Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Obywatelka rzeka

Nurt drugi: Zmiana nadeszła

III Półmaraton czytań performatywnych w ramach „Teatru na faktach”

sob. 24.02.2024, 17.30
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Półmaraton będzie transmitowany na żywo na Facebooku

Nurt drugi: Zmiana nadeszła
Proj. Barbara Kaczmarek

Co jest momentem przełomowym każdej historii? Bohaterowie zgromadzonych tu opowieści stają często przed wyborem pozornie niemożliwym. Jednak życie płynie dalej, a jednostki i całe społeczności na nowo definiują swoje miejsce – dom.

 

Opowieści podwójne
Autorka: Nika Kimaty

Jestem mamą, córką, przyjaciółką, partnerką, aktorką, performerką, twórczynią. W głowie mam mnóstwo pytań o te definicje: kim jestem bardziej, kim mniej? I ja, i moje bohaterki, mierzymy się z kulturowymi i środowiskowymi stereotypami i rozważamy, czy dźwigając tak wiele obciążonych społecznie ról, możemy jeszcze pozostawać sobą – Marysią, Martą czy Marceliną.
Pięć matek-artystek opowiada o wyzwaniach wynikających z „podwójnej tożsamości” w czasie, gdy stare wzorce kulturowe już nie działają, a nowe jeszcze się nie wytworzyły.

 

Mały wycinek rzeczywistości
Autorka: Aleksandra Klawa

Wielkie butle wypełnia woda – ponoć żywa, tak twierdzą ci, którzy po nią pielgrzymują. A potem następuje picie, obmywanie, zanurzanie. Tworzy się silna więź, niosąca ukojenie, definiująca życie.
Żywa woda towarzyszy na co dzień czterem kobietom, wspiera je i uzdrawia. Spotkanie z nią to święto, dla niej pokonują pieszo wiele kilometrów. Wody ma nie zabraknąć, ale co, jeśli jednak się skończy? Świat przecież nieuchronnie przemija…

 

Srebrna rzeka
Autor: Tomasz Krajewski

Zhinü niebiańska tkaczka oraz pasterz Niulang zakochali się w sobie nad brzegiem Srebrnej Rzeki. Przeciwna miłości córki Cesarzowa Niebios wzburzyła wodę i rozdzieliła parę.
Powracający z wojska bracia Stefan i Zbigniew nie chcą się żenić, rewidują jednak swoje plany po pobycie w Strasznym Dworze.
Chińska legenda i polska opera narodowa były inspiracjami dla Polaka i emigranta z Chin podczas pisania scenariusza filmowego. Współpraca przerodziła się w związek. Teraz bohaterowie muszą zmierzyć się ze świadomością, że matka jednego z nich zapada na schizofrenię.

 

Wykludzeni
Autor: Marcin Stachoń

W 1999 roku, dwa lata po powodzi tysiąclecia, zapada decyzja o budowie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. W niecce planowanej inwestycji znajduje się jednak założona w XIII wieku wieś Nieboczowy. Mieszkańcy najpierw bronią się przed wysiedleniem, a potem walczą o przeniesienie i odtworzenie wsi.
W stopniowo opuszczanych domach ćwiczą antyterroryści, urzędnicy bywają bezlitośni, a Nieboczowianie przez dwadzieścia lat przenoszą cały swój dobytek. Przenoszą wszystko, nawet cmentarz, bo bez zmarłych przodków gubi się korzenie. „Wykludzeni”, czyli „wyprowadzeni”, to opowieść o tej przeprawie.

 

 

sob. 24.02.2024, 17.30

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.