem w praktyce badawczej i kompozytorskiej. Jest związana z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Pracownią Badań Pejzażu Dźwiękowego. Założycielka Silent Studio. Uczestniczka projektów naukowych i autorka realizacji artystycznych poświęconych problematyce audiosfery i ekologii dźwiękowej. Rezydentka studio GMVL (Lyon, Francja) oraz Hai Art (Hailuoto, Finlandia). Współpracowała m.in. z Narodowym Forum Muzyki, Centrum Sztuki Współczesnej (Warszawa), Centrum Sztuki Dziecka (Poznań), Przeglądem Sztuki SURVIVAL (Wrocław). Publikowała w czasopismach: „Muzyka”, „Res Facta Nova”, „Prace Kulturoznawcze”, „Audiosfera. Koncepcje – Badania – Praktyki”, „Argument: Binnual Philosophical Journal”, „Liturgia sacra”.