Aktualnie jesteś: Festiwal Ciszy / Formy Ciszy

Ear cleaning – warsztaty słuchowe

Grupa II – prowadzenie: dr Robert Losiak
W ramach Festiwalu Ciszy, linia programowa „Formy Ciszy”

sob. 6.04.2024, 15.30–17.00
Bulvary (ul. Księcia Witolda 11)

Udział bezpłatny, zapisy do 3.04.2024 pod adresem: festiwalciszy@gmail.com

Ear cleaning – warsztaty słuchowe
proj. Barbara Kaczmarek

Warsztaty aktywnego, pogłębionego słuchania oparte są na koncepcji „Ear cleaning” i odwołują się do ćwiczeń opracowanych przez R. Murraya Schafera, opublikowanych w jego broszurze pt. „Poznaj dźwięk. 100 ćwiczeń w słuchaniu i tworzeniu dźwięków”.  U źródeł powstania tych ćwiczeń leżała idea ekologicznej troski o środowisko akustyczne, którą –  zdaniem Schafera – powinno się realizować w pierwszej kolejności przez pogłębienie wrażliwości na dźwięki otoczenia. 

Schaferowskie „czyszczenie uszu” to nie tylko wprawianie się w dociekliwym słuchaniu dźwięków, ale także ich opisywanie i umiejętne nazywanie, jak również zabawa w tworzenie dźwięków nowych oraz przekształcanie istniejących. 

Podczas ćwiczeń przyjrzymy się dźwiękom najbliższego otoczenia, porozmawiamy o dźwiękach ważnych w naszym życiu, powspominamy dźwięki pamiętane z przeszłości. Zastanowimy się nad związkiem dźwięków z miejscami, barwami, zapachami i smakami.

 

fot. archiwum Roberta LosiakaRobert Losiak jest filozofem i muzykologiem. Pracuje w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od dwudziestu lat naukowo zajmuje się problematyką ekologii akustycznej i pejzażu dźwiękowego. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z tego zakresu na studiach muzykologicznych oraz kulturoznawczych. W 2009 r. na Uniwersytecie Wrocławskim założył Pracownię Badań Pejzażu Dźwiękowego. Autor projektu badań poświęconych audiosferze Wrocławia, realizowanego w latach 2011–2014. Współredaktor kilku książek (m.in. Audiosfera miasta, 2012; Audiosfera Wrocławia, 2014) i monograficznych numerów czasopism (m.in. „Glissando”, 2021), autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych.